Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

V zimě hrozí dřevinám okus i mráz

V zimě hrozí dřevinám okus i mráz

Okus od zvěře, ale také velké nánosy sněhu a silný mráz představují pro dřeviny na našich zahradách velké riziko. Na neoploceném pozemku nebo na pozemku s chatrným plotem je velkým nebezpečím pro stromky a choulostivé dřeviny lesní zvěř. Okousané a poškozené větve i kmeny jsou toho důkazem. Poškozené stromky a keře jsou pak náchylné na napadení škůdci a nejrůznější choroby, které je mohou až zlikvidovat.

reklama

Nedozírné škody může v zahradě způsobit lesní zvěř. Stačí malá díra v plotu, nedostatečné výška oplocení nebo neoplocený pozemek a stromy či keře jsou během krátké chvilky zcela okousány. Pokud je poškození nepatrné, je ještě šance na záchranu. Ránu mechanicky očistíme kartáčem či ostrým nožíkem a důkladně zatřeme stromovým balzámem. Při větším poškození je ale záchrana prakticky nemožná. Z toho důvodu se vyplatí nezanedbat prevenci.

Máte v pořádku plot?

Důkladně zkontrolujeme oplocení pozemku a pečlivě opravíme všechny díry. Pokud ale máme nedostatečné nebo žádné oplocení, musíme ochránit individuálně každý strom a keř. Perfektním pomocníkem je dnes již běžně vyráběné plastové pletivo. Lze jej zakoupit v různých výškách a velice dobře se stříhá na potřebnou délku obyčejnými nůžkami. Velice dobrým a rychlým pomocníkem proti okusu je přípravek Aversol. Je to repelentní přípravek charakteristického zápachu. Pro aplikaci je mísitelný vodou, po zaschnutí je však ve vodě nerozpustný. Aplikace se provádí buď nátěrem pomocí kartáče či štětce nebo postřikem zádovým postřikovačem, vybaveným tryskou o větší světlosti.

Rozdílné teploty jsou hrozbou

Nebezpečím pro stromy jsou také velké rozdíly mezi denní a noční teplotou. Přes den se kůra na slunci roztahuje a pod ní začne protékat míza. Když v noci poklesne teplota pod bod mrazu, míza zamrzne, kůra se napne a popraská. Vznikají tak podélné praskliny, které jsou nebezpečnou vstupní branou pro infekci mykózami. Z toho důvodu sadaři bílí kmeny vápnem. Bílá barva odráží sluneční paprsky a ochrání tak kmen před popraskáním. Stačí ale nečekaný zimní déšť nebo mokrý sníh a vápno se smyje. K tomuto účelu slouží mnohem lépe přípravek Protekt. Je to vodovzdorný bílý nátěr, který si zachovává plasticitu i po několika měsících, takže při výkyvu teploty vzduchu nepraská. Před nanesením Protektu na kmeny odstraníme kartáčem vrchní odlupující se borku. Nátěr provádíme v prosinci až lednu, rozhodně ale dřív, než míza začne protékat.

Poslední zimy spíš připomínaly předjaří. Zem prakticky nezmrzla, a když se noční teploty zastavily na -5 °C, mluvilo se o velkých mrazech. Jak se zdá, ta letošní zima se konečně chová jako zima ve střední Evropě, a tak nejsou výjimkou teplotu pod -10 °C ale i mnohem nižší. Český zahrádkář a pěstitel patří tradičně do kategorie věčných nespokojenců. Proto se již ozývají hlasy, jak stromy omrznou, réva to nepřežije, jahody vymrznou a celá řada dalších „zaručených“ pohrom. Na druhou stranu se ale těšíme, jak tuhé mrazy omezí výskyt celé řady chorob a škůdců.

Přežijí houbové choroby i v mrazech?

Zlikviduje mráz houbové choroby? Na výskyt houbových chorob má kromě stanoviště, hustoty koruny a fytosanitární hygieny zahrady vliv teplota a vlhkost během vegetace. Navíc spory fytopatogenních hub přežívají v klidovém stádiu bez problémů vysoké mrazy i několik měsíců. Určitě ale má stále mrazivé počasí pozitivní vliv na infekci houbou Taphrina deformans, která způsobuje kadeřavost broskvoní. Mráz ani tuto houbu nezlikviduje, ale zabrání infikování. Houba se běžně vyskytuje na povrchu větví a pupenů. Při teplotách během zimy nad 6 °C po dobu asi 4 dnů a trvalém ovlhčení začíná houba infikovat pupeny. Proto je nutné v takovém případě začít již v zimních měsících s účinnou chemickou ochranou. Při teplých zimách předchozích let bylo na některých lokalitách nutné ošetřovat proti kadeřavosti 5x i vícekrát během zimy. To je při mrazivém počasí bezpředmětné, neboť nebezpečí infekce nehrozí.

