Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jaký plot ozdobí váš dům a vaši zahradu?

Jaký plot ozdobí váš dům a vaši zahradu?

Výstavba plotového systému má svoje specifika. Předtím, než se pustíte do jeho realizace, vyberte si některý z typů a zvažte, co se nejvíce hodí k vašemu obydlí. Základy zvládne řada z vás, ale je možné si na jejich vybudování objednat stavební firmu, která stavbu provede na klíč. Jaké druhy plotů jsou na dnešním trhu k dispozici? Víte, že plot je možné vybudovat i bez základů?

reklama

Drátěná klasika

Základním druhem plotu je drátěný typ. Plotové pletivo se vyrábí důmyslným křížením drátů a jejich stáčením na konci, což vytvoří síť podle výšky, kterou požadujeme. Drátěné pletivo je vždy ošetřeno práškovou barvou, která je následně vypalována v peci. Barevný prášek se přemění v souvislou vrstvu barvy, bránící korozi materiálu plotu. Díky UV stabilizování nedochází k vyblednutí a popraskání nástřiku ani po několika letech.

Jediným prvkem, zajišťující oporu, jsou sloupky, které vytvoříte rozřezáním ocelové kulatiny nebo trubek. Ty je nutné zabetonovat, beton musíte zhutnit a ve svahu je zapotřebí vyřešit k sloupkům i oporu. Proti korozi bojujte tak, že jednotlivé sloupky obrousíte, natřete základovou a finální barvou. Drátěné ploty najdou uplatnění především u starších rodinných domů, případně jako nedílná součást hospodářských stavení.

Betonová nehezkost

V dnešní době, především v souvislosti s velice moderními staveními, jsou upřednostňovány nehezké betonové ploty. Jejich výhodou je sice neprůhlednost, a tedy zajištění maximálního možného soukromí, ale toto řešení působí naprosto nepřirozeně. Velkou nevýhodou je také vysoká pořizovací cena, daná nutností použití armatur v betonu, které zajistí maximální pevnost na velmi dlouhou dobu. Životnost takového plotu je tedy téměř neomezená, tedy pokud je použita opravdu kvalitní betonová směs, která se nezačne po několika letech rozpadat.

Svařované a kované konstrukce s betonovým základem

Krásné, prodyšné, a především velmi stylové jsou kovové konstrukce, vytvořené náročnými technikami, jako je ohýbání, svařování nebo kování. Ještě dále povrchově černěný plot je nasazován na základy, vytvořenými z cihel, betonu nebo umělého kamene. Toto řešení se hodí především k novostavbám, kde upoutá pozornost svými neotřelými tvary a kombinací více technik do jednoho řešení.

Použití přírodních materiálů

U venkovských stavení a chalup stále vyhrávají na celé čáře klasické dřevěné ploty, které pocházejí z dob našich babiček. Jejich výhodou je nejméně náročná stavba, protože jako základové sloupky můžeme použít dřevěné kůly ze silnějších větví. Celou konstrukci, vyrobenou pomocí pily, hřebíků a dřeva ještě opatříme některým z ochranných nátěrů, které pomohou prodloužit životnost plotu na maximum. Dřevěné ploty také řada z vás natírá lazurou, která navodí plotu opravdu přírodní vzhled, který neruší. Neskutečnou výhodou je, že není třeba budovat jakékoliv základy.

Umělý kámen

Umělý kámen je nejmodernějším prvkem pro stavbu plotových systémů. Ačkoliv se vyrábí z betonu, je vždy opatřen barevným povrchem, který jej výrazným způsobem zatraktivňuje. Při stavbě plotu z umělého kamene betonujete pouze základy pro sloupky, vzhledem ke kvalitním překladům mezi nimi není třeba budovat základy po celé délce plotu, což výrazně šetří náklady. Řešení z umělého kamene je stavebnicové, lze jej doplnit o místo pro popelnici na odpad, truhlíky na květiny nebo i o skříň uzávěru plynu.

Několik rad pro stavbu a provoz plotových systémů

  • Namíchejte si kvalitní beton, ve kterém použijete nepřesítovaný písek. Malé kamínky podporují zdržnou schopnost betonu, který je pevnější a méně náchylný k prasklinám. Nezapomínejte na vyarmování jamek.
  • Jamky kopejte ručně nebo si práci usnadněte motorovým vrtákem, který si zapůjčíte v půjčovně stavebních strojů. Díky vrtáku máte jamky hotové prakticky bez námahy. Dobrou volbou je dvojmužné provedení vrtáku.
  • Po vybetonování nechejte základy zrát minimálně tři týdny.
  • Pro klasické drátěné ploty je možno základy nebudovat a použít techniku zemních vrutů.
  • Stavbu plotu ze dřeva zvládne i naprostý začátečník - nepotřebujete žádné základy, jen šikovné ruce a trochu představivosti.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Plot pro vaše soukromí 23  fotek

Plot pro vaše soukromí

Lamelový plot, který zakoupíte jako plotové díly, je velmi rychlým přírodním stavebním prvkem pro stavbu neprůhledných plotů.


Ploty trochu jinak 3  fotek

Ploty trochu jinak

Člověk je tvor zvídavý, a tak je přirozené, že se na dovolené, na výletech nebo i při obyčejné cestě za nákupem díváme kolem sebe a hodnotíme zahrádky ...


Moderní a cenově výhodný plot 3  fotek

Moderní a cenově výhodný plot

Přemýšlíte, jak a čím oplotíte svůj pozemek? K nejstabilnějším plotům patří ty betonové, které zároveň poskytují nejvíce soukromí a částečně plní i fu ...


Nejvyšší čas na nový plot 4  fotek

Nejvyšší čas na nový plot

Podzim se blíží a spolu s ním i vhodný čas na stavbu oplocení vašeho pozemku. Nejdříve přichází na řadu stavba sloupků, kdy jsou velmi oblíbené v p ...


Plot z betonových tvarovek jako dětská skládačka 9  fotek

Plot z betonových tvarovek jako dětská skládačka

Zděný plot je častým řešením oplocení u moderních nízkoenergetických domů, ale uplatní se i jinde. Důvod volby je prostý: masivní zdi zajistí dokonalo ...


Možnost stavby plotů v zimě 7  fotek

Možnost stavby plotů v zimě

Je-li potřeba postavit úplně nový plot na místě starého, bývá nejen časově, ale i fyzicky náročné odstranit betonové základy všech původních sloupků. ...


Ploty s dlouhou životností a bez údržby 5  fotek

Ploty s dlouhou životností a bez údržby

Každoroční starosti kolem dřevěného plotu zná asi každý jeho majitel. Na český trh se pomalu dostává lék na tyto starosti. Chcete dále vzhled plotu ja ...


Jaký typ plotu zvolit pro vaši zahradu 6  fotek

Jaký typ plotu zvolit pro vaši zahradu

Ať již chcete zabránit nezvaným návštěvám sousedových zvířat nebo se ukrýt před zvědavými pohledy kolemjdoucích, je na čase pořídit si nový plot. Po ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×