Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Drátkovaný svícen – výroba

Drátkovaný svícen – výroba
Krásné, ozdobné lemování rozzáří ještě víc jas a svit mihotavého plaménku svíčky. Jemnou třpytivou krajku z tenkého drátku a korálků nebo polodrahokamů navléknutou na kalíšku nízké čajové svíčky vytvoříme snadno.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

měděný, stříbrný či mosazný drátek, čajová svíčka, korálky (popř. polodrahokamy - křišťálové oblázky, granáty, olivín, apod.)

Nářadí

kleště, háček

Postup

  1. Ustřihneme asi jeden metr tenkého drátku a uvážeme na jeho konci uzel. Krátký konec drátu ještě párkrát vpleteme do základního malého kroužku o průměru asi jednoho centimetru.

  2. Dlouhý konec drátu zasuneme do základního kroužku, ohneme jej přes jeho okraj a protáhneme nově vytvořeným očkem. Volným tahem kolmo k základnímu kroužku upravíme velikost nového oka. Tímto způsobem uděláme do základního kroužku asi 6 – 7 oček.

  3. Stejně, stále jedním směrem děláme očka i v dalších řadách. Při práci kolečkem otáčíme a celý tah provádíme plynule, aby se drát nikde ostře nezalamoval. Abychom vytvořili vodorovné dno, přidáme podle potřeby další oka tak, že do jednoho oka předcházející řady přidáme v druhé řadě dvě očka.

  4. Jakmile vytvoříme kolečko ve velikosti dna svíčky, zpevníme jeho okraj, abychom mohli pokračovat s výpletem kolmých stěn. Poslední řadu zafixujeme krátkými, pevnými oky, do jejichž vrcholu vždy navlékneme korálek a drátek pod ním zakroutíme do stopky.

  5. Potom upleteme stěnu dle tvaru svíčky. Do poslední řady pevných ok uděláme řadu drobných, kolmo postavených obloučků a v další řadě pokračujeme stejnými oky, avšak do každého oka před zapletením navlékneme korálek a drátek pod ním zakroutíme do stopky. Poslední řadu zpevníme utažením drátku stopkami, což přitáhneme trochu přes okraj kalíšku.

  6. Ozdobné lemování na svíčky můžeme též z drátku uháčkovat. Začneme obyčejným řetízkem – uchopíme konec drátu a uděláme smyčku, kterou přidržíme palcem a ukazováčkem levé ruky. Háčkem v pravé ruce smyčku protáhneme a drátek zachytíme zobáčkem (obr. 1).

  7. Drátek protáhneme smyčkou, čímž vytvoříme první očko, a pak zatažením za krátký konec smyčku utáhneme (obr. 2). Další oka háčkujeme stejným způsobem. Tenký drátek navineme na ukazovák levé ruky a háčkem navléknutém do posledního oka protáhneme vždy drátek k sobě, čímž vytvoříme nové oko (obr. 3).

  8. Uháčkujeme několik prvních ok a začneme se zdobením. Na drátek navlékneme korálek, nebo polodrahokam z náhrdelníku (obr. 4). Korálek necháme asi 1 cm nad řetízkem, drátek za ním ohneme a zakroutíme do stopky. Takto vytvoříme ozdobné stopky po celé délce řetízku, který nakonec spojíme do kolečka vpíchnutím háčku do prvního oka.

  9. Okem protáhneme drátek, takže na háčku máme nyní navléknutá dvě očka, čímž započneme s háčkováním krátkého sloupku (obr. 6). Háčkem zachytíme drátek a krátký sloupek dokončíme třetím očkem, kterým první dvě oka protáhneme (obr. 7). Stejně háčkujeme další sloupky.

  10. Asi za každým druhým sloupkem uděláme vždy ozdobnou, zakroucenou stopku s korálkem. Takto stále háčkujeme krátké sloupky se stopkami kolem dokola, až dosáhneme potřebné výšky. Práci zakončíme protažením konce drátu posledním očkem a zatočíme do něj korálek.

Pepův tipTenké a ohebné drátky různých barev koupíme ve výtvarných potřebách. Zde dostaneme též korálky různých tvarů, barev a velikostí. Háček na háčkování koupíme v textilní galanterii. Zvolíme raději drobnější háček č. 4 i menší. Nevyjde-li nám délka drátku, spojíme jej ve stopce a konce zavlékneme pod korálek.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Související články

Adventní svícen trochu netradičně 12  fotek

Adventní svícen trochu netradičně

Každá doba si žádá to své. Vše se postupně mění, vyvíjí. Přesto lze postupně vypozorovat, jak se některé módní trendy vrací. Nejen třeba v oblečení ...


Valentýnský svícen 7  fotek

Valentýnský svícen

Svátek svatého Valentýna je, stejně jako Halloween, považován za komerční americký svátek. Jako v případě Halloweenu se však jedná o omyl a legenda ...


Vyrobte si jehelníček 10  fotek

Vyrobte si jehelníček

Víte, jak vznikl dnes všemi oblíbený medvídek Teddy čili Teddy Bear? Byl to původně jehelníček! Zajeďte si někdy do Muzea hraček v německém Mnichově, ...


Adventní svícen 11  fotek

Adventní svícen

Spojme hezkou procházku v přírodě se sběrem přírodních materiálů, které budeme potřebovat k výrobě adventního svícnu. Tak se dejme do tvoření dřív, ne ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×