Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/druhy-strech): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Jaké jsou druhy střech? - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jaký typ střechy se hodí pro který dům?

Jaký typ střechy se hodí pro který dům?

Druh střechy je nutné vybírat podle klimatických podmínek, protože její hlavní funkcí je ochrana stavby před deštěm, sněhem, větrem, nebo slunečním zářením. Pokud střecha chrání vnitřní prostor, jako je obytný dům, jsou na ni kladeny přísnější požadavky než na střechu, která chrání otevřený prostor, jakým může být přístřešek. Bezpečný odvod vody a její nehromadění je hlavním úkolem střechy.

reklama

Pokud by tomu tak nebylo, může voda poškodit konstrukci střechy nebo zapříčinit růstu dřevokazných hub nebo plísní. Rovněž v místech, kde často sněží, je důležité, aby střecha vydržela váhu ležícího sněhu.

Plochá střecha

U tohoto typu střechy je sklon střešních rovin 0-5˚. Je typická pro panelové domy. Důležité je využít kvalitní materiály a systémové prvky, které při správné realizaci zaručí, že je střecha bezpečná a kvalitní.

Podle počtu plášťů se dělí na jednoplášťovou, dvouplášťovou a víceplášťovou a její použití je závislé na parametrech vnitřního prostředí (teplota a vlhkost vnitřního vzduchu). Je vhodná pro stavbu se složitým půdorysem, pokud nechceme mít pod střechou šikmé zdi, pro stavbu dalšího podlaží nebo využití střechy jako terasy nebo zahrady. Výhodou je jednoduchá konstrukce, zmenšení výšky budovy, možnost zastřešení složitých půdorysů, snadný přístup a nízká cena. Nevýhodou je nutnost odborného provedení, dodržení technologického postupu, odborný návrh skladby střešních vrstev. Důležité je u ploché střechy výběr kvalitního pokrytí, které bude odolné vůči mrazům, vysokým teplotám nebo působení kyselých dešťů (asfaltové pásy, využití zeleně, štěrk nebo dlaždice).

Šikmá střecha

U tohoto typu střechy je sklon střechy do 45˚. Jedná o pultovou střechu, která se vyznačuje tím, že má jednu střešní rovinu s okapní a pultovou hranou a dva štíty. Nejčastěji se užívá tento druh střechy na přístavky, stavby na hranici pozemku, na činžovní domy, které přiléhají podélně k sousedním domům nebo u aktivních solárních domů. Její výhodou je jednoduchost a nenáročnost montáže s minimálními náklady na vytápění, protože u ní není velký prostor, kterým by mohlo teplo unikat. Další výhodou je rychlá realizace včetně pokrytí. Nevýhodou je specifické použití střešní krytiny, která je nutná z důvodu sklonu střechy (pálené tašky, plechy, došky nebo šindele z asfaltu). Rovněž pokud se rozhodneme vybudovat pod střechou podkroví, musíme ji celou předělat.

Dalším typem šikmé střechy je střecha sedlová, která se vyznačuje dvěma střešními rovinami s přímočarým hřebenem, dvěma štítovými hranami a dvěma okapy. Jde se o nejrozšířenější typ střechy rodinných a bytových domů v Česku. Je známá pod názvem „áčková střecha“. Její výhodou je jednoduchost montáže s minimálními náklady, minimální riziko zatékání, rychlost realizace stavby střechy včetně pokrytí krytiny (pálené tašky, betonové tašky, šindele nebo došky). Jedinou nevýhodou je, že při zvolení nízkého sklonu bude pod střechou velmi stísněný prostor.

Valbová střecha

Valbová střecha je typická tím, že místo štítů na obou koncích má šikmé střešní roviny či valby. Tato střecha může mít okapy umístěny ve stejné výšce. Tento druh střechy je užíván u samostatně stojících budov obdélníkového půdorysu nebo půdorysu ve tvaru písmene L. Může mít různý střešní skon i úhel skosení. Typ krytiny může být jakýkoliv. Její výhodou je jednoduchost konstrukce využití střešního prostoru. Nevýhodou může být při nízkém sklonu střechy málo prostoru pod ní.

Polovalbová střecha

Polovalbová střecha je tvořena střešní plochou, skloněnou ke čtyřem stranám obvodu budovy. Její rozdíl od valbové je v tom, že okapy jsou umístěny výše. Na stranách těchto střech jsou zděné štíty podkroví nebo je použita dřevěná lomenice. Dvě strany střechy mají tvar lichoběžníku a zbylé dvě tvar trojúhelníku. Vzniká tak pološtít, který má lichoběžníkový tvar. Výhodou je jednoduchá montáž a minimální náklady a množství materiálu na pokrytí (pálené tašky, betonové tašky, došky nebo lepenka). Velmi vhodný tip střechy pro obytné podkroví, optický snižuje výšku štítu. Její nevýhodou je náročnost vytápění nutnost izolace zabraňující úniku tepla i zatékání. Složitější tesařská konstrukce.

