Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Enkaustický obrázek krok za krokem

Enkaustický obrázek krok za krokem
O enkaustice jsme již psali. Dnes bych se chtěla zaměřit na postup. Nejsem žádným odborníkem na malování enkaustikou, jsem prakticky začátečník, ale o to větší nadšenec. Připojte se ke mně a začněte třeba dnes večer. Potřebujete k tomu obyčejnou žehličku bez napařování (nesmí mít dírky), starý kalendář s bílou zadní stranou, voskovky a něco na utření žehličky, nejlépe papírové ubrousky či utěrky.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

 • voskovaný papír
 • voskovky
 • papírové ubrousky či utěrky

Nářadí

 • obyčejnou žehličku

Pokud této technice propadnete, určitě investujte do originální enkaustické žehličky, speciálních vosků a třeba i do enkaustických per. Pro naše domácí kutilské potřeby stačí obyčejná žehlička bez dírek na páru, voskovky (použila jsem voskovky Krayones jumbo od Koresu) a voskovaný papír. Můžete použít buď zadní (bílou) stranu ze starého nástěnného kalendáře s voskovou povrchovou úpravou - to jsou ty lesklé nehořlavé papíry, které jsou použity na většinu časopisů či na ony kalendáře - a nebo klasický fotopapír. A pak už potřebujete jen určitou dávku důvěry ve svůj um (přeci jen budete pracovat s horkou žehličkou, tak alespoň malinko zruční být musíte) a chuť vyzkoušet něco nového.

Postup

 1. Na stůl si dejte staré noviny ve více vrstvách, staré letáky jsou ideální. Zapněte žehličku cca na 1 - 2. teplotní stupeň (záleží na typu žehličky, ale ze začátku použijte raději méně teplou plochu a vyzkoušejte si, jak rychle se voskovka rozpouští). Začnete nanášet voskovku zvolené barvy. Na připravený papír nažehlete první tahy. Zjistíte, že vosku je málo, tudíž při dalším budete již odvážnější a nanesete vosku víc.

 2. Žehličku je potřeba při použití jiné barvy pokaždé otřít - já používám papírovou kuchyňskou utěrku. Čím čistší bude plocha po předchozí barvě, tím hezčích tónů docílíte.

 3. Navoskujte větší část žehličky, ale pozor, aby vám vosk ze žehličky při nanášení nestékal. Může se stát, že pokud aplikujete vosk celou plochou voskovky, že vám "uplave". Nevadí, prstem jí opatrně stáhneme ke kraji, uchopíme a odložíme.

 4. Žehličkou dělejte různé pohyby, jak vás napadne. Rovným tahem přes plochu získáte podklad pro další práci. Jemným trhaným pohybem zápěstím vzniknou na obrázku varhánky, kroutivým pohybem zas vlnky.

 5. Také můžete žehličkou pouze ťupat po povrchu - žehličku přikládat bez tahu. Vzniknou tím zajímavé otisky, které doplní obrázek do zajímavého obrazce.

 6. Hranou žehličky či špičkou můžete malovat různé čáry. Vzniknou vám tak geometrické obrazce, u náročnějšího obrázku třeba stvoly květin či tráva.

 7. Rozhodně vyzkoušejte míchání barev. Na žehličku naneste nejprve vrstvu jedné barvy a poté do ní přidejte podle fantazie druhou, nejlépe kontrastní, barvu. Pozor, pokud bude vosku hodně, může vám začít stékat. Zde víc než jindy dbejte na správnou teplotu žehličky.

 8. Žehličkou pak můžete vymalovat část obrázku nebo začít od okrajů, záleží jen na vás, co si zvolíte. Můžete vlnkovat do původních vlnek, výsledným efektem bude potlačení pozadí a vystoupí nově namalovaný obrázek. Tohoto využijete při malování krajinek, např. jeskyní, hor, ale také při malbě geometrických obrazců apod.

 9. Jakmile začnete s mícháním barev, nepřestanete. Teď teprve začíná ta správná zábava. Na novém papíru vyzkoušejte vše, co jste se naučili v předchozích bodech. Výsledek vás překvapí.

 10. Určitě zatoužíte, stejně jako já, vytvořit konkrétnější podobu obrázku. Začala jsem si vymýšlet a zkoušet. Výsledkem jsou květiny...

 11. ... náznaky krajiny,...

 12. ... zdařilejší výtvory...

 13. ... až po obrázky, na které začnete být pyšní.

Pepův tipPokud byste chtěli obrázek pověsit na zeď, nejlepší je vložit jej pod sklo či fólii a orámovat paspartou či rámečkem. Povrch je velice náchylný k odření, stačí nepatrný pohyb a v obrázku se vytvoří nenapravitelné škody. Obrázky skladujte nejlépe jednotlivě v euroobalech. Voskovky Kores koupíte v každém lepším papírnictví nebo v prodejnách s výtvarnými potřebami či velkoobchodech, jejichž seznam naleznete na stránkách www.kores-praha.cz.
Autor: Pavla (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Pískové obrázky 10  fotek

Pískové obrázky

Písek dovezený z prázdnin se sype z různých skleniček a krabiček a málem skřípe i mezi zuby při svačině. To je docela častý případ pokud děti (i dospě ...


Levandulový obrázek starého vzhledu 11  fotek

Levandulový obrázek starého vzhledu

Chalupy a chaty si stále častěji vybavujeme starým nábytkem, aby na nás dýchla trocha historie. Jak to ale udělat, když starých dekorativních předmětů ...


Přání z pergamana 10  fotek

Přání z pergamana

Čeká Vás v rodině oslava významného jubilea? Máte již přichystané všechny dárky, ale chybí vám speciální originální přáníčko? Pak místo vybírání v obc ...


Malá škola malování akvarelovými pastelkami 4  fotek

Malá škola malování akvarelovými pastelkami

Chcete-li si vy či vaše děti rozšířit umělecké vyjadřovací prostředky, vyzkoušejte akvarelové pastelky, s nimiž docílíte dosud nevídaných výsledků. Tr ...


Enkaustika, aneb vyžehli si obrázek 8  fotek

Enkaustika, aneb vyžehli si obrázek

Enkaustika je malířská technika původem ze staré antiky. Používalo se při ní barviv třených zvlášť připraveným voskem. Když byla malba hotová, horkem ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×