Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/zabezpeceni/zazimovani-rekreacnich-objektu): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Zazimování rekreačních objektů - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zazimování rekreačních objektů

Zazimování rekreačních objektů
Na podzim začínáme opouštět chaty a chalupy a v případě, že je v zimě už nebudeme navštěvovat, musíme provést některá opatření, jimiž zabráníme, aby je poškodily mrazy, hmotnost sněhu nebo nezvaní hosté.
reklama

Nebezpečí způsobené mrazem

Teploty pod bodem mrazu způsobí, že voda v různých nádržích, v čerpadlech, v kotlech, bojlerech a v potrubí zamrzne. Tím zvětší svůj objem a potrubí či nádrž roztrhá. Znamená to, že všude tam, kde nelze zaručit vytápění či temperování, je nutno vodu ze systémů vypustit, nebo do ní vmísit nějakou látku, která zamrznutí zabrání.

Ochrana chemicko-fyzikální

Přes vědecky znějící název jde o jednoduché zvýšení odolnosti vody proti zmrznutí tím, že se do ní nalije vhodná nemrznoucí tekutina, nebo se v ní rozpustí některá chemická látka. Nejjednodušší je nasypat do vody, která zůstává v potrubí, nebo například v sifonech umyvadel a sanitární keramiky obyčejnou kuchyňskou sůl. Ta změní fyzikální vlastnosti vody tak, že zmrzne až při teplotách pod –20 °C. Na každý litr vody přitom stačí dvě až tři polévkové lžíce soli. Její cena je minimální. Ovšem podle zkušeností instalatérů přispívá sůl ke korozi pozinkovaného potrubí.

Namísto soli je rovněž možné použít cenově přijatelný denaturovaný líh (do jednoho litru vody stačí přilít několik centilitrů lihu). Líh nemá vliv na korozi potrubí, může však údajně urychlit stárnutí gumových těsnění.

Různé nemrznoucí směsi (Glykosol, Fridex) nejsou nijak výhodné. Jednak jsou mnohem dražší a jednak obsahují toxický etylenglykol, který při náhodném požití způsobí nevratné poškození jater, ledvin a nervové soustavy.

Ochrana zdrojem tepla

Již před několika desítkami let, kdy byly do činžovních domů instalovány vodovodní rozvody, přišli uživatelé bytů i majitelé domů na to, že lze zabránit zamrzání vody v potrubí zvýšením teploty v místnosti, kudy potrubí prochází. Tehdy se nechávaly v koupelnách a jiných prostorech s rozvodem vody rozsvícené petrolejové lampy, které zvýšily teplotu v místnostech na bezpečnou hodnotu.

V současné době se pro temperování místností dají použít menší elektrická topidla s termostatem, která zajistí temperaci vzduchu v místnosti na 5 °C. Mnohem výhodnější jsou však elektrické topné kabely, které se obtáčejí kolem potrubí nebo vedou souběžně s ním. Jejich příkon se volí podle světlosti a délky potrubí a předpokládaných minimálních teplot. Pro použití v bytech, chatách a chalupách se vyrábějí již hotové topné okruhy se zabudovaným termostatem. Jsou zakončené šňůrou, kterou se připojují do zásuvky nebo do instalační krabice. Tyto topné okruhy jsou již konstruovány a dimenzovány tak, aby uživatel nemusel provádět složité návrhy a postačilo pouze vybrat podle délky potrubí vhodnou délku topného okruhu. Skládají se z dvoužilového odporového topného kabelu, který je na jednom konci vodotěsně uzavřen a na druhém konci připojen spojkou na přívodní šňůru se zástrčkou. Ve spojce topné a přívodní části je osazen jednoduchý termostat, který zajišťuje sepnutí topného kabelu při poklesu teploty pod 3 °C. Instalovat je mohou i osoby bez elektrotechnické kvalifikace, protože jejich uvedení do provozu spočívá v zasunutí vidlice do elektrické zásuvky.

Nezbytnou podmínkou zůstává i nadále kvalitní vrchní izolace, jejíž tloušťka ovlivňuje instalovaný výkon. Čím lepší tepelně izolační vlastnosti má, tím menší nároky jsou kladeny na instalovaný výkon. Příkony (i ceny) těchto topných kabelů jsou poměrně nízké. Například topný okruh PPC-2 pro ochranu potrubí před zamrznutím má délku 2 m, příkon 24 W, vestavěný termostat udržuje teplotu potrubí v rozmezí +3 až +10 °C a celá tato sestava stojí 1300 Kč. Podobný systém o délce 10 m, který je rovněž vybavený termostatem, má příkon 118 W a stojí 2165 Kč. Tyto topné kabely je možné instalovat na potrubí několika způsoby, z nichž nejčastější je podélné přiložení na potrubí. U silnějších trubek jsou podél potrubí paralelně vedeny 2 až 3 topné kabely ovládané jedním společným termostatem.

Nevýhodou tohoto jinak moderního řešení je pořizovací cena a spotřeba proudu, která za zimní období přijde na několik stokorun.

Ochrana proti mrazu bez investic

Nejekonomičtější je vodu ze systému vypustit. Řešení je však výhodné jen zdánlivě, protože nádoba bojleru, kotle či průtokového ohřívače i vnitřní stěny potrubí z „pozinku“ korodují víc na vzduchu. Vypouštěním vody se zkracuje zejména životnost bojlerů.

