
Internetový hobby receptář
reklama
Teplo v celém rodinném domku nám mohou zajistit kromě krbů a kamen výkonné zplyňovací kotle na dřevo. Jejich předností je, že nejsou co do výběru paliva moc vybíravé a spotřebují ho téměř dokonale. Díky vysoké využitelnosti dřeva postačí vynést popelník zplyňovacích kotlů jednou až dvakrát za týden. U šamotových kamen a krbů je to díky vysoké účinnosti spalování podobné.
Při topení a práci s přípravou dřeva je nutno dodržovat několik zásad.
Aby bylo čím topit celou zimu, je třeba myslet na přípravu dřevo dopředu. Nejvhodnější je tvrdé dřevo dubu a buku, které dlouho hoří, velmi výhřevná je také borovice. Vhodná je i bříza, především do otevřených ohnišť, protože neprská a nevystřeluje. Použít je možné i lisované pilinové brikety, které dlouho vydrží. Záleží vždy na typu kamen, krbu nebo krbové vložky.
Aby nám na dřevo nepršelo a přitom bylo na vzduchu a mohlo pozvolna schnout, můžeme mu vyrobit přístřešek. Stříška by měla přesahovat a být dostatečně sespádovaná, aby bylo dřevo i při větším dešti nebo sněhu dostatečně chráněno.
Při přípravě dřeva na topení dbáme zvýšené opatrnosti. Především při řezání dřeva a práci na cirkulárce. Nejvhodnější je pila s „kolíbkou“ – náklopným vozíkem na polínka.
Při sekání dřeva buďme také opatrní. Používejme jen ostrou sekerku s kvalitním nepoškozeným topůrkem. Polínko při štípání raději nepřidržujeme rukou.
Živly není radno podceňovat, oheň patří k jedněm z nejnebezpečnějších, aneb jak se říká „dobrý sluha, špatný pán“, proto nejbližší okolí krbů a kamen opatříme nehořlavým povrchem pro případ náhodného vypadnutí žhavého uhlíku. Využít můžeme plech, dlažbu, mramor nebo kámen. Pomoci může i nízká zástěna z ohnivzdorného skla.
Dřevo na topení by mělo být složeno tak, aby se nevznítilo od rozpálených kamen nebo vypadlého řežavého kousku. Od otevřeného ohně raději neodcházíme.
Při přípravě dřeva a obsluze krbu nám může pomoci řada pomocníků a zásad, stačí si jen vybrat. Krbová skla čistíme vždy zastudena, používáme rukavice a místnost vyvětráme.
Čisticí a ochranné prostředky na kamna používáme také zastudena a ne těsně před zatopením.
Krbové soupravy obsahující většinou pohrabáč, lopatku, kleště a smetáček zavěšujeme do stojanů nebo na stěnu, abychom si nepoškodili podlahovou krytinu.
Dřevěné brikety: 49,- Kč.
Dřevěné uhlí: 49,- Kč.
Polena nařezaná: 59,- Kč.
Krbové dlouhé zápalky: 45 ks kolem 80,- Kč.
Krbové soupravy: 3 díly od 1850,- Kč (dle velikosti).
Košík na dřevo: kolem 700,- Kč.
Čisticí prostředky na sklo u krbů a kamen: od 450,- Kč za 0,5 litru.
Čisticí a ochranné prostředky na vnitřní prostory kamen: od 430,- Kč za 0,5 litru.
Čtvercová prkna si pomocí vrutů do dřeva nebo spojovacích kolíčků spojíte do tvaru U a pod spodní stranu připevníte dvě úzké lišty nebo malé hranolky o průřezu 3 x 2cm jako nožky.
Mezi horní okraje boků připevníme příčky a do stěn provrtáme otvory na provléknutí provazu, který bude sloužit jako ucho na nošení.
Nosítko můžeme povrchově upravit bezbarvým lakem nebo lazurou.
Topení dřevem přináší komfort v podobě samostatnosti a nezávislosti na dodávkách energií. Kdo má kamna, krbovky či kotel, už určitě řeže a skládá p ...
Kdo z nás někdy nezáviděl línému Honzovi, který se převaluje na peci z boku na bok a nechává se pěkně nahřívat. Ale to se děje jen v pohádkách. Pohádk ...
Abychom měli na zimu dostatek palivového dřeva k dispozici a aby stačilo před zimou dobře proschnout a pěkně pak hořelo, měli bychom s jeho přípra ...
Využití biomasy jako alternativního zdroje tepelné energie, který je šetrný k životnímu prostředí, to je v současné době stále častěji diskutované tém ...
Mám známého, který má rád vše motorové, co vrčí. Když to ještě řeže a je to pila, má k tomu daleko bližší vztah. A tak jsem jeho duševní přiklonění k ...
Potřebujete dřevo do krbu, kamen nebo kotle? Žádný problém. Dřevo je levné, zatím je ho dostatek a na mnoha chatách a chalupách prostě ani jiný zdroj ...