Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/zabezpeceni/bezpecnostni-folie-na-sklo): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Bezpečnostní fólie na sklo - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Bezpečnostní fólie na sklo

Bezpečnostní fólie na sklo
Bezpečnostní fólie nalepená na sklech oken, dveří a dalších skleněných plochách významně zvyšuje zajištění objektů proti vloupání i ochranu osob před zraněním úlomky náhodně rozbitého skla.
reklama

Sklo je tvrdý materiál, ale bohužel křehký. Proto právě prosklené plochy oken a dveří bývají nejzranitelnějšími místy obydlí a zloději toho často využívají. Bezpečnostní fólie jim to však velmi znesnadní, protože při vloupání do objektu znamenají přibližně stejnou překážku jakou jsou pevné kovové mříže. Tyto fólie jsou zkonstruovány tak, aby držely pohromadě skleněné střepy i poté, kdy už došlo k rozbití skla. Prorazit je, aby vznikl ve skle otvor, je stejně obtížné jako přepilovat mříže. Tím fólie navíc poskytují i ochranu před zraněním člověka, který do skla nechtěně silně narazí.

Z tohoto důvodu se bezpečnostní fólie používají i na autoskla. Další výhodou fólií je i ochrana proti škodlivému UV záření. Dokážou odfiltrovat 98 % UV záření. Tím současně chrání vybavení interiéru (obrazy, koberce, nábytek atd.) proti vyblednutí barev. Povrch fólie je opatřen ochrannou vrstvou proti poškrábání. Údržba okna s fólií je obdobná jako při čištění běžného skla. Nesmíme pouze používat abrazivní čisticí prostředky, tvrdé kartáče a stěrky.

Neviditelná zábrana

Bezpečnostní fólie chrání před úrazem i děti

Jakto, že se z křehkého skla stane díky tenké čiré fólii téměř neprorazitelná zábrana? Tajemství spočívá v technologii výroby fólií. Jsou totiž vyráběny laminováním několika vrstev polyesterových filmů o tloušťce 0,1 až 0,3 mm se speciálně vyvinutou vrstvou lepidla. A právě lepidlo na dvou či třívrstevném kompletu způsobuje soudržnost jinak křehkého skla. Rovnoměrně a po celé ploše skleněné výplně působící lepidlo na několikavrstevné fólii udrží i po rozbití sklo pohromadě.

Všechny typy bezpečnostních fólií se instalují na vnitřní stranu prosklenné plochy speciálními stěrkami. Na skleněnou plochu se nanese vodní film a stěrkou se fólie vyhladí. Speciální lepidlo, kterým je fólie opatřena, se aktivuje tlakem při vyhlazování stěrkou. Doba zrání lepidla se po aplikaci pohybuje dle okolní teploty od 2 do 6 týdnů. Takto instalovaná čirá neviditelná fólie dokáže sklo velmi zpevnit a udrží ho i po silném úderu vcelku, aniž by vznikly ostré úlomky a střepy.

Další cestou pro dosažení ještě vyšší odolnosti je vrstvené sklo, které se skládá ze dvou či více vrstev, kdy mezi sousedními skly je vždy polyvynilbutyralová fólie. Ještě vyšší nároky na zabezpečení poskytuje zasklení odolné proti střelám běžně označované jako neprůstřelné sklo. Je třeba poznamenat, že ochrana, kterou poskytuje neprůstřelné sklo nezávisí pouze na úrovni odolnosti výrobku samotného, ale také na vzhledu a upevnění skla. Novým trendem je aplikace fólií pro ochranu před účinky tlakové vlny při explozi nebo větrné bouři.

Budete koupovat fólii?

Chcete si nainstalovat bezpečnostní fólii a rozhodujete se, jakou koupit? Obvyklá cena certifikovaných bezpečnostních fólií se pohybuje okolo 1000 korun za m2 včetně instalace. Obecně každá ochrana je odstupňovaná a platí, čím vyšší stupeň odolnosti, tím vyšší náklady.

Při výběru kategorie odolnosti budete stát před rozhodnutím zvolit správný poměr mezi náklady a výsledným efektem zabezpečení.
Pokud potřebujete ochranu zpomalující průnik pachatele a zamezující prohození cizích předmětů, postačí instalace bezpečnostní fólie v kategorii P2A v ceně přibližně 1000 Kč/m2. Zajistí vám ochranu před zraněním v případě běžného rozbití skla, třeba když si kluci při fotbale spletou branku s vaším oknem. Sklo sice popraská, ale fólie prosklenou plochu ochrání tak, že se nerozpadne.

