Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/energie/energie-a-vytapeni/kominovy-system-plewa-unitherm): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Komínový systém PLEWA UniTherm - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Komínový systém PLEWA UniTherm

Komínový systém PLEWA UniTherm
Hlavním předpokladem správné funkce otopných systémů je dostatečný tah komínu, tedy jeho schopnost odvádět spaliny z topeniště do volného prostoru. Tah závisí na mnoha faktorech, z nichž mezi nejdůležitější patří rozdíl teplot venkovního vzduchu a odváděných spalin.
reklama

Jak si všichni pamatují z fyziky, je teplý vzduch lehčí než studený, a tak „se snaží“ pronikat vzhůru. Na tomto principu fungují horkovzdušné balony i cirkulace vzduchu ve vytápěné místnosti. Velmi markantní je to u komínů – suchý vzduch při teplotě 0 °C dosahuje v místech s nadmořskou výškou 273 m hmotnosti 1,250 kg.m-3, zatímco tamtéž při teplotě 40 °C jen 1,090 kg.m-3. Hmotnostní rozdíl mezi vahou spalin v komínu a okolním vzduchem, který představuje asi 5,7 %, zaručuje dostatečné proudění spalin kouřovodem a tedy dobrý tah topidla. Fosilní paliva (uhlí, dříví) spalovaná v kamnech a otevřených krbech zpravidla vytvářejí spaliny o teplotě nad 100 °C, takže tah bývá podstatně větší.

Nevýhody výhodného komínového systému PLEWA UniTherm

Moderní kotle a krby s výměníky, které pracují s vysokou účinností a využívají maximálně i teploty spalin, mají sice velmi dobré vlastnosti, ale jsou „posledním hřebíkem do rakve“ starých komínů. Kouřové plyny, které tyto kotle produkují, procházejí totiž výměníky, ve kterých ohřívají otopnou vodu, ale samy se tím výrazně ochlazují, takže jejich „ochota“ stoupat komínem vzhůru je nízká. Vzhledem k malé teplotě spalin se zejména v prvních desítkách minut topení nezahřeje běžný kouřovod na takovou teplotu, aby se na jeho vnitřních stěnách nesrážela vodní pára obsažená ve spalinách.

Při topení méně kvalitními palivy, zejména hnědým uhlím, se ve spalinách objevuje značně agresivní kysličník siřičitý (uhlí obsahuje jisté množství síry), který je pohlcován vodní párou. Vzniklá směs kyseliny siřičité a sírové narušuje stavební materiály obsahující vápno a cement; vzniklý síran vápenatý CaSO4 .2 H2O navíc na sebe váže vodu, která zůstává ve zdivu, v zimních měsících zmrzne a může tak zdivo porušovat mechanicky.

U zděných komínů někdy dochází k takové destrukci malty mezi cihlami, že spaliny pak unikají spárami do půdního prostoru i souvisejících místností, kde mohou zejména v nočních hodinách při „přiškrceném“ a tedy nedokonalém spalování způsobit přítomným otravu kysličníkem uhelnatým. Při nedokonalém spalování totiž vzniká jedovatý kysličník uhelnatý oxid uhelnatý (CO) (podle vzorce 2C + O2 → 2CO), při dokonalém spalování se z paliva uvolňuje sice nejedovatý, ale nedýchatelný oxid uhličitý CO2 (C + O2 → CO2). Kromě toho se vyvíjí kysličníky dusíku, rovněž nedýchatelné.

Neudržované a nerevidované staré komíny se destruktivním působením kyselin někdy v půdní části nebo nad střechou přímo rozsypou. Z těchto důvodů by se moderní kotle, zejména kondenzační plynové, v takových objektech vůbec používat neměly. Pokud jsou staré cihlové komíny provozovány bez pravidelných a častých kontrol, mohou způsobit požár, otravy unikajícími plyny, případně i úraz při zřícení na střešní části komínu.

Cihlový komín je historie

Jestliže se v objektech se starými komíny používají kamna a staré typy kotlů, bývá teplota spalin natolik vysoká, že ke kondenzaci páry prakticky nedochází. I ve starších domech však bývají stávající neúsporná topidla nahrazována moderními, která produkují spaliny s nízkou teplotou nebezpečnou pro stavební materiály na bázi vápna.

V souvislosti s vývojem moderních kotlů a nejrůznějších topidel se proto v posledních letech objevily nové typy komínů a kouřovodů, které se od dosavadních značně liší. Jejich konstrukce je tvořena dvěma nebo třemi vrstvami, které jsou nenasákavé, chemicky odolné a dobře tepelně izolují, čímž snižují nežádoucí srážení vodní páry na minimum. Voda, která se přesto vysráží, odkapává do sběrné nádoby a z ní odtéká do kanalizace.

Ve vícevrstvém komínu je v kontaktu se spalinami keramická komínová vložka, odolávající jejich teplotním i kondenzačním účinkům. Další vrstva je tvořena vláknitou izolací, která umožňuje rychlé ohřátí komínu na provozní teplotu a zpomaluje její chladnutí při přerušovaném provozu. Vnější vrstva, komínový plášť, vložku s tepelně-izolační vrstvou chrání a staticky zajišťuje. Celá konstrukce je kompaktní, dokonale nepropustná a dodává se v několika dílech, které se snadno na místě smontují.