Mansardová střecha

Mansardová střecha je střechou podobnou sedlové. Její specifikací je, že každá její polovina mezi hřebenem a okapem je tvořena dvěma střešními rovinami s rozdílným sklonem. Vnitřní prostor pod střechou se nazývá mansarda. Vrchní část střechy je se sklonem 30 až 50˚ a spodní část se sklonem 60 až 80˚. Její výhodou je ekonomičnost stavby, protože se dá využít celé podkroví domu. Velmi často se využívá tento druh střechy pro nadstavby panelových domů nebo rekonstruovaných domů. Nevýhodou je cenová náročnost a pokládka střešní krytiny (pálené tašky, betonové tašky, došky nebo lepenka).

Stanová střecha

Stanová střecha je také nazývána jehlanová, která má čtyři střešní roviny, které se zbíhají do středového vrcholu, který tak tvoří čtyř nebo víceboký jehlan. Je vhodný pro samostatně stojící stavby čtvercového půdorysu. Jde o starší typ střechy, který je dnes nahrazován střechou sedlovou. Její výhodou je jednoduchá konstrukce s využitím jakékoliv střešní krytiny, prostor pod střechou je chráněn ze všech stran. Nevýhodou je malý podstřešní prostor, pokud je nízký sklon střechy a pracnější pokládka střešní krytiny.

Strmá střecha

U tohoto typu střechy je sklon střechy nad 45˚ Jedná se o střechu, která má stavební konstrukci nad vnitřním prostorem stavby. Je velmi odolná především proti dešti a sněhu a tím tvoří zabezpečení požadovaný pro prostor podstřeší. Jde o nejexponovanější část objektu, a tak je kladen velký důraz na kvalitní návrh a provedení, které může znatelně ovlivnit provozní spolehlivost, a vzhled celého domu.

Autor: Šárka Miškovská (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Střecha na střeše 6  fotek

Střecha na střeše

Když se začátkem devadesátých let začalo stavět a přestavovat jako o závod, nadělaly se přirozeně i chyby. Nejen ve zbrklém územním plánování, archite ...


Jak se dělá střecha čili Šiju u Lindabu 9  fotek

Jak se dělá střecha čili Šiju u Lindabu

Až donedávna to u nás měly plechové střechy těžké. Používaly se hlavně v horských oblastech, kde jsou jejich výhody neoddiskutovatelné. Nedůvěru v níž ...


Není střecha jako střecha aneb najdi deset rozdílů - služby 7  fotek

Není střecha jako střecha aneb najdi deset rozdílů - služby

V minulém dílu jsme v našem testu skončili porovnání materiálu. S nákupem vhodného zastřešení na pergolu, kryté stání na auto, příštřešek, ale i zastř ...


Střecha (také) dělá dům 3  fotek

Střecha (také) dělá dům

Krásná funkční střecha je nepochybně korunou domu. Fyzicky ochraňuje hodnotu celé stavby, ale také zásadně přispívá k celkovému stylu domu a jeho vním ...


Výherci vstupenek na veletrh Střechy Praha 2020 2  fotek

Výherci vstupenek na veletrh Střechy Praha 2020

Veletrh Střechy Praha je největší akcí v oboru střech v České republice a střední Evropě s tradiční účastí nejvýznamnějších výrobců a dodavatelů. J ...


Střecha, která bude mít i po letech glanc 5  fotek

Střecha, která bude mít i po letech glanc

Pokud plánujete výměnu nebo pokládku střešní krytiny, je vhodné práce stihnout ještě před zimou. Vaše nemovitost bude lépe chráněna před extrémními ...


Šikmá střecha ve vzduchotěsném kabátu 4  fotek

Šikmá střecha ve vzduchotěsném kabátu

Uspořit cennou energii na vytápění či chlazení domu se stalo prioritou. Cesta, jak dosáhnout požadovaného cíle, vede přes zateplení a vzduchotěsnos ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
1
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 3.2.2017 17:24 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Věra
0
Zapáchající komín v baráku Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Šárka Vančurová
0
Oprava střechy z asfaltových pásů Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Lukáš
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 3.2.2017 17:24 Věra
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×