Pro vyšší rizika je vhodnější instalace fólie v kategorii P4A, která vás přijde na cca 2600 Kč/m2. A pro ještě vyšší nároky se dostáváme k cenám nad 6000 Kč/m2. V případě, že nevíte jakou zvolit kategorii odolnosti, zda P2A nebo P4A, můžete se obrátit na profesionální instalační firmy, které poskytují bezplatnou konzultaci, např. Next, Madico, Middex a další.
Někdy se vyplatí poradit se i s pojišťovacím agentem. Některé pojišťovny totiž požadují zabezpečení oken, která jsou umístěna do 5 m nad povrchem země, aby byla vybavena buď mřížemi, anebo bezpečnostními fóliemi. Fólie mají zásadní výhodu oproti mřížím v tom, že se snadno instalují a nehyzdí objekty. Pro tyto případy je nutné, aby bezpečnostní fólie splnila zkoušku odolnosti proti proražení dle Evropské normy DIN EN 356E. U kvalitních značkových fólií je tato zkouška samozřejmostí.

Zásadní výhodou instalace bezpečnostní fólie je možnost úpravy libovolného stávajícího zasklení bez nutnosti stavebních a konstrukčních úprav okenních rámů a zasklení. Instalace se provádí z interní strany zasklení. Fólie jsou čiré s propustností 80 % denního světla. Jejich použití nemění vizuální vzhled původního zasklení pouze mechanicky zpevňuje prosklení oken.

JAK NA TO

Odměřování fólie před její instalací na sklo

  • Bezpečnostní fólii si sice můžete nalepit svépomocí, ale vyžaduje to zkušenost a praxi. Za kvalitu výlepu a případné poškození materiálu si odpovídáte sami. Vyplatí se tedy, obrátit se na profesionály.
  • Pokud chcete na skleněných vchodových dveřích s instalovanou bezpečnostní fólii dosáhnout efektu zrcadla, je zapotřebí aplikovat i externí fólii řady SILVER reflexní stříbrná nebo SG-220-XPL reflexní šedivá. Aplikace dvou typů fólií na jedno sklo je standardní.
  • Fólie si můžete pořídit i v zimě. Nalepují se z vnitřní strany zasklení. Instalovat je můžete bez problemů do teploty interiéru 7 °C.
  • Je-li instalační plocha větší než rozměry fólie, je možné nalepit fólie s napojením. Napojení lze volit horizontální nebo vertikální a nemá vliv na deklarované vlastnosti.
  • Okenní fólie jsou vyrobeny z polyesterového nehořlavého materiálu. V kontaktu s přímým plamenem nebo vysokou teplotou se okenní fólie škvaří, ale nehoří. Při teplotě nad 260 °C se taví. V žádném případě nemají protipožární charakter.
  • Oprýskáné rámy oken před výlepem fólie natřete. Skla není potřeba nijak upravovat. Pokud okna nejsou extrémně špinavá, není nutné je před aplikací umývat. Technici skla před instalací důkladně očistí.

TESTOVÁNÍ FÓLIÍ

Mechanická odolnost bezpečnostních fólií bývá testována podle evropské normy EN 356. Pro kategorii odolnosti P2A se pouští ocelová koule o hmotnosti 4,11 kg volným pádem z výšky tří metrů na vzorek skla s fólií. Na každý vzorek se nechá koule dopadnout třikrát. Výsledek zkoušky je považován za vyhovující, pokud vzorek nebude proražen, tj. koule jím nepropadne.

Evropskou zkušební normou ke klasifikaci odolnosti zasklení proti bočnímu nárazu je EN12600. Zkouška probíhá tak, že svisle upevněný zkušební vzorek je atakován volným kyvem nárazového tělesa, které se skládá ze dvou pneumatik se závažím. Celková hmotnost nárazového tělesa je 50 kg.

Vybíráme z časopisu Chatař&chalupář.

Více o bezpečnostních fóliích se dozvíte na www.next.cz, www.madico.cz, www.middex.cz.

Autor: Petr Petříček, časopis Chatař&chalupář (text), NEXT, MADICO, archiv (foto)

Klíčová slova:


Související články

Rady, podle čeho vybírat vstupní dveře a na co si dát pozor 3  fotek

Rady, podle čeho vybírat vstupní dveře a na co si dát pozor

Vchodové dveře jsou místem, které vás ochrání před nezvanými návštěvami, ale také před požárem a zároveň mohou eliminovat hluk i případný zápach. ...


Bezpečnostní vchodové dveře: co mluví jasně pro jejich pořízení?

Původní vchodové dveře v bytě mohou mít celou řadu neduhů. Netěsnost a nehezký vzhled jsou menším problémem, horší pak je nízká ochrana před vniknu ...