Komíny jsou sestaveny ze speciálních tvárnic, jež u některých konstrukcí bývají využity i pro přívod vzduchu k topidlu, které je pak zcela nezávislé na vzduchu v místnosti, ve které je provozováno. (Je známo, že některé otevřené krby se bez dostatečného větrání nerozhoří.) Svislá dutina může sloužit i k uložení potrubí (např. od solárních kolektorů) nebo ovládacího nízkonapěťového vedení.

Přes zdánlivě složitou konstrukci bývají tyto systémové komíny méně náročné na prostor, protože tloušťka tvárnic, ze kterých jsou sestaveny, je zpravidla menší než zděný plášť běžného komína z cihel. A co do trvanlivosti, nároků na údržbu i estetické stránky jsou tyto moderní komíny nesrovnatelně dokonalejší.

Co nabízí firma BS Klatovy

Se zajímavým a praktickým řešením přišla firma Betonové stavby Klatovy: třívrstvý komínový systém Plewa-UniTherm je dodáván s integrovanou krbovou vložkou německé firmy Olsberg o výkonu 6,5 kW. Komín je složený ze třímetrových dílů a příslušenství (komínová hlava, díl se dvířky apod.); lze jej objednat i v provedení s přídavnou šachtou vhodnou pro rozvod vnitřních instalací, s tepelným výměníkem pro ohřev teplé vody, se zásobníkem či podavačem pelet, jako dvouprůduchový, s komínovou hlavou v různých vzhledových variantách.

Princip Unitherm

1 – Spaliny

2 – Hlava komínu – v různých vzhledových variantách, např. s obkladovými cihelnými pásky.

3 – Přivádění vzduchu – kolem hlavy komínu. Vzduch proudí v mezeře mezi komínovými vložkami a komínovými tvárnicemi. Díky tomuto uspořádání se přiváděný vzduch po cestě z vnějšího prostředí ke krbu ohřeje. Toto využití odpadového tepla v celé délce komínu značně zlepšuje účinnost celého zařízení.

4 – Keramické roury

5 – Izolace – aby se vzduch proudící kolem rour a komínové tvárnice neohříval moc silně, jsou roury izolovány. Tepelná izolace je na keramických rourách připevněna skelnou solí.

6 – Odstup minimálně 5 cm – od hořlavých materiálů jako jsou dřevěné konstrukce, regály atd.

7 – Vývod vzduchu

8 – Vzduchově těsná krbová vložka – s mnoha patentovanými detaily. Mimo jiné s velkými samozavíratelnými dvířky, roštem, s popelníkem nebo s adaptérem pro vybírání popela ve sklepě.

9 – Přívod vzduchu

10 – Šachta pro vybírání popela ve sklepě – *)současný provoz s klimatizací je možný pouze v případě, že nemůže vzniknout podtlak více než 8 Pa. To odpovídá také daným stavebním nařízením na klimatizace.

11 – Přiváděný vzduch

12 – Vnější vzduch

13 – Není nutné uzavírání klimatizace *)

14 – Odvod vzduchu z kuchyně

15 – Přiváděný vzduch pro klimatizaci

16 – Odpadá uzavírání digestoře *)

17 – Větrání pro přívod vzduchu potřebného pro hoření

18 – Není nutný samostatný kanál pro přívod vzduchu

Další informace se dozvíte na www.betonstavby.cz.

Autor: Karel Štech (text), BS Klatovy (foto)

Související články

Není domu bez komínu 2. díl 7  fotek

Není domu bez komínu 2. díl

Trošku filozoficky vzato lze říct, že takový komín je cestou k nezávislost - v našem případě na předem určeném zdroji energie. Dává možnost svobodné v ...


Nerezové komíny mohou být funkčním i dekorativním prvkem domu 5  fotek

Nerezové komíny mohou být funkčním i dekorativním prvkem domu

Nerezové komíny mohou být stylovým a samozřejmě musí být hlavně funkčním doplňkem moderních i starších domů. Navíc jsou vhodným řešením také v příp ...


Betonové lehčené komíny BLK –  kvalitně a bez kompromisů 9  fotek

Betonové lehčené komíny BLK – kvalitně a bez kompromisů

Firma Betonové stavby – Group, s.r.o. Klatovy nabízí a dodává na náš stavební trh kompletní certifikovaný komínový systém sestávající z lehčených liap ...


Kvalitní nízkoenergetické domy pro všechny 4  fotek

Kvalitní nízkoenergetické domy pro všechny

Na čem záleží kvalita každé stavby? Základem je výběr toho správného stavebního materiálu a projekt ušitý na míru – podle toho, co zákazník chce a jak ...


BS Klatovy vás zvou na výstavu Dům a zahrada Louny 3  fotek

BS Klatovy vás zvou na výstavu Dům a zahrada Louny

Dovolujeme si vás co nejsrdečněji pozvat na XV. ročník prodejní a kontraktační výstavy zaměřené na úpravu a zařízení interiéru, exteriéru obydlí a pot ...


BS Klatovy - zateplené cihly 7  fotek

BS Klatovy - zateplené cihly

Nejstarší uměle připravený stavební materiál, klasická cihla, pomalu ustupuje modernějším materiálům s lepšími vlastnostmi. Mezi ony „lepší vlastnosti ...


Za málo peněz dost muziky 6  fotek

Za málo peněz dost muziky

Postavit dům z libovolných dostupných stavebních prvků a dodatečně ho zateplit na hodnotu požadovanou předpisy bývá neekonomické a časově nevýhodné. R ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×