Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/ulozne-prostory/sklopny-kos-na-pradlo): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Sklopný koš na prádlo - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Sklopný koš na prádlo

Sklopný koš na prádlo
Do malé koupelny i do většího prostoru užijeme skládací koš na prádlo, který se, když jej nepoužíváme, dá složit naplocho a nezabírá zbytečně místo. Ať už jej použijeme na prádlo špinavé nebo čerstvě vyprané a usušené čekající na žehlení, výhodou je, že prádlo bude větrat.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

4 kusy kulatinky (týbl), průměr 10 mm, délka 40cm
4 ks dřevěné laťky 2x3 cm, délka 80 cm
2 větší spojovací šrouby, lepidlo
barvu nebo lazuru na povrchovou úpravu
látku na potah
a kovové druky (které můžeme nahradit velkými patenty).

Postup

 1. Laťky zkrátíme na stejnou délku 80 cm, rozměříme a označíme si místa pro spojení šroubem v polovině latěk a pro vložení týblů - z jedné strany 3 cm, z opačné strany 5 cm od konce laťky. Vrtákem o průměru 10 mm provrtáme místa na otvory uprostřed latěk skrz – pro spojovací šroub. Na koncích latěk vyvrtáme otvory do hloubky 1 cm pro vložení týblů.

 2. Na pokosové pile (nebo po přesném měření ruční pilkou) si zkrátíme vždy jednu stranu laťky v úhlu 60o – jedná se o stranu s otvory pro týble v 5 vzdálenosti od kraje.

 3. Na opačných koncích seřízneme rohy a obrousíme smirkem do oblého tvaru, všechny hrany latěk lehce strhneme smirkem do hladka.

 4. Konce dvou týblů natřeme lepidlem a vložíme do připravených otvorů, slepíme jeden rám celý, další dva týble vlepíme do jedné laťky.

 5. Laťku s vlepenými týbly vložíme do již slepeného rámu, natřeme zbývající konce týblů lepidlem a sesadíme druhý rám. Dáme pozor na správné otočení nožek konstrukce.

 6. Rámy spojíme pomocí spojovacího šroubu, posloužit nám může i vratový šroub s podložkou a matkou. Při dotažení ponecháme malou vůli, aby bylo možno konstrukci složit naplocho.

 7. Konstrukci postavíme na zem a vyzkoušíme, jestli nožky dobře stojí a šroub není ani moc ani málo utažený. Hotovou konstrukci natřeme barevnou lazurou nebo bezbarvým lakem ve dvou nebo třech vrstvách (více vrstev je důležitých kvůli odolnosti ve vlhkém prostředí).

 8. Podle konstrukce si změříme velikost budoucího potahu: vzdálenost mezi spojovacími šrouby a spodními týbly tvoří velikost dna, délka stran odpovídá vzdálenostem spodních a horních týblů, boční strany mají lehce kónický tvar a spolu s poutky určují velikost rozevření koše.

 9. Sešijeme boční švy potahu, kraje švů obšijeme entlovacím stehem a rozžehlíme. Nastřihneme čtyři proužky velikosti 13x7cm na spodní a čtyři proužky 13x17cm na horní poutka.
  Užší proužky sešijeme po rubové straně s půlcentimetrovým švem, jeden kratší konec sešijeme do mírného obloučku a švy začistíme entlovacím stehem.

 10. Sešité proužky na poutka obrátíme na lícovou stranu, můžeme si pomoci tupým koncem tužky. Poutka rozžehlíme se švem na boční straně.

 11. Nesešité konce poutek přišpendlíme ke dnu potahu asi 5 cm od bočního švu tak, aby vykukovaly směrem na líc, pak po rubu sešijeme s přední částí potahu.

 12. Pomocí svorkového mechanismu připevníme ke švu a na konce poutek druky tak, aby se poutka dala zapnout směrem pod dno potahu. Než druky připevníme, vyzkoušíme přesnou vzdálenost umístění tak, aby šly pohodlně zapnout. Místo druků můžeme také použít silnější patentky.

 13. Stejným způsobem, jen bez zaoblení konců, ušijeme horní poutka, druky připevníme vždy po dvou na každé poutko, spodní stranu druků připevníme asi 1 cm od okraje poutek.

 14. Zároveň s horními poutky začistíme okraj potahu. Nesešitý konec poutka přišpendlíme pod zahnutý okraj potahu tak, aby zapínací strany druků směřovaly k rubu látky. Okraj prošijeme.

 15. Ohneme poutko přes okraj látky směrem na líc a prošijeme ještě jednou poutko s okrajem tak, aby spodní strany druků zůstaly mezi švy.

 16. Poutko se zapíná směrem dovnitř koše, váhu nese celý šev poutka, ne pouze druky, takže druky nemají tendenci vytrhávat se z látky i když je koš plný.

Pepův tip

Pokud koš do koupelny nepotřebujeme, možná se bude líbit babičce na rozpletený svetr s klubíčky nebo dětem na drobné hračky.

Máme-li ještě kousek stejné látky, můžeme ke koši přišít jednoduché víko se zapínáním. Víko – čtverec látky – přišijeme z vnitřní strany potahu do okrajového švu, zapínání může být v boční straně potahu.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Polička na kytky s úložným prostorem 15  fotek

Polička na kytky s úložným prostorem

Také nevíte, kam s ním. Ne se slamníkem, ale se žehlícím prknem, které se všude plete a nikam se nevejde. Na malém prostoru mu můžete vybudovat elegan ...


Vítejte na palubě! 2  fotek

Vítejte na palubě!

Společnost Yanfeng Automotive Interiors připravuje otevření svého již druhého výrobního závodu v České republice. Nový závod bude postaven na zelen ...


Věčný problém – nedostatek místa 3  fotek

Věčný problém – nedostatek místa

Většina z nás má buďto málo místa na ukládání, nebo spoustu nepotřebných věcí. A tak se pereme s nedostatkem místa. Když v bytě není komora, dají se ú ...


Skříňka na hračky v malém prostoru 21  fotek

Skříňka na hračky v malém prostoru

Dítě a pořádek, dvě slova, která většinou nejdou moc dohromady. Nejvhodnější pro dítě je jednoduchý plastový nebo dřevěný box či krabice, kam se vše p ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×