Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/zabezpeceni/detska-zabrana-plutek): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Dětská zábrana - plůtek - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Dětská zábrana - plůtek

Dětská zábrana - plůtek
Malé děti, které chvilku zapomeneme hlídat, se často zatoulají do kuchyně, kde právě vaříme, a mohou si způsobit nebezpečné úrazy s celoživotními následky. Nejvíce bývá ošklivých popálenin. Stačí jen zašátrat ručkou na pultě nebo sporáku, kde je rozpálená pánvička nebo fritovací hrnec a neštěstí je hotovo.
reklama

Kuchyň pro dítě bezpečná

Kuchyní oddělenou od ostatních částí bytu malou brankou předejdeme mnohým úrazům. Za takovouto brankou do kuchyně si dítě může hrát nebo pozorovat, co se v kuchyni děje.

Postup

 1. Chodbičku, která je jediným vstupem do kuchyně, přepažíme malým plůtkem. Přesně si naměříme vzdálenost stěn od sebe. Měříme raději v několika výškách, mohou se sbíhat.

 2. Na výrobu rámu dvířek použijeme pevné bukové dřevo. Nemáme-li jej, postačí zakoupit čtyři užší bukové prahy. Ty zakoupíme ve větším železářství nebo v nejbližší dřevoprodejně.

 3. Na přesnou šířku a délku si prahy nebo buková prkénka zakrátíme na stolní kotoučovépile. Šířka rámečku dvířek by měla být podle velikosti dvířek mezi 6-8cm.

 4. Připravená prkénka spojíme do rámečku. Použijeme k tomu bukové spojovací kolíčky o průměru 8mm. Otvory pro ně přesně rozměříme a nejlépe v šablonce nebo stojanové vrtačce vyvrtáme.

 5. V dřevoprodejně nebo baumarktu zakoupíme dřevěné bukové kulatinky (týble) o průměru 12mm. Jejich délku volíme s trochu větší rezervou. Na přesný rozměr je zkrátíme později.

 6. Pomocí metru a úhelníku přesně rozměříme a označíme vzdálenosti dřevěných kulatinek od sebe. Dítě nesmí mezi dvě šprušle prostrčit hlavičku. Jejich vzdálenost od sebe by měla být 10-12cm.

 7. Vrtákem o shodném průměru s dřevěnou kulatinkou pak vyvrtáme do dvou protilehlých příček otvory. Vhodný je plochý vrták, jehož upínací dřík snadno uchytíme do každé vrtačky.

 8. Hloubky všech otvorů pro vsazení dřevěné kulatinky musí být stejné. Při vrtání ve stojanové vrtačce si proto nastavíme hloubkový doraz. Po jeho změření můžeme kulatinky přesně zakrátit.

 9. Do spodní příčky vlepíme disperzním lepidlem dřevěné kulatinky. Horní na ní pak s naneseným lepidlem překlopíme. K jejímu doražení použijeme gumovou paličku, která materiál nepoškodí.

 10. Po zaschnutí první spojené části rámečku připevníme dvě zbylé boční příčky. Po nanesení lepidla je nasadíme na dřevěné spojovací kolíčky a pevně stáhneme truhlářskými svěrkami.

 11. Na stěnu, kde mají být dvířka, připevníme lištu, která ponese rám dvířek. Pevně ji přivrtáme do stěny na tři hmoždinky, aby držela. Můžeme použít odřezek, který zbyl při zužování prahů.

 12. Na pevně přišroubovanou lištu pak připevníme celá dvířka. Postačí nám dva kvalitní panty. Malými šroubky se zápustnou hlavou spojíme přes panty dvířka a lištu na stěně.

 13. Aby branka sloužila svému účelu, je třeba mít možnost ji uzavřít. Vhodná pro nás bude malá petlička se závlačkou. Můžeme však použít i jiný mechanismus, který dítě nepřekoná.

 14. Petličku se závlačkou připevníme k rámu dvířek. Protiplech petličky pak na lištu, která je na stěně, kam se dvířka dovírají. Místo petličky však můžeme použít i malý visací zámeček.

Pepův tip

Délka tyček je vzdálenost mezi protilehlými příčkami. K ní připočteme délku, o kterou budou tyčky zapuštěny v materiálu a odečteme malou rezervu jako vůli pro lepidlo.

Plůtek můžeme opatřit i malou rolničkou. Budeme tak vždy i ve vedlejší místnosti vědět, že se náš malý potomek dobývá do kuchyně.

Povrchová úprava plůtku může být i barevná. Je však třeba myslet na to že dítě přijde s plůtkem intenzivně do kontaktu. Použitá povrchová úprava by neměla být pro děti zdraví škodlivá.

Nemáte-li možnost nebo dovednost si takovouto branku vyrobit, můžete si ji například v IKEA zakoupit. Je šířkově nastavitelná, takže se nemusíte bát že by se k vám nevešla.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Ušatá čepička pro nejmenší 18  fotek

Ušatá čepička pro nejmenší

Pokud se narodí miminko, je to velký vzruch v celé rodině. Šikovné ruce začnou hned vyrábět tolik potřebné svetříky, ponožky, čepičky a další nezby ...


Šiklův mlýn láká na Den dětí velkou zvířecí show 4  fotek

Šiklův mlýn láká na Den dětí velkou zvířecí show

Přemýšlíte, kam s dětmi vyrazíte na Den dětí? Co takhle do největšího přírodního zábavního areálu v České republice na Šiklův mlýn ve Zvoli nad Per ...


Přebalovací stolek 19  fotek

Přebalovací stolek

Přebalovací stolek s úložnými policemi a navíc se zásuvkou je vedle postýlky jedním z nejdůležitějších kousků nábytku, který potřebujeme pro miminko. ...


Bezpečnost v bytě nejen pro děti 28  fotek

Bezpečnost v bytě nejen pro děti

Opatrnosti není nikdy nazbyt nejen při hrách, ale i při bydlení s malými dětmi. Mnohdy až poté, co přibude další člen domácnosti a někdy bohužel až te ...


Stolek do dětského pokoje 16  fotek

Stolek do dětského pokoje

Také jste zakoupili sestavu nábytku a v obchodě k ní zrovna nemají stoleček podle vašich představ? Zkuste si jej vyrobit. Náš stolek není náročný na m ...


Dětská dřevěná hřiště 5  fotek

Dětská dřevěná hřiště

Aby se děti správně rozvíjely, potřebují svou motoriku a pohybovou kulturu trénovat. Na to jsou všechny ty prolézačky, dětská hřiště, klády a pohybliv ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×