Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jaká krytina bude nejlepší na naši střechu

Jaká krytina bude nejlepší na naši střechu

Jaký druh střešní krytiny zvolíme, závisí především na konkrétním požadavku a vytipování určitého pro nás přijatelného řešení střešní krytiny. Každá střešní krytina má různé povrchové úpravy, barevné provedení a další specifické vlastnosti. Před pořízením střešní krytiny musíme vědět, kolik metrů čtverečních daná střecha má, jaký sklon, jaké zatížení unese, dobu životnosti, pořizovací cenu, nebo ekologičnost.

reklama

Jaké druhy střešních krytin lze použít?

Znáte druhy střešních krytin, které by se hodily na vaši střechu? Víte, jaká jsou jejich pozitiva a na co si naopak dávat pozor? Naše malá rekapitulace známých a používaných střešních krytin vám osvětlí tuto problematiku.

Pálená taška

Jde o historicky jeden z nejstarších a nejoblíbenějších druhů střešních krytin. Říká se jí také bobrovka nebo keramická taška. Je vyrobena z pálené cihlářské hlíny a jílu. Její podstatou je husté či řídké laťování, jinak též šupinové nebo korunové krytí. Nejčastěji je k dostání v přírodní režné neboli cihlové barvě.

Vhodná je pro novostavby rodinných domů, ale i pro zrekonstruované střechy starších domů, dá se velmi dobře tvarovat. Používá se pro střechy s minimálním sklonem 22° a výše, její životnost je minimálně 50 roků. Její nevýhodou je cenová relace, která se pohybuje od 300 Kč/m² a její zatížení pro střešní konstrukce je vysoké.

Betonová střešní krytina

Betonová střešní krytina je vyrobena z písku, vody, cementu a pigmentů oxidu železa. Tato krytina je extrémně pevná, tvarově stálá, mrazuvzdorná a je vyráběna ekologicky. Máme na výběr od hladké struktury až po hrubou strukturu. K dostání je široká paleta barev od červené, přes hnědou, až po černé provedení. Je vhodná pro rodinné domy i pro rekonstruované střechy starších domů s minimálním sklonem 22° a výše. Životnost je minimálně 50 roků. Její nevýhodou je vysoké zatížení střešní konstrukce. Její cenová relace se pohybuje od 200 Kč/m².

Vláknocementová krytina

Je více známá pod názvem eternit. Jde o materiál, který se pokládá na střechy v různých rozměrech a tvarech už od počátku 20. století. Eternitem byla nahrazována původní střešní krytina převážně ze štípaných šindelů. Tento druh krytiny se užívá dodnes a jeho složka z azbestu (karcinogenní látka) byla počátkem 90. let minulého století nahrazena směsí vláken z buničiny a umělých vláken, které jsou zdravotně nezávadné. Je vhodným typem pro nové i rekonstruované střechy. Její výhodou je snadná údržba, rychlá pokládka a nehořlavost. Je vhodnou variantou pro střechy s minimálním sklonem 15° a výše, životnost je minimálně 15 roků a zatížení je střední. Cenová relace této krytiny se pohybuje od 200 Kč/m².

Hliníková střešní krytina

Tento druh střešní krytiny je vyroben ze slitiny hliníku neboli aluminia s přidáním hořčíku a manganu. Je velmi pevná a odolná vůči povětrnostním vlivům a korozi. Pokud si vybereme úpravu v reliéfu, snížíme tím hlučnost při dešti. Máme na výběr od černé, přes antracitovou, až po červené provedení. Je vhodná pro novostavby rodinných domů, stavby občanské vybavenosti, ale i komerční objekty. Její výhodou je velmi malé zatížení střešní konstrukce. Je vhodným typem pro střechy s minimálním sklonem 7° a výše, s životností minimálně 50 roků. Její nevýhodou je malá ekologičnost a vyšší pořizovací cena, která se pohybuje od 230 Kč/m².

Asfaltový šindel

Asfaltový šindel je velmi populární střešní krytina, protože nevyžaduje složitou pokládku a je flexibilním zastřešovacím systémem, který odolává i zimním povětrnostním podmínkám. Šindel je vyroben z oxidovaného nebo modifikovaného asfaltu. S dobrým montážním návodem jej zvládne položit i šikovný domácí kutil. Výhodou asfaltového šindele je možné vrstvení krytiny, pokud se nám již nebude líbit jeho barva, jednoduše nové šindele přidáme na původní bez rizika zatečení a zdlouhavého odstraňovaní starých částí. Jeho předností je také lehkost, která nikterak nezatěžuje krovy. Je vhodný pro střechy s minimálním sklonem 18° a výše jak u novostaveb rodinných domů, tak pro zrekonstruované střechy starších domů. Jeho životnost je minimálně 15 roků a cenová relace se pohybuje od 200 Kč/m².

Bitumenová krytina

Bitumen je velmi ekologický materiál založený na patentovaném způsobu principu dvacetivrstvé laminace s vlákny orientovanými v podélném směru. Materiál je odolný vůči klimatickým změnám, je pružný, pevný a odolný proti pohybu. Jeho výhodou je nízká finanční náročnost i snadná manipulace a montáž. Je v dostání v různém provedení jako vlnitá střešní deska nebo jako šindel, který je vhodný i pro obloukové střechy. Další velkou výhodou je nízká hmotnost, která nezatěžuje střešní konstrukci. Tato krytina je vhodná pro střechy s minimálním sklonem 5° a výše. Její životnost je minimálně 20 roků. Cenová relace se pohybuje od 180 Kč/m².

