
Internetový hobby receptář
reklama
Jak si všichni pamatují z fyziky, je teplý vzduch lehčí než studený, a tak „se snaží“ pronikat vzhůru. Na tomto principu fungují horkovzdušné balony i cirkulace vzduchu ve vytápěné místnosti. Velmi markantní je to u komínů – suchý vzduch při teplotě 0 °C dosahuje v místech s nadmořskou výškou 273 m hmotnosti 1,250 kg.m-3, zatímco tamtéž při teplotě 40 °C jen 1,090 kg.m-3. Hmotnostní rozdíl mezi vahou spalin v komínu a okolním vzduchem, který představuje asi 5,7 %, zaručuje dostatečné proudění spalin kouřovodem a tedy dobrý tah topidla. Fosilní paliva (uhlí, dříví) spalovaná v kamnech a otevřených krbech zpravidla vytvářejí spaliny o teplotě nad 100 °C, takže tah bývá podstatně větší.
Moderní kotle a krby s výměníky, které pracují s vysokou účinností a využívají maximálně i teploty spalin, mají sice velmi dobré vlastnosti, ale jsou „posledním hřebíkem do rakve“ starých komínů. Kouřové plyny, které tyto kotle produkují, procházejí totiž výměníky, ve kterých ohřívají otopnou vodu, ale samy se tím výrazně ochlazují, takže jejich „ochota“ stoupat komínem vzhůru je nízká. Vzhledem k malé teplotě spalin se zejména v prvních desítkách minut topení nezahřeje běžný kouřovod na takovou teplotu, aby se na jeho vnitřních stěnách nesrážela vodní pára obsažená ve spalinách.
Při topení méně kvalitními palivy, zejména hnědým uhlím, se ve spalinách objevuje značně agresivní kysličník siřičitý (uhlí obsahuje jisté množství síry), který je pohlcován vodní párou. Vzniklá směs kyseliny siřičité a sírové narušuje stavební materiály obsahující vápno a cement; vzniklý síran vápenatý CaSO4 .2 H2O navíc na sebe váže vodu, která zůstává ve zdivu, v zimních měsících zmrzne a může tak zdivo porušovat mechanicky.
U zděných komínů někdy dochází k takové destrukci malty mezi cihlami, že spaliny pak unikají spárami do půdního prostoru i souvisejících místností, kde mohou zejména v nočních hodinách při „přiškrceném“ a tedy nedokonalém spalování způsobit přítomným otravu kysličníkem uhelnatým. Při nedokonalém spalování totiž vzniká jedovatý kysličník uhelnatý oxid uhelnatý (CO) (podle vzorce 2C + O2 → 2CO), při dokonalém spalování se z paliva uvolňuje sice nejedovatý, ale nedýchatelný oxid uhličitý CO2 (C + O2 → CO2). Kromě toho se vyvíjí kysličníky dusíku, rovněž nedýchatelné.
Neudržované a nerevidované staré komíny se destruktivním působením kyselin někdy v půdní části nebo nad střechou přímo rozsypou. Z těchto důvodů by se moderní kotle, zejména kondenzační plynové, v takových objektech vůbec používat neměly. Pokud jsou staré cihlové komíny provozovány bez pravidelných a častých kontrol, mohou způsobit požár, otravy unikajícími plyny, případně i úraz při zřícení na střešní části komínu.
Jestliže se v objektech se starými komíny používají kamna a staré typy kotlů, bývá teplota spalin natolik vysoká, že ke kondenzaci páry prakticky nedochází. I ve starších domech však bývají stávající neúsporná topidla nahrazována moderními, která produkují spaliny s nízkou teplotou nebezpečnou pro stavební materiály na bázi vápna.
V souvislosti s vývojem moderních kotlů a nejrůznějších topidel se proto v posledních letech objevily nové typy komínů a kouřovodů, které se od dosavadních značně liší. Jejich konstrukce je tvořena dvěma nebo třemi vrstvami, které jsou nenasákavé, chemicky odolné a dobře tepelně izolují, čímž snižují nežádoucí srážení vodní páry na minimum. Voda, která se přesto vysráží, odkapává do sběrné nádoby a z ní odtéká do kanalizace.
Ve vícevrstvém komínu je v kontaktu se spalinami keramická komínová vložka, odolávající jejich teplotním i kondenzačním účinkům. Další vrstva je tvořena vláknitou izolací, která umožňuje rychlé ohřátí komínu na provozní teplotu a zpomaluje její chladnutí při přerušovaném provozu. Vnější vrstva, komínový plášť, vložku s tepelně-izolační vrstvou chrání a staticky zajišťuje. Celá konstrukce je kompaktní, dokonale nepropustná a dodává se v několika dílech, které se snadno na místě smontují.
