Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Drtič větví Riwall pro snadný úklid zahrady

Drtič větví Riwall pro snadný úklid zahrady

Také při podzimním nebo jarním úklidu zahrady přemýšlíte, kam s hromadami větví a přerostlých odřezků ze živého plotu či keřů, nebo jak zpracovat a kam odvézt odpad z prořezávky ovocných stromů? Řešení může být jednoduché. Postačí si pořídit drtič.

reklama

V průběhu posledních několika let jsem vyzkoušel asi šest drtičů od různých firem. Ty rychloběžné drtiče i ty pomalejší. Jeden jsem si kdysi i koupil, ten rychloběžný, ale moc mi nepřirostl k srdci. Byl žlutý s červenými písmenky. Použil jsem ho párkrát, pak ho několikrát půjčil a tím se s ním rozloučil. Někde putuje po kamarádech, co nevracejí půjčené věci.

Rychlé drtiče mají vysoké otáčky a pro mne nepříjemný hlasitý a vysoký zvuk. Když se pak kousnou do dřeva, je s tím problém. Mají zkosené ostří k jedné hraně, trochu jako větší ořezávátko, ale puštěné naplno jako mixér. Ty pomalé, které si jedou svým tempem a postupně žvýkají, co jim dáme, mi nakonec vyhovují více. Přesně takový je i drtič větví a dřevního zahradního odpadu Riwall Pro, který jsem měl půjčený na test od Garlandu. Jeho přesné typové označení je RES 2844B. Po přečtení technických dat jsem, doufám, dobře rozklíčoval, že to označuje jeho hlavní výkonové vlastnosti - silný motor o výkonu 2800 W a průměr drceného materiálu 44 mm. Co je silnější, dá se spálit v kamnech.

Pevná a jednoduchá konstrukce

Drtič větví Riwall Pro má mohutnou konstrukci na stabilních trubkových nohách. Ty jsou chytře konstrukčně spojeny s motorovou částí a stačí je při sestavování pouze vyklopit do stran a spojit osou s kolečky. Všechny potřebné části, které k rychlé a jednoduché montáži potřebujeme, jsou v přiloženém sáčku. Po dlouhé době jsem tak mohl sestavit stroj sám a bez koukání do návodu. Stačilo na to opravdu 5 minut. Motorová část drtiče je těžká a robustní. Je to logické, potřebujeme, aby nám předvedla sílu a výkon, a to by bez pořádné konstrukce nešlo.

Co chytím, rozdrtím

Srdcem stroje je ozubený šnek s osmi břity na hlubokých hvězdicových trnech. Celý tento díl je pevný výkovek z jedné části. Je nasunut na silné hřídeli a přichycen vloženým čepem. To znamená, že jej v případě potřeby můžeme vyndat a nechat nabrousit. Drtící pracovní část je uložena v kovovém odlitém bloku, který vše pevně spojuje. Jeho zvýšená odolnost proti prasknutí je dána důmyslným žebrováním. Jinak je motorová a pracovní část tabu a nikdy bychom ji neměli otevírat. Pokud je to z nějakého důvodu nutné, tak samozřejmě s odpojeným zdrojem energie. Tím je běžná zásuvka 230 V, což je výhodné, protože tak můžeme stroj využít téměř kdekoliv.

Žvýkám pomalu, ale důkladně

Při šedesáti otáčkách za minutu se jedná o rychlost jedno otočení celého šneku za vteřinu. Tím je drtič pomaloběžný a silný. Vzdálenost jednotlivých zubů od sebe nám dává při těchto otáčkách pravidelný rytmus ukusování a drcení materiálu, který se k pracovní části dostane. Větve se tak po vložení do válce vtahují samy do drtícího ústroji s naší minimální námahou.

