Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Dřevo v interiéru: tradice nově

Dřevo v interiéru: tradice nově

Povzdech nad nešikou - To je ale dřevo - je dost častý. Ale slyšeli jste, že by se o někom tvrdilo, že má dřevěné srdce? Určitě ne. K dřevěným předmětům máme totiž vztah nejen pro ten otřískaný příměr dřeva k našemu průvodci od kolébky po rakev, ale protože je tak trochu jako my: má dobré i špatné vlastnosti, vyrostlo, žilo a také není nesmrtelné. Je tedy přirozené, že se jím rádi obklopujeme. Kdo s ním pracuje, by o něm mohl vyprávět, jako lidé od společnosti Seca-palubky, s jejichž výrobky dokážeme dát nový rozměr našim příbytkům. Dřevo v interiéru je výborným materiálem, přesvědčte se o tom i Vy!

reklama

Jako stavební materiál dřevo sloužilo dlouho, protože bylo na většině míst dostupnější a také tvárnější, než zdivo a kámen. A tam, kde ztratilo význam konstrukční nebo ho vytlačily jiné materiály, přesto v bohatších interiérech nacházelo uplatnění nejen v nábytku, ale i jako obklad jinak studených a málo přívětivých zdí.

U dřeva je pořád na co koukat

Dřevo samozřejmě nabízí svou krásu v různorodosti struktury, kterou mu dal život stromu. Kresbu let umí se dřevem pracující šikovní lidé využít při řezu materiálu. Každé prkno, každá palubka, každá lať je jiná a vnímavému uživateli vypráví jiný příběh. Tím ale možnosti, které nám dřevo dává, nekončí: barevnost jeho povrchu můžeme proměňovat, jeho kresbu prohlubovat nebo naopak tlumit. Vnímáme ho téměř všemi smysly, je příjemné i na dotek a taky voní. Estetická jedinečnost ale není jedinou výhrou, kterou nám volba dřeva pro naše interiéry nabízí.

Slyšíte, že nic neslyšíte?

Problém mnoha domů je v tom, že jejich konstrukce nese a dokonce zesiluje zvuky jako buben. Ty, které vznikají uvnitř domu při běžném provozu, ale i hluk zvenčí, z prostředí, které je k nám v tomto ohledu stále nepřátelštější, což má i zdravotní dopady. Ono se řekne, Vždyť to vlastně nic není, ale lékaři tvrdí, že rámus ve všech svých podobách má vliv nejen na rozvoj neuróz, ale třeba také na růst krevního tlaku, který sice nebolí, ale zabíjí. Dřevěná podlaha přitom dobře tlumí kročejový hluk a obložení stěn snižuje jejich průzvučnost.

Pohladit dřevo

Když se dřevěné plochy dotkneme, je to příjemné: dřevo prostě nestudí. I u hladkých ploch v jemných senzorech konečků prstů cítíme jeho strukturu a romantici s trochu básnickou strunou snad i slunce, které strom k sobě vytahovalo ze semínka. Jeho paprsky, které do sebe zdánlivě obyčejné prkno naakumulovalo, jako by byly dostatečnou zárukou výborných tepelně izolačních schopností dřeva. Ostatně ve starých dřevěných chalupách bývalo tepleji, než v kamenných hradních sálech. Víte, jak středověcí „bytoví architekti“ tento rozpor řešili? Svérázně: uprostřed velkých komnat nechávali v některých případech postavit ještě dřevěný pokojíček. Z vlastní zkušenosti nejspíš potvrdíte, že po dobré dřevěné podlaze je radost chodit bosky.

Stěny, které se nepotí

Protože je (nebo bylo) dřevo živé, umí ještě jednu věc: dokáže do své buněčné struktury v době přebytku vázat z atmosféry vlhkost, kterou pak v suchu zase vzduchu odevzdá. Pára se nesráží na stěnách, nevznikají nebezpečné plísně - ne nadarmo Finové své sauny obkládají dřevem. Nejen v tak extrémních podmínkách však tradiční materiál oceníme. Ve dřevem alespoň částečně vybaveném interiéru je nám příjemně a bez jakýchkoliv pochyb se nám i žije zdravěji.

Tradice zavazuje

Když v roce 1915 kolářský mistr Serafin Campestrini (ano, brzy budou ve společnosti Seca slavit stoleté výročí) zakládal pilu, jistě ho nenapadlo, že by mohl mít jeho podnik jednou výbornou hoblovnu kdesi v Čechách a svá prkna z kvalitního smrku a modřínu z Ruska prodávat prostřednictvím obchodních partnerů v řadě evropských zemí. Mezi výrobky společnosti patří masivní podlahy, palubky (stěnové,stropní profily), nejen do interiéru,ale i na zahradu a fasádu z různých druhů dřevin a v různých dimenzích i délkách. Při stavbě, rekonstrukci nebo zařizování svého bydlení je užitečné zvážit možnosti, které rozumnému životnímu stylu dřevo v jedenadvacátém století nabízí.

Se sortimentem, který společnost nabízí, se můžete podrobně seznámit na www.secacz.cz.

Autor: Jiří Jan (text), Serafin Campestrini (foto)

Související články

Totální výprodej palubek, prken a latí v SECA Borohrádek 2  fotek

Totální výprodej palubek, prken a latí v SECA Borohrádek

Ve dnech 7. – 19.10.2019 pořádá SECA Borohrádek, dodavatel palubek, prken, latí a hranolů, v podnikové prodejně přímo v Borohrádku totální výprodej ...


Dřevěná masivní podlaha v koupelně? Žádný problém… 4  fotek

Dřevěná masivní podlaha v koupelně? Žádný problém…

Dřevěné podlahy, zejména co se koupelen týká, jsou stále předeny celou řadou mýtů. Pokud máte dřevěné podlahy v oblibě a rádi byste tento druh podl ...


Perfektní podlahu z masivu dokážete položit sami 7  fotek

Perfektní podlahu z masivu dokážete položit sami

Kdo byl nucen určitou část života doma šlapat po PVC, linoleu a nebo laminátové plovoucí podlaze, nepochybně zatoužil mít podlahu z masivu. Tyto mater ...


Ocenění Produkt roku 2015 náleží dřevěným masivním podlahám 5  fotek

Ocenění Produkt roku 2015 náleží dřevěným masivním podlahám

Společnost Serafin Campestrini získala v soutěži pořádané odborným časopisem DOMO ocenění Produkt roku 2015. Dřevěné masivní podlahy zvítězily ve s ...


Montáž dřevěné zahradní terasy 24  fotek

Montáž dřevěné zahradní terasy

Dřevěné terasy jsou nejen z optického hlediska ale také ze stavebně-ekologického hlediska nepřekonatelné – žádný div, že jsou jak v soukromém, tak i v ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×