Zabezpečte si okna a dveře proti zlodějům 5  fotek

Zabezpečte si okna a dveře proti zlodějům

Krádež věcí v podobě zcizení majetku ve vašem obydlí je velmi nepříjemná záležitost, jejíž vyřešení se často táhne. Krádežím však předejdete, když ...


Designové a bezpečné – takové jsou bezfalcové bezpečnostní dveře NEXT 3  fotek

Designové a bezpečné – takové jsou bezfalcové bezpečnostní dveře NEXT

Dovolte si být nároční. Co se týče ochrany vašich nejbližších a majetku, náročnosti není nikdy dost. Všechny vaše požadavky zaručeně splní bezfalco ...


Pořizujete bezpečnostní dveře do paneláku? 3  fotek

Pořizujete bezpečnostní dveře do paneláku?

Výběr bezpečnostních vchodových dveří do bytu si zaslouží vaší pozornost. Budou to právě vchodové dveře, které vás ochrání před nezvanými návštěvam ...


Jarní prázdniny jsou výzvou pro zloděje 3  fotek

Jarní prázdniny jsou výzvou pro zloděje

Jarní prázdniny představují pro zloděje lákavou pozvánku do prázdných bytů a domů. Využívají skutečnosti, že rodiny hromadně odjíždějí, nejčastěji ...


Individuální řešení jsou pro nás výzvou 4  fotek

Individuální řešení jsou pro nás výzvou

Zabezpečení domů a bytů bezpečnostními dveřmi je pro mnohé z nás samozřejmostí, ale někdy je zapotřebí přistoupit k individuálnímu řešení. V takové ...


Cítíte se v panelovém bytě bezpečně? 6  fotek

Cítíte se v panelovém bytě bezpečně?

Poradíme vám, jak zlepšit zabezpečení bytu i společných prostor.


Nenechte se o dovolené vykrást! 3  fotek

Nenechte se o dovolené vykrást!

Letní dovolené bývají rizikovým obdobím z hlediska vloupání do domácnosti. Jestliže nechcete vystřídat zážitky z dovolené zkušeností z vykradeného ...


Jak se bránit proti zlodějům? 2  fotek

Jak se bránit proti zlodějům?

Doba dovolených sice pomalu končí, ale i tak se stále mnoho lidí chystá na delší dobu opustit svůj domov. A právě v tom okamžiku nastává nejvhodněj ...


Ne vždy jsou bezpečnostní dveře opravdu bezpečné 13  fotek

Ne vždy jsou bezpečnostní dveře opravdu bezpečné

Počet vloupání každým rokem stále roste. Lupiči jsou vynalézavější a lépe vybaveni. Všichni máme pocit, že nás se to netýká a že náš domov je dosta ...


Škody po vloupání do domácností loni dosahovaly přes 327 milionů korun 2  fotek

Škody po vloupání do domácností loni dosahovaly přes 327 milionů korun

Během loňského roku bylo nahlášeno přes 6000 vloupání do domácností. Škody dosahovaly přes 327 milionů korun a objasněnost těchto případů je necelý ...


Trendy v zabezpečení bytů 7  fotek

Trendy v zabezpečení bytů

Bezpečnostní dveře výrazným způsobem snižují riziko vloupání do domácnosti. Zatímco dříve si je lidé pořizovali hlavně kvůli mechanické ochraně maj ...


Pět tipů pro výběr bezpečnostních dveří do rodinného domu 3  fotek

Pět tipů pro výběr bezpečnostních dveří do rodinného domu

Podle statistik Policie České republiky u nás počet vloupání do rodinných domů oproti počtu vykradených bytů poměrově roste. Pokud jste vlastníkem ...


Užijte si vyjížďky na motorce bez strachu z krádeže 8  fotek

Užijte si vyjížďky na motorce bez strachu z krádeže

Ruku na srdce, kdo z vás používá nějaký zámek na motorku? A přitom snad každý z vás musí znát někoho, komu již motorku ukradli. Kolikrát jsme to už sl ...


WaveLINE zkontroluje vaše okna 8  fotek

WaveLINE zkontroluje vaše okna

Rozvoj vědy a techniky nás v posledních letech zahrnuje dosud neznámým a neustále se zvyšujícím komfortem, kdy téměř nemusíme povstat od stolu a na dá ...


Fólie na okně spoří 4  fotek

Fólie na okně spoří

Jak už to bývá, teprve opravdový příchod zimy řadu z nás přesvědčil, že bychom něco měli udělat s okny, jimiž nám utíká víc tepla, než je nezbytné. Ex ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Poškozené interiérové dveře - dýha Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 hit
0
vrata z desek Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Libor
0
Zazděné okno zevnitř Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×