Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/zabezpeceni/bezpecnost-v-byte-nejen-pro-deti): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Bezpečnost v bytě nejen pro děti - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Bezpečnost v bytě nejen pro děti

Bezpečnost v bytě  nejen pro děti
Opatrnosti není nikdy nazbyt nejen při hrách, ale i při bydlení s malými dětmi. Mnohdy až poté, co přibude další člen domácnosti a někdy bohužel až tehdy, když se stane zbytečná nehoda, začneme přemýšlet, jak náš zabydlený a pohodlný byt přizpůsobit také po bezpečnostní stránce.
reklama

Předměty, kterým se dospělý lehce vyhne, každodenní situace, kterými projde bez zaškobrtnutí, mohou pro dítě znamenat hrozbu vážného úrazu. Proto pokud máte doma malé dítě, zamyslete se společně s námi, jak se úrazům vyhnout. Některá vylepšení bytu uvítáte i vy a určitě vaši rodiče či prarodiče, ať už s vámi žijí trvale nebo chodí jen na návštěvu.

Podlahy

Obyčejná chůze může být zrádná hned z několika důvodů. Prahy mezi místnostmi představují pro malé dítě i pro hůře chodícího dospělého často nepříjemnou překážku, pokud je to možné, nahraďte je hladkými prahovými lištami. Volně položené koberečky a běhouny jsou častým důvodem nebezpečných pádů. Pokud se jich nechcete úplně vzdát, podložte koberec protiskluzovými podložkami.

Na schody a schůdky je vhodné nalepit protiskluzové pásky. Spolu s podložkami pod koberec je seženete v prodejnách koberců a domácích potřeb. Pokud právě přemýšlíte o nové podlahové krytině, nezapomeňte, že povrchy s vysokým leskem mohou být zvlášť nepříjemné pro starší lidi, protože vyvolávají pocit nestability. Po schodech se dá nejen uklouznout, dá se z nich i lehce spadnout a malé děti jsou všetečky, které stačí nechat chvilku bez dozoru a hned vlezou, kam nemají. Přístup ke schodišti je proto vhodné uzavřít jednoduchým plůtkem – zábranou.

Zrovna tak bychom měli pamatovat na zábrany a zábradlíčka u zvýšených pater, podií a paland na spaní, děti si zde často i hrají a v zápalu hry lehce spadnou. Máme-li na spacím patře místo zábradlíčka síť, měla by být dobře napnutá a mít oka tak velká, aby jimi nebylo možno propadnout ani se v nich uškrtit.

Dveře a okna

Padouch probíhající skleněnou výplní dveří nás ve filmu rozesměje, ale pokud nám dveřmi proběhne dítě nebo do skla narazí špatně vidící babička, už to tak legrační nebude. Tenké příčky na skleněné výplni mohou působit velice hezky, a pokud je jen přilepíme oboustrannou lepicí páskou, můžeme vzhled dveří měnit dle libosti. Jako výplň můžeme také použít matové (opálové) sklo. Jako prevence pořezání poslouží transparentní folie, která se nalepí na sklo nebo přímo tvrzené bezpečnostní sklo, které je sice dražší, ale odolnější.

Do dveří se dají také skřípnout všetečné prstíky nebo se jimi dá v nestřežené chvíli proběhnout na balkon nebo na chodbu. Nezapomeňme tedy na zamykání a také na zarážky proti samovolnému přibouchnutí otevřených dveří.
Okna lákají, ať už bydlíme v přízemí nebo v nejvyšším patře věžáku. Proti náhodnému otevření nebo pro zajištění bezpečného větrání stačí připevnit na ně bezpečnostní pojistku, která dovolí okno pootevřít pro větrání, ale už ne tak, aby jím dítě prolezlo.

Kuchyně

V kuchyni číhá na malé všetečky především nebezpečí opaření a popálení. Stejná zábrana jako na schody poslouží tedy i v kuchyňských dveřích, takže se nestane, že odběhneme k telefonu nebo do vedlejšího pokoje a dítě na sebe zatím zvrhne hrnec ze sporáku nebo horkou kávu ze stolu.

Nechceme-li si v kuchyni za plotem připadat jako v kleci, zakoupíme si některou ze spousty dalších ochranných pomůcek. Na dvířka trouby i ledniček a zásuvek patří pojistka proti otevření a přiskřípnutí prstíků, na sporák s horkými hrnci ochranná skládací ohrádka, která zabrání dítěti strhnout na sebe horkou nádobu.

Nad dalšími drobnosti stačí trochu se zamyslet – dlouhé ubrusy se splývavými okraji působí sice na jídelním stole velmi hezky a dekorativně, je to však skvělá příležitost, jak na sebe strhnout právě naservírovaný oběd nebo šálek s kávou. Proto se jich raději na čas vzdejme a počkejme, až dítko trochu odroste.