Pomaloběžný válec se od rychlého liší i tím, že je tichý. Při jeho práci slyšíte hlavně vtahování materiálu do drtícího mechanismu a tiché pracovní vrnění motoru. Sousedy za nejbližším plotem tak budit nebudete a pracovat můžete, kdy potřebujete. Pravidelný pomalý chod drtícího válce proměňuje větve a dřevní odpad na drť o délce asi dvou až tří centimetrů.

Tvrdé i měkké dřevo

Na test jsme měli připraveno dvacet bezových a jasanových větví a pár odřezků z třešně. Některé suché, jiné čerstvé. Od každého něco, tak, abychom vyzkoušeli, co drtiči chutná a co naopak rád nemá. Po testu vyšlo najevo, že je v zásadě všežravec. Nic nevyplivnul ani nijak nedal najevo, že na nějakou větev nemá sílu nebo náladu. Zkrátka bylo mu to jedno a spořádal všechno a bez odmlouvání. Z původní hromádky prořezaných větví se stal jeden a půl koše štěpky. To je, v případě plastového průhledného koše o objemu 60 litrů, který je součástí drtiče, něco kolem 90 litrů štěpky. Díky průhlednosti koše můžeme snadno kontrolovat stav naplnění. Rozdrcením se objem větví a dřevního dopadu několikanásobně zmenšil a otázka, kam s naším dřevním odpadem a větvemi, už najednou není tak neřešitelná.

V klidu a bezpečně

Drtič má několik ochranných a bezpečnostních prvků, které chrání obsluhu a zjednodušují jeho používání. Jedním z nich je pojistka proti přehřátí, která chrání motor před spálením. To hlavně proto, kdybychom v něm zasekli větší průměr materiálu nebo se drcení zastavilo. V takovém případě ale bývá skoro na 100 procent vina na straně obsluhy. Bezpečné je proto motor vypnout a využít dalšího pomocníka, a tím je zpátečka - obrácený chod drtícího šneku. Tak můžeme vložené větve snadno vyndat a vložit je postupně nebo ořezat boční větve, které brání vtažení, a vložit znovu. Indikace chodu motoru je znázorněna pomocí LED diody. Dalším bezpečnostním opatřením je zámek odpadního průhledného koše. Není-li celý zasunutý a jeho západka zavřená, stroj se nerozeběhne. Zámek je opatřen kovovými trny, které zapadají do stykače v motorové části. Tak je zaručeno, že se pod zapnutý řezací mechanismus nedostane žádná ruka s nápadem vyčistit jej zespodu.

První drcení

I když je drtič z výroby připraven, je před prvním použitím drtiče potřeba jej drobně seřídit. Jde o přítlačnou desku, která nám tlačí dřevní materiál k řeznému šneku. Deska se velmi pomalu a postupně bude opotřebovávat činností drtiče. Proto je potřeba, pokud bychom měli pocit, že drtič neplní svoji funkci a materiál dobře nevtahuje, desku seřídit. Na seřízení přítlačné desky není nic složitého. Velkým bočním kolečkem pomalu otáčíme při zapnutém motoru, ale bez vloženého materiálu, až uslyšíme, jak se nože dotknou přítlačné desky. Je to takový škrábavý drhnoucí zvuk. Poté s přítlakem přestaneme. Tak je deska přímo u břitů. O poškození ostří se nemusíme obávat. Materiál přítlačné desky je z hliníku a břity nijak nepoškodí. Někdy mohou být problém při drcení velmi tenké čerstvé větvičky jako proutky a s mokrou kůrou. Mohou klouzat a špatně se vtahovat do řezacího mechanismu. Pomoci si můžeme štouchátkem. Dobrý a vyzkoušený trik je vzít si jich větší svazek najednou nebo je nechat pár dnů zaschnout.

Kam s ním?