Komíny jsou sestaveny ze speciálních tvárnic, jež u některých konstrukcí bývají využity i pro přívod vzduchu k topidlu, které je pak zcela nezávislé na vzduchu v místnosti, ve které je provozováno. (Je známo, že některé otevřené krby se bez dostatečného větrání nerozhoří.) Svislá dutina může sloužit i k uložení potrubí (např. od solárních kolektorů) nebo ovládacího nízkonapěťového vedení.
Přes zdánlivě složitou konstrukci bývají tyto systémové komíny méně náročné na prostor, protože tloušťka tvárnic, ze kterých jsou sestaveny, je zpravidla menší než zděný plášť běžného komína z cihel. A co do trvanlivosti, nároků na údržbu i estetické stránky jsou tyto moderní komíny nesrovnatelně dokonalejší.
Se zajímavým a praktickým řešením přišla firma Betonové stavby Klatovy: třívrstvý komínový systém Plewa-UniTherm je dodáván s integrovanou krbovou vložkou německé firmy Olsberg o výkonu 6,5 kW. Komín je složený ze třímetrových dílů a příslušenství (komínová hlava, díl se dvířky apod.); lze jej objednat i v provedení s přídavnou šachtou vhodnou pro rozvod vnitřních instalací, s tepelným výměníkem pro ohřev teplé vody, se zásobníkem či podavačem pelet, jako dvouprůduchový, s komínovou hlavou v různých vzhledových variantách.
1 – Spaliny
2 – Hlava komínu – v různých vzhledových variantách, např. s obkladovými cihelnými pásky.
3 – Přivádění vzduchu – kolem hlavy komínu. Vzduch proudí v mezeře mezi komínovými vložkami a komínovými tvárnicemi. Díky tomuto uspořádání se přiváděný vzduch po cestě z vnějšího prostředí ke krbu ohřeje. Toto využití odpadového tepla v celé délce komínu značně zlepšuje účinnost celého zařízení.
4 – Keramické roury
5 – Izolace – aby se vzduch proudící kolem rour a komínové tvárnice neohříval moc silně, jsou roury izolovány. Tepelná izolace je na keramických rourách připevněna skelnou solí.
6 – Odstup minimálně 5 cm – od hořlavých materiálů jako jsou dřevěné konstrukce, regály atd.
7 – Vývod vzduchu
8 – Vzduchově těsná krbová vložka – s mnoha patentovanými detaily. Mimo jiné s velkými samozavíratelnými dvířky, roštem, s popelníkem nebo s adaptérem pro vybírání popela ve sklepě.
9 – Přívod vzduchu
10 – Šachta pro vybírání popela ve sklepě – *)současný provoz s klimatizací je možný pouze v případě, že nemůže vzniknout podtlak více než 8 Pa. To odpovídá také daným stavebním nařízením na klimatizace.
11 – Přiváděný vzduch
12 – Vnější vzduch
13 – Není nutné uzavírání klimatizace *)
14 – Odvod vzduchu z kuchyně
15 – Přiváděný vzduch pro klimatizaci
16 – Odpadá uzavírání digestoře *)
17 – Větrání pro přívod vzduchu potřebného pro hoření
18 – Není nutný samostatný kanál pro přívod vzduchu
Další informace se dozvíte na www.betonstavby.cz.
Trošku filozoficky vzato lze říct, že takový komín je cestou k nezávislost - v našem případě na předem určeném zdroji energie. Dává možnost svobodné v ...
Nerezové komíny mohou být stylovým a samozřejmě musí být hlavně funkčním doplňkem moderních i starších domů. Navíc jsou vhodným řešením také v příp ...
Firma Betonové stavby – Group, s.r.o. Klatovy nabízí a dodává na náš stavební trh kompletní certifikovaný komínový systém sestávající z lehčených liap ...
Na čem záleží kvalita každé stavby? Základem je výběr toho správného stavebního materiálu a projekt ušitý na míru – podle toho, co zákazník chce a jak ...
Dovolujeme si vás co nejsrdečněji pozvat na XV. ročník prodejní a kontraktační výstavy zaměřené na úpravu a zařízení interiéru, exteriéru obydlí a pot ...
Nejstarší uměle připravený stavební materiál, klasická cihla, pomalu ustupuje modernějším materiálům s lepšími vlastnostmi. Mezi ony „lepší vlastnosti ...
Postavit dům z libovolných dostupných stavebních prvků a dodatečně ho zateplit na hodnotu požadovanou předpisy bývá neekonomické a časově nevýhodné. R ...