Plechová krytina z ocele

Plech je vhodným druhem střešní krytiny pro moderní rodinné domy, hospodářské budovy i všeobecné užitkové objekty. Je v nabídce v hladkém provedení či s kamenným granulátem. Tento materiál je odolný proti povětrnostním vlivům, má dobré mechanické vlastnosti, je nehořlavý, odolný vůči UV záření a neporůstá mechem. Je k dostání v širokém barevném provedení. Jeho další výhodou je nízká hmotnost, která minimálně působí na zatížení střešní konstrukce a je vhodný pro střechy s minimálním sklonem 15° a výše. Jeho životnost je minimálně 35 roků a cenová relace se pohybuje od 200 Kč/m².

Dřevěné šindele

Tento druh pokrytí střechy je velmi ekologický, neboť je vyroben z obnovitelného materiálu. Dřevěné šindele jsou vyráběny ručním štípáním nebo řezáním smrkového, jedlového nebo modřínového dřeva, které se dále impregnuje. Stromy pro výrobu šindelů musejí být z pomalu rostoucích jedinců, s daleko posazenými přesleny, které se při štípání nikterak netočí a nemají snahu se zaštipovat. Dřevo pro výrobu šindelů se pečlivě vybírá a především se dbá na to, aby dřevěné vlákno nebylo nikde přerušeno. Tak je zaručena pevnost a trvanlivost šindele. Je to vhodný materiál pro střechy dřevěnic a památkových objektů s minimálním sklonem 35° a výše. Jeho oblíbenost roste u nízkoenergetických domů. Životnost dřevěných šindelů je minimálně 30 let. Pro prodloužení životnosti se doporučuje po 4-5 letech opakovat nátěr. Cenová relace se pohybuje okolo 680 Kč/m².

Rákosí

Jde o další velmi ekologický materiál, který se hodí pro historické objekty nebo skanzeny, ale i pro ekologické novostavby. Materiálem je přírodní rákos, který roste v Moldávii nebo Maďarsku. Jde o jednotlivé rákosové snopy – došky, které se pokládají na střechu s minimálním sklonem 45° a výše. Je to výborný izolant a brání prudkému střídání teplot, je vzdušný a prodyšný. Je jednoduchý na pokládku, a i při výměně poškozených míst je tato manipulace s ním velmi lehká a především levná. Pokud je dobře proveden, tak je jeho životnost minimálně 40 let. Cenová relace se pohybuje od 1200 Kč/m².

Druh materiálu střešní krytiny je zcela na naší volbě. Měli bychom zohlednit i další důležité aspekty při výběru. Jedním z nich je systém pokládky střešní krytiny, zda si ji necháme položit odbornou firmou, za kterou si připlatíme, nebo zda budeme pokládat svépomocí, u čehož se dají výrazně ušetřit finanční prostředky, ale je to náročné na náš čas. Problém může nastat i se zvoleným druhem dopravy. Renomovaní výrobci už automaticky nabízejí odvoz zdarma a neúčtují si ani za ponechané palety nebo barevnou variabilitu. Pro někoho může být podstatný i doplňkový sortiment od konkrétního výrobce, jako jsou prostupové tašky na antény nebo izolace či ekologičnost materiálu.

Autor: Šárka Miškovská (text a foto), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Inspirace pro kutily – střecha s celoživotní zárukou 2  fotek

Inspirace pro kutily – střecha s celoživotní zárukou

Stavíte dům a nevíte jakou krytinu použít na střechu? Návod na to, jak získat extrémně odolnou střechu s neobvyklou zárukou dokonce až 50 let, nabízí ...


Střecha, která bude mít i po letech glanc 5  fotek

Střecha, která bude mít i po letech glanc

Pokud plánujete výměnu nebo pokládku střešní krytiny, je vhodné práce stihnout ještě před zimou. Vaše nemovitost bude lépe chráněna před extrémními ...


Střecha (také) dělá dům 3  fotek

Střecha (také) dělá dům

Krásná funkční střecha je nepochybně korunou domu. Fyzicky ochraňuje hodnotu celé stavby, ale také zásadně přispívá k celkovému stylu domu a jeho vním ...


Inspektoři nemovitostí radí - Střecha a klempířské prvky 15  fotek

Inspektoři nemovitostí radí - Střecha a klempířské prvky

Ve spolupráci se společností NEMOinspekt pro Vás připravujeme seriál o závadách nemovitostí. Inspektoři z NEMOinspektu se s vadami, nepodařenými re ...


Šikmá střecha ve vzduchotěsném kabátu 4  fotek

Šikmá střecha ve vzduchotěsném kabátu

Uspořit cennou energii na vytápění či chlazení domu se stalo prioritou. Cesta, jak dosáhnout požadovaného cíle, vede přes zateplení a vzduchotěsnos ...


Střešní krytinu na zahradní stavbu vybírejte stejně pečlivě jako střechu pro dům 5  fotek

Střešní krytinu na zahradní stavbu vybírejte stejně pečlivě jako střechu pro dům

Zastřešení altánů i pergol jsme se již věnovali. Nyní na řadu přišly zahradní domky. Zde platí poněkud odlišná pravidla pro výběr materiálů, který ...


Nová střecha snadno, rychle a kvalitně

Stavíte dům a zvažujete výběr střešní krytiny nebo vaše stará střecha volá po rekonstrukci? Pak je právě pro vás určeno toto video. Dozvíte se, jak ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
1
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 3.2.2017 17:24 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Věra
0
Zapáchající komín v baráku Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Šárka Vančurová
0
Oprava střechy z asfaltových pásů Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Lukáš
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 3.2.2017 17:24 Věra
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×