Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Renovace dřevěné lavičky

Renovace dřevěné lavičky
Dřevěná lavička na zahradě přišla časem o svůj pěkný vzhled, ale vyhodit ji je vám líto, protože se na ní dobře sedí a její konstrukce není poškozená. Dejte jí tedy nový kabát pomocí barev Balakryl.
reklama

Lavička, kterou plánujeme renovovat, vypadá velmi sešle. Starý nátěr je silně poškozen a na některých místech zcela chybí, dřevo je zašedlé. Výhodou takového poškození nátěru je fakt, že materiál půjde jednoduše brousit a nová barva pak dobře přilne.

Protože staré zašedlé dřevo nevypadá příliš dobře, bude nejvhodnější využít krycí vrchní barvu. My jsme zvolili univerzální disperzní barvu Balakryl UNI lesk. Jako základní barvu jsme vybrali Tebakryl.

Připravíme si vše potřebné – smirkový papír a ocelový kartáč, základní barvu Tebakryl, vrchní barvu Balakryl UNI v jednom ze šestnácti odstínů, dále vhodný štětec například ProGold o síle 2,5 palce, a nezapomeneme ani na míchací dřívko.
Tyto pomůcky lze zakoupit v síti prodejen Dům barev a ve vybraných prodejnách barev a laků.

Postup

  1. Lavičku ocelovým kartáčem nebo smirkovým papírem pečlivě zbrousíme pokud možno do hladka, aby nám nevznikly ostré přechody mezi jednotlivými místy povrchu. Poškození v ploše, např. díry po šroubech nebo ostré rýhy, můžeme zahladit vyrovnávacím tmelem. V tenčí vrstvě tmel zaschne za 2 – 4 hodiny. Toto místo pak také přebrousíme, abychom na tmelených místech docílili hladkého povrchu.

  2. Ocelový kartáč se hodí především pro odstranění špatně držícího starého nátěru. Naproti tomu broušení smirkovým papírem je ideální pro dokonalé vyhlazení povrchu a vyrovnání případných nerovností.

  3. Všechny plochy, které chceme natírat, důkladně očistíme od prachu a jiných nečistot. Povrch musí být pevný, bezprašný, suchý, hladký, čistý, zbavený vosku a mastnot. Jinak barva dobře nepřilne. Prach po odstraňováním starých nátěrů nebo broušením tmelu je nejlepší očistit houbou, nebo omést smetáčkem, případně štětcem. Nikdy mokrým hadrem – vlhkost by ve dřevě negativně ovlivnila dobu schnutí a další parametry.

  4. Důkladně základní barvu Tebakryl promícháme míchacím dřívkem.

  5. Natíráme štětcem, spotřeba barvy je asi 5 - 7 m2/kg na vrstvu podle savosti podkladu. Po aplikování základní vrstvy je třeba počkat nejméně 2 – 4 hodiny než se pustíme do dalšího kroku, barva totiž musí dostatečně zaschnout.

  6. Pro lepší výsledný efekt můžeme povrch před první vrstvou vrchní barvy ještě přebrousit jemným smirkem – např. č. 180. Tím se zbavíme nerovností, např. tahů štětcem. Povrch po broušení nezapomeneme opět dobře očistit! Následuje vrchní barva: promícháme ji dobře, stejně jako základní, a štětcem aplikujeme ve stejném směru jako základní barvu. Spotřeba vrchní barvy Balakryl Uni je asi 5 - 8 m2 / kg na jednu vrstvu podle savosti podkladu.

  7. V rámci stejné vrstvy uděláme tahy štětcem také v kolmém směru na dosavadní vrchní nátěr, tj. „do kříže“. To proto, aby se barva řádně spojila. také jednotlivé tahy štětcem nebudou patrné. Necháme barvu zaschnout asi 4 – 6 hodin.

  8. Po zaschnutí první vrstvy je nutné nanést druhou. První vrstva je, díky výbornému rozlivu barvy Balakryl UNI, spíše tmelicí vrstvou, tou opravdu kryvou a dekorační je ve většině případů vrstva druhá. Pokud bude lavička vystavena extrémním podmínkám, můžeme nanést i další vrstvu. Mezi jednotlivými vrstvami ale vždy počkáme, až předchozí nátěr dokonale vyschne (asi 4 – 6 hodin).

Pro snadnější práci se smirkovým papírem jím obalíme kousek dřeva ve tvaru krychle. Smirkový papír se nám tak bude lépe držet v ruce a brusná plocha bude rovná.

Více informací o výrobcích Balakryl a další pracovní postupy najdete na www.balakryl.cz.

Autor: Balakryl (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Nové odstíny barev pro nábytek i hračky 5  fotek

Nové odstíny barev pro nábytek i hračky

Odstíny jako je hnědá, červenohnědá nebo okrová nikdy nepřestanou být aktuální, připomínají totiž přírodu, zemi, dřevo nebo třeba padající listí, kter ...


Houpačka 13  fotek

Houpačka

Spoustu radosti pro svého potomka můžeme připravit za jedno odpoledne z latěk 2 cm silných a z kulatinky průměru 3 cm nebo násady od smetáku. Stačí ná ...


Lavička kolem stromu 5  fotek

Lavička kolem stromu

Posezení ve stínu staré lípy nebo jiného košatého stromu je v letních parnech velmi příjemné. Máte-li na zahradě nebo před domem takový strom, nic neb ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×