Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/zvladnu-to-sama/vymena-prahu): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Výměna prahu - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výměna prahu

Výměna prahu
Vzít pochopa o práh, jak by řekl při čtení pohádek pan Höger, jde pouze tehdy, pokud nějaký ten opravdický práh vlastníme.
reklama

Výměna ošklivého prahu v panelovém domě není zas tak náročná, jak by se na první pohled zdálo, a dokonce se obejdeme bez vrtačky. Důvod pro výměnu je často nejenom estetický, ale především praktický - práh řádně nedoléhá ke dveřím a neustále pod ním profukuje. Prahy je možné koupit hotové ve vhodné šířce podle šířky zárubní nebo dveří. Jejich tloušťka se pohybuje mezi 1,5 až 2,5 cm. Nejběžnější hloubky jsou 7-12cm. Pro svou tvrdost a odolnost je u nás nejběžnějí používané pro výrobu prahů dřevo dubu nebo buku.

Postup

  1. Práh nahrazuje nehezká guma, která netěsní a pouští do bytu průvan a prach. V jejích drážkách se zachytává nečistota. Kulatým nožem gumu nadzdvihneme a postupně stáhneme. Většinou je jen nedbale přilepena, někdy pouze položena.

  2. Její odstranění nám ozřejmí důvod podfukování pode dveřmi, podkladem je většinou nekvalitní sešlapané smrkové prkénko o špatném rozměru. Prkénko, protože o skutečný práh se skutečně nejedná, může být připevněno vruty či hmoždinkami, nastřelovacími hřebíky, nebo jen silou vtlučeno mezi zárubně.

  3. Podle způsobu uchycení se ho snažíme povolit. V našem případě šlo o hřebíky, které šly snadno vytáhnout. Pomocí majzlíku prkénko nadzdvihneme a odstraníme. Nový práh bude pouze přilepen. Proto je důležité, aby podklad byl suchý, odmaštěný a zbavený prachu a nečistot.

  4. Dvakrát měř a jednou řež: kvůli přesnému změření prahu a vybrání pro „falc“ si vyrobíme z tvrdého papíru šablonu širokou stejně jako samotný práh. Potřebný tvar zárubně nebo nerovnost po pečlivém změření přeneseme na papír. Poté jej nůžkami přesně vystřihneme.

  5. Vystřižený papír ještě jednou vyzkoušíme přiložit přesně k zárubni. Pokud vše sedí, obkreslíme vybrání viditelně na samotný práh.

  6. Ostrou pilkou pak vybrání na obou stranách prahu vyřízneme. V případě potřeby jej také délkově zakrátíme. Pomoci si můžeme
    i pilkou na kov.

  7. K upevnění prahu použijeme aplikační pistoli, do níž vložíme kartuši s montážním lepidlem. Odstraníme nanášecí špičku a nožem odřízneme hrdlo na hraně závitu. Seřízneme nanášecí hrdlo v širším místě. Montážní lepidlo pak naneseme přímo na místo budoucího prahu v pravidelných vlnovkách.

  8. Připravený práh pak do vhodně zavadlého lepidla uložíme. Opět nepáčíme do stran, aby se práh nekřížil mezi zárubněmi. Lepíme při zavřených dveřích - práh na ně co nejvíce namáčkneme. Zatížíme třeba lahvemi s vodou. Práh je vhodné povrchově upravit a natřít dvěma až třemi nátěry kvalitního laku nebo lazury.

Pepův tipPráh, který pokládáme zakulacenou stranou dopředu, je třeba dorazit k zavřeným dveřím. Ty lze dodatečně doplnit kartáčkem nebo těsněním.
Autor: PePa (text a foto)

Související články

Předsíň – vstupní brána do bytu 21  fotek

Předsíň – vstupní brána do bytu

Předsíň je vstupní brána do každého bytu. Je to místo, kde vítáme návštěvy, i prostor, ve kterém provedeme poslední kontrolu své vizáže před tím, n ...


Drhnou vám dveře o podlahu? 1  fotek

Drhnou vám dveře o podlahu?

Začaly vám znenadání drhnout dveře o podlahu, nebo jste jen vyměnili koberec. Ten je o pár milimetrů vyšší, takže dveře o něj zadrhávají. Pokud se jed ...


Hluboký práh přesně na míru 12  fotek

Hluboký práh přesně na míru

Koupit práh hluboký deset i patnáct centimetrů není problém. Potřebujeme-li práh o pár centimetrů hlubší, může to být občas neřešitelný problém. Má ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×