Při vypuštění vody z ohřívače nebo kotle je nutno dodržet několik zásad. V první řadě vypneme přívod elektrického proudu a zajistíme (vypnutí jističem nestačí!), aby bojler či kotel bez vody nemohl někdo omylem zapnout a topné těleso tak zničit. To se může snadno stát při „odzimování“, kdy z nepozornosti zapneme proud dřív než se nádrž naplní.

Postup vypouštění bojleru:

 1. Po spolehlivém odpojení elektřiny uzavřeme přívod studené vody.
 2. V odvodu z bojleru otevřeme ventil (kohoutek) teplé vody – zejména nejníž položený (nebo všechny).
 3. Pod vyústění vypouštěcího ventilu ohřívače umístíme dostatečně velkou nádobu, nebo vyvedeme vodu do odpadu!
 4. Rovněž otevřeme vypouštěcí ventil ohřívače (je na „T“ odbočce těsně před vstupem studené vody do ohřívače), popřípadě vodu vypustíme přes zkušební (odlehčovací) ventil, který je součástí pojistného ventilu.
 5. Po úplném vypuštění vody z ohřívače všechny kohoutky opět zavřeme.
 6. Potrubí bývá opatřeno v nejnižším bodě vypouštěcím ventilem, který rovněž otevřeme a vodu z trubek vypustíme.
 7. Před opětovným provozem na jaře se doporučuje bojler vypláchnout (při nezapnutém topném tělese otevřít na několik minut kohoutek teplé vody).

Další nutné akce

 • V případě, že je voda do rekreačního objektu vedena vodovodní přípojkou a vodoměr se nachází na pozemku, je nutno jej rovněž zajistit proti zamrznutí. Nedostatečně zaizolovaný vodoměr se totiž může mrazem zničit a jeho ztrátu pak musí spotřebitel správci vodovodů uhradit. I zde lze instalovat topný kabel s termostatem, navíc by měl být kombinován s vhodnou tepelnou izolací(stěny a víko šachty s vodoměrem polepit deskami pěnového polystyrenu).
 • Protože se do chat a chalup na zimu stahují polní myši, je nutno zajistit nejen potraviny, ale i veškeré předměty organického původu, jinak hrozí, že znehodnotí i oblečení, knihy nebo například peřiny (ve kterých si s oblibou vybudují hnízdo).
  Ohrožené předměty zavěsíme tak, aby na ně nemohly. Do místnosti instalujeme přístrojek vydávající ultrazvuk, který je odpuzuje, popřípadě nastražíme otrávené návnady. Ultrazvukové elektronické odpuzovače stojí 200 až 800 Kč. Do větší chalupy by bylo potřeba umístit jich několik, přičemž účinnost je diskutabilní (myši si na ně údajně časem zvyknou).
  Používání jedů nebo pastiček mnozí odmítají. Přijet na jaře do chalupy, kde leží na podlaze (ve skříních, v prádle, v nepřístupných místech) myší mrtvolky vyžaduje jistou otrlost. Po mírné zimě se mohou myši přemnožit (jejich stav se nezredukoval), takže je vhodné s jejich stěhováním do chat a chalup počítat.
 • Před zazimováním rekreačních objektů se domluvíme s „místními“, aby stavení občas zkontrolovali a dáme jim na sebe spojení (telefonní číslo).
 • Pokud jsou okapové roury a žlaby zaplněny listím a voda v nich zůstává, může je mráz poškodit. Proto je včas pročistíme.
 • Doporučujeme prohlédnout střechu a přesvědčit se, zda někudy nezatéká a jestli není žádná ze střešních latí nalomená či vyhnilá. Váha mokrého sněhu může dosahovat až 150 kg/m2, takže při větší sněhové nadílce může dojít k prolomení střechy.
 • Celý objekt i další stavby na pozemku (kůlny na nářadí, přístěnky apod.) je také třeba řádně zabezpečit proti zlodějům a nezvaným návštěvníkům.

Autor: K. Štech (text), PePa (foto)

Související články

Jaro klepe na dveře. Proveďte „generálku“ své chaty či chalupy 8  fotek

Jaro klepe na dveře. Proveďte „generálku“ své chaty či chalupy

S první předzvěstí jarních paprsků se probouzí ze zimního spánku nejen medvědi, ale i národ chatařů a chalupářů, kteří netrpělivě vyhlíží posly jar ...


Už jste zazimovali 12  fotek

Už jste zazimovali

Zima dovede prověřit stav chaty nebo chalupy a rovněž znalosti jejich majitelů. Jestliže „chodili za školu“ a neví nic o zvyšování objemu vody při jej ...


Zazimování chalupy od dveří až po střechu 5  fotek

Zazimování chalupy od dveří až po střechu

Na podzim se pustíme kromě prací v zahradě také do přípravy chalupy na zimu, která je mimořádně důležitá. Nejde jen o kontrolu střechy a vyčištění ...


Zima za dveřmi, vrásky na čele 7  fotek

Zima za dveřmi, vrásky na čele

Nastává podzim. Majitelé chat a rekreačních chalup ještě několikrát půjdou na houby a pak svá stavení na několik měsíců opustí. Někteří chalupáři však ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×