Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Dřevem obložená kuchyň? A proč ne?

Dřevem obložená kuchyň? A proč ne?
Netradičně postavená a řešená kuchyně si žádá i netradiční obklad - navíc finančně nenáročný. Zde byla na začátku kuchyně postavená z ytongu, na jehož rozměr se špatně shánějí dlaždice. Proto ideálním řešením bylo dřevo - lehce se řeže, brousí, lepí i zdobí. A proč ho vlastně nemít všude?
reklama

Koupili jsme starý dům bez kuchyně. A vzhledem k omezeným finančním prostředkům jsme si kuchyni postavili z ytongu. Navíc na míru našim potřebám. Paráda! Byli jsme velice spokojeni až do doby, kdy jsme zjistili, že na rozměry "stojen" neseženeme obklady tak, abychom nemuseli vše ořezávat. Proto jsme dali hlavy dohromady a "vymysleli" dřevěné borovicové obklady a jimi pak obložili i místo za linkou.

Co je potřeba?

Borovicové kazetky (seženou se např. v Hornbachu), disperzní lepidlo, pilu, stojan anebo držák na řezání, pásovou brusku, pájku, vodováhu, bezbarvý matný lak odolný vodě, náplast na rány a trpělivost. A pak taky někoho šikovného, kdo vám s prací pomůže. No, a můžeme začít.

Borovicové kazety mají obdélníkový tvar a tak je potřeba je upravit. Nařežeme si první, kterou budeme používat jako vzor. Z jedné kazety vzniknou dvě čtvercové "dlaždičky" a jedna zakončovací "listela". (Doporučujeme vyrobit si držák na řezání - vaničku s přesnými zářezy, do které kazeta zapadne - a pak už jen řežete.)

Když máme nařezáno, jde se brousit. Je potřeba dobrousit čtvrtou hranu aby byla taková, jaké jsou ty ostatní tři z "výroby". S pásovou bruskou je to jednoduchá věc (ale pozor na prsty!:-) ). Dá se samozřejmě použít i pilník a smirek.

Máme připraveno. Můžeme začít. Ale vzhledem k tomu, že jsme se rozhodli obkládat na "koso", musíme dodělat pár začínacích a končících trojúhelníků. Takže hurá zpátky do dílny, k pile a brusce.

Když jsou i trojúhelníčky hotové, můžeme začít zdobit. Jak a čím je každého volba. Můžete malovat barvami, můžete rýt, my se rozhodli pro vypalování run a dalších nám milých obrázků. Zároveň jsme obdélníkové listely zdobili podélnými čarami.

A pak už se "jen" obkládá. Zeď je potřeba na začátku napenetrovat, což je možné naředěným disperzním lepidlem, kterým se poté obklad lepí. Začneme trojúhelníky, poté pokračujeme čtverci, dorovnáváme trojúhelníky a zakončujeme listelami.

Po doobložení natřeme bezbarvým matným voděodolným lakem, který po zaschnutí zbrousíme a znovu přetřeme. V "ohrožených" místech za varnou deskou a za dřezem jsme dali vrstvy čtyři. Vzhledem ke každodennímu používání kuchyně můžeme zaručit, že takto ošetřené kazety se krásně udržují a nejsou nijak ohroženy.

Jak jednoduché. Teď už "jen" lišty, police, skříňky, dvířka a digestoř a kuchyň je hotová :-)

Tip

Líbí se vám tento nápad? Marie s Pavlem jich mají v zásobě více a nejen pro sebe. Podívejte se zde, možná najdete tip nebo originální dárek pro sebe či vaše kamarády.

Autor: Maryje (text, foto, realizace)

Související články

Vyberte si kuchyňskou desku s nejdelší životností. Vlastnosti jednotlivých materiálů se značně liší 6  fotek

Vyberte si kuchyňskou desku s nejdelší životností. Vlastnosti jednotlivých materiálů se značně liší

Věděli jste, že téměř 50 % doby strávíte v kuchyni prací na kuchyňské desce a pouze necelých 13 % vařením na sporáku? Proto je velice důležité, aby ...


Obložený překlad 12  fotek

Obložený překlad

Ve starším domku si noví majitelé spojili dvě místnosti vybouráním příčky. Strop bylo nutné podepřít kovovým překladem, který však oku příliš nelah ...


Co na stěnu za kuchyňskou linkou 5  fotek

Co na stěnu za kuchyňskou linkou

Pořídíte si novou kuchyňskou linku a stěnu mezi spodními a horními skříňkami vybílíte nebo barevně vymalujete. Leč ouha! Netrvá dlouho a stěna je zama ...


Lišty a kuchyňská linka 5  fotek

Lišty a kuchyňská linka

Při renovaci nebo montáži nové kuchyňské linky budete řešit i problém případného nastavení pracovní desky nebo ošetření výřezů pro dřez a sklokeramick ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
0
Gumové těsnění u ledničky Indesit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Hana
0
0
Myčka AEG 64850 nejde spustit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vladimír Beránek
0
Koupě sušičky Yden CI IR D5 Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ema
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×