Škůdci v zimě

Jak je to se škůdci, ani ty mráz nezlikviduje? Na ovocných dřevinách přezimuje řada důležitých škůdců v různých vývojových fázích. Jedná se především o vajíčka nejběžnějších druhů svilušek, mšic, mer a píďalek, vajíčka nebo larvy štítenek a puklic, housenky obalečů a podkopníčka spirálového a motýli podkopníčka ovocného. Škůdci přezimují hluboko pod kůrou stromů, v listí, mechu nebo drnu. Na to, aby došlo k postřehnutelné likvidaci škůdců mrazem, má vliv celá řada faktorů. Všeobecně je eliminující síla mrazů, tj. teplota -15 °C a nižší, v závislosti na délce působení. Pokud by takové mrazy trvaly několik dní po dobu 24 hodin, je možné předpokládat omezení množství škůdců. Dále záleží na lokalitě, protože otevřená místa jsou náchylnější, a také na sněhové pokrývce. Čím je sněhová pokrývka vyšší a pokrývá i větve, tím jsou škůdci chráněnější.

Můžeme se tedy letos těšit na menší výskyt přezimujících škůdců? Takové předpoklady se rovnají hádání z křišťálové koule. Co letošní zima udělá se škůdci, poznáme až na jaře. V tu dobu se vyplatí zjistit výskyt aktivních škůdců pomocí optických a feromonových lapačů. Rozhodně ale je nutné varovat před předčasným optimismem, který by vedl k omezení nebo vyloučení standardní ochrany ovocných stromů proti přezimujícím škůdcům.

Jaký vliv mají mrazy na výskyt drobných hlodavců a na krtky? O vlivu mrazů na omezení populace těchto škůdců se dá mluvit při promrznutí půdy do hloubky zhruba 50 cm. Také zde záleží na délce promrznutí půdy. Ani to ale neznamená, že v dostatečně promrzlé zemi máme vyhráno a tito škůdci vyhynou. Na lokalitách se sněhovou pokrývkou je pak nezamrzlá.

Autor: Jan Kopřiva (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Škůdci útočí, co na ně použít? 5  fotek

Škůdci útočí, co na ně použít?

"To nám to krásně roste, už se těšíme na sklizeň", říkali si ještě do miulého týdne majitelé zahrádky na následujících fotkách. Pak jeden den přišl ...


Sněhový kabát stromy netěší 11  fotek

Sněhový kabát stromy netěší

Díváte se zasněně na zasněženou zahrádku, říkáte si, jak sněhový kabátek stromkům a keřům sluší a jaký je to idylický pohled. A možná vás vůbec nen ...


Zabraňte zvěři poničit v zimě stromy a keře na zahradě 8  fotek

Zabraňte zvěři poničit v zimě stromy a keře na zahradě

Zima je pro rostliny obdobím vegetačního klidu, ovšem pro zvěř je znamením nedostatku potravy. Jakmile kraj pokryje sněhová nadílka, lesní a polní ...


Zima na zahradě: praktické rady a tipy 14  fotek

Zima na zahradě: praktické rady a tipy

Zima je už definitivně tady. Příroda sice odpočívá a s ní bychom si měli dopřát oddychu i my, ale ani nyní nemůžeme nechat zahradu jen tak ladem na ...


Zimní ochrana vám zachrání rostliny před mrazem 8  fotek

Zimní ochrana vám zachrání rostliny před mrazem

Ne všechny rostliny jsou schopny přežít zimu, mráz a sníh bez úhony. Ty choulostivější bychom měli ochránit vhodně zvoleným materiálem, protože jin ...


Stromky jako od Mrazíka 6  fotek

Stromky jako od Mrazíka

Někdy se každému z nás, obzvláště je-li advent na blátě, zasteskne po bílých Vánocích našeho dětství, kdy bývalo sněhu po kolena a střechy zachumla ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Zkvalitnění sena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel Karas
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×