Ne všude se využije dřevní odpad na ohýnek. Buď to není dovoleno nebo není kde spálit. Jinde není kam větve vyvézt a kam s nimi v chatové kolonii nebo na menší zahrádce? Po jejich rozdrcení, kdy je z hromady větví hromádka štěpky, se nám způsob likvidace a druhotného využití rozšiřuje. Čerstvá štěpka se dá využít místo mulčovací kůry na záhonky a kolem keřů. Zabrání odpařování vody a vysychání půdy v záhoně. Drť jde také vysypat na kompost nebo nechat proschnout a poté spálit v kamnech. Nemusíme tak shánět vozík za auto a přemýšlet, kam s větvemi. Po práci jej můžeme snadno, díky velkým transportním kolům, uklidit a zaparkovat do kůlny nebo dílny. Při dlouhodobém uložení je možné stroj rozložit a vložit do plastového koše a zmenšit jeho velikost na polovinu, takto jej pak snadno uklidíme třeba pod pracovní stůl.

Pozor, určen jen pro větve!

Drtič není určený k likvidaci starých prken, kabelů a podobných zahradních nebo dílenských zbytků. Jejich struktura a pevnost je jiná, než u rostlého dřeva a mohou v nich být například staré hřebíky.

Podrobnější technická data i nabídku dalších zahradních pomocníků najdete na stránkách společnosti Garland.

Fotogalerie k článku:

Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

 Riwall 4 v 1, rotační sekačka silná jako Bamblbí 32  fotek

Riwall 4 v 1, rotační sekačka silná jako Bamblbí

Další kousek ze světa rotačních benzínových sekaček, který jsme na test do redakce dostali, se jmenuje Riwall RPM 5140 V. Působí dravě a agresivně, ...


Kultivátory Riwall a videotest na vlastní záhony

Pořádně připravit půdu na další sezónu chce dost síly a proč se trápit s rýčem, když nám může pomoci kultivátor? Podívejte se, co zvládnou kultivát ...

Podzimní úklid v zahradě nenechávejte na poslední chvíli 5  fotek

Podzimní úklid v zahradě nenechávejte na poslední chvíli

Podzimní úklid v zahradě neznamená jen naposledy posekat trávník. S ukončením sezóny se v zahradě hromadí nejrůznější materiál, který je zapotřebí ...


Kultivátory Riwall pro dobře připravené záhony 32  fotek

Kultivátory Riwall pro dobře připravené záhony

Má váš soused hezčí rajčata nebo okurky? Větší úrodu, kvetou mu kytky lépe a přitom nakupujete sazenice ve stejném obchodě a používáte stejné hnoji ...


Riwall 4 v1, užitečná kombinace křovinořezu, vyžínače, plotostřihu i pily 47  fotek

Riwall 4 v1, užitečná kombinace křovinořezu, vyžínače, plotostřihu i pily

Zahrada je místem relaxování, zdrojem potěšení, ale také místem, kde se občas pořádně zapotíme. Proč? Komě posekání trávníku je potřeba upravit živ ...


Akumulátorová sekačka RIWALL RALM 3740i je spolehlivý pomocník 33  fotek

Akumulátorová sekačka RIWALL RALM 3740i je spolehlivý pomocník

Zahrada, trávník, sekačka – to k sobě neodmyslitelně patří. Sekačky vybíráme podle velikosti zahrady, členitosti terénu i výkonu, který potřebujeme ...


Vodní čerpadlo Riwall od Garlandu vás nepotopí, zasoutěžte si o něj 4  fotek

Vodní čerpadlo Riwall od Garlandu vás nepotopí, zasoutěžte si o něj

Dobré hospodaření s vodou je v posledních parných létech a počasím chudým na dešťové srážky nutností. Pokud bydlíte v domku se zahrádkou, máte chat ...


Známe výherce letní soutěže o nářadí do dílny od Garlandu 4  fotek

Známe výherce letní soutěže o nářadí do dílny od Garlandu

Kolem domu a bytu je stále plno práce a ta se většinou sama, bez šikovného a spolehlivého nářadí, neudělá. Vrtačka, aku šroubovák, bruska... to, a ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×