Koupelny

Každý z nás určitě někdy uklouzl po vlhké podlaze nebo po hladkém dně vany. Abychom se vyhnuli zbytečným pádům, pořídíme do vany protiskluzové podložky nebo nášlapy, na podlahu můžeme dát koupelnové předložky s přilnavou spodní stranou. Malým dětem pořídíme neklouzavý stupínek k umyvadlu, abychom je při každém oplachování rukou nemuseli zvedat do náruče. Sami při vystupování z vany oceníme madla na stěně nebo přímo na vaně.

Proti náhodnému opaření a také jako spořiče vody poslouží termostatické baterie, na kterých nastavíme požadovanou teplotu a zaaretujeme baterii v této poloze. Voda pak začne téci až tehdy, když je namíchaná správná teplota, takže se nestane, že bychom otočili kohoutky a jednou museli na teplou vodu čekat, zatímco podruhé se opaříme. Vyšší cena takovéto baterie oproti klasické obyčejné baterii se nám brzo vrátí v podobě ušetřené vody.

Rohy a ostré hrany

Stolky, komody i skříně mají tu nepříjemnou vlastnost, že mají ostré rohy a hrany. Pokud do nich narazí dospělý, odnese to maximálně modřinou na noze, ovšem malé dítě si může poranit i obličej. Pomoc je i zde celkem jednoduchá – stačí zakoupit plastové krytky na rohy a hrany a umístit je na nebezpečná místa.

Elektřina

Úrazy elektrickým proudem patří k nejtragičtějším. Přitom i zde je prevence celkem snadná – do volných zásuvek zakoupíme plastové záslepky, které lze v případě potřeby jednoduše vyndat. Kabely a šňůry od elektrospotřebičů by neměly ležet volně přístupné. Zvědavý mrňous může jednak zakopnout a elektrospotřebič na sebe strhnout, jednak vytáhne kabel ze zásuvky a místo něj tam strčí prstíky.

Dekorace a květiny

Pokud do domácnosti přibude malý človíček, zamyslete se i nad užitečností a nezbytností různých drobných dekorací a nad bezpečností květin.
Jakmile se totiž dítě začíná pohybovat, je celý byt jedním velkým objevitelským teritoriem a děti velice rády objevují nejen zrakem a hmatem, ale také ochutnáváním. Dekorační předměty a těžké květináče na sebe lehko strhnou, s chutí posvačí jedovatou květinu nebo špatně uklizené hnojivo na kaktusy. Buďme proto pozorní a vynalézavější než ony a možné nebezpečí odstraňme.

Nechceme vás zbytečně strašit a zneklidňovat, ale každoroční statistiky dětských úrazů varují. Mnohdy stačilo jen trochu popřemýšlet, udělat nějaká bezpečnostní opatření a s dětmi si pak užívat spíše radosti než starosti. Doufejme tedy, že několik našich tipů spíše přivítáte.

Další informace např. v našem článku.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Víte, jak ochránit velké prosklené plochy před rozbitím? 4  fotek

Víte, jak ochránit velké prosklené plochy před rozbitím?

Prosklené dveře a okna jsou nejčastějším místem napadení bytů, domů a budov. Pro zloděje představují nejsnazší překážku při vniknutí do objektu. Za ...


Čtvrtý rok nám začíná 2  fotek

Čtvrtý rok nám začíná

Než jsem měl malé dítě, přišly mi povídačky o tom, jak život s dětmi letí rychleji, lehce nepravdivé. Prostě i proto, že jsem neměl s čím porovnat. Te ...


Pálení čarodějnic 2  fotek

Pálení čarodějnic

Dnes na mnoha místech Čech vzplanou velké hranice. Ano, budou se tradičně „pálit čarodějnice“, ale u velkých ohňů se také bude popíjet a jásat až d ...


Ochranné oděvy a pomůcky od Brudry pro bezpečnou práci 12  fotek

Ochranné oděvy a pomůcky od Brudry pro bezpečnou práci

Kvalita a množství odvedené práce souvisí nejen se zručností, vybavením dobrými nástroji, ale také s vhodným pracovním oblečením a ochrannými pomůckam ...


Protiskluzová páska aneb bezpečněji po schodech 6  fotek

Protiskluzová páska aneb bezpečněji po schodech

Když hrdina filmové grotesky uklouzne a padá, pitvorně mává rukama, aby udržel rovnováhu. Někdy pád vybere, někdy ne, ale vždycky nám to přijde hromsk ...


Dětská zábrana - plůtek 15  fotek

Dětská zábrana - plůtek

Malé děti, které chvilku zapomeneme hlídat, se často zatoulají do kuchyně, kde právě vaříme, a mohou si způsobit nebezpečné úrazy s celoživotními nás ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×