Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/ulozne-prostory/satni-skrin-v-podkrovi-3-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Šatní skříň v podkroví - 3. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Šatní skříň v podkroví - 3. díl

Šatní skříň v podkroví - 3. díl
Korpusy skříní celé sestavy jsou hotové a připravené pro připevnění polic a vnitřního vybavení. Rozmyslíme si, kolik místa potřebujeme na šatní tyče a kolik na složené věci a podle toho připravíme počet polic a tyčí. Rozhodneme se také definitivně, jaký typ dveří a odpovídajícího vhodného kování zvolíme.
reklama

Šatní tyč

Do malých šířek můžeme použít i dřevěnou kulatinku, např. násadu od koštěte. Při plánování skříně si musíme uvědomit, že tyč delší než 1 metr by se prohýbala a proto potřebujeme-li tyč delší, musíme počítat s příčkou ve skříni, nebo si vypomůžeme tak, že z police nad tyčí, spustíme řetízek, na který tyč zavěsíme. Tyč umístíme 7 – 10 cm pod horní polici, aby bylo možno ramínka s oděvy pohodlně vyjímat i zavěšovat.

Pro vnitřní členění je možno použít i zásuvky nebo drátěný systém s koši, který koupíte například v IKEA.

Dveře určují vzhled celé skříně

Dveře si můžeme vyrobit na míru z nařezaných desek nebo je koupit hotové. V případě lamelových, použitých u naší skříně, máme pouze možnost si je zakoupit. Jsou velmi hezké a těžko bychom je svépomocí vyráběli. Jejich přednosti je vzdušnost a příjemný vzhled.

Postup

 1. Šatní tyč:
  Skříň se skládá z polic a tyče na ramínka. Tyče se prodávají kulaté nebo oválné. Tomu odpovídají i koncové objímky, které musíme připevnit na bok skříně. Objímky jsou zápustné do otvoru, který musíme vyvrtat do boku skříně, nebo se připevňují na malé šroubky.

 2. Šatní tyče se podle druhu prodávají v různých délkách 100, 150, 250 a 300 cm. Cca 70 Kč za metr. Volíme proto při koupi takovou délku metráže, abychom měli po odříznutí délek, které potřebujeme, co nejmenší zbytek. Ostrou pilkou na kov tyč zkrátíme na požadovaný rozměr.

 3. Tyč zkrátíme pilkou na železo. Předtím nezapomeneme odečíst sílu, kterou nám ubere síla obou koncových objímek cca 5-10 mm. Objímky jsou dostatečně hluboké, nemusíme se tedy bát, že nám tyč propadne.

 4. Na spodní sokly, které spojují skříň, položíme police, tím se vnitřní prostor skříně uzavře. Má-li spodní část sloužit například pro uložení bot, bez spodních polic se obejdeme. Police položíme na podpěrky. Otvory pro ně vyvrtáme v pravidelných 5 - 10 cm roztečích.

 5. Dveře:
  Do rámů dveří vyvrtáme otvory pro dveřní panty. Vybírat můžeme z více typů vhodných pantů. Nejpoužívanější jsou panty zapuštěné miskou do dvířek. Otvory pro ně vyvrtáme vrtákem o průměru 35 mm. Špičkou si můžeme přesně označit střed vrtání.

 6. Pro vrtání je vhodné použít stojánek na vrtačku. Dosáhneme tím přesné kolmosti. Při vrtání kontrolujeme rovněž hloubku. Ta je dána hloubkou misky, kterou je do dveřního rámu nutné zapustit. Nemáme-li stojánek, kontrolujeme kolmost vrtání úhelníkem.

 7. Na vnitřní stranu skříně připevníme druhou část pantů. Nejlépe je při této práci být ve dvou, jeden drží dveře skříně a druhý předvrtá a připevní protikusy. Po zavěšení obou křídel dveře pomocí pantů seřídíme tak, aby přesně dovíraly a nikde se nekřížily.

 8. Panty do dveřních křídel vrtáme v takové vzdálenosti od kraje, aby nám nepřekážely v místě spodního soklu nebo v horním zkosení. Většinou se vrtá 8 -10 cm od kraje dveří. Větší dveře osadíme podle šířky, výšky a váhy křídla třemi až čtyřmi dostatečně nosnými panty.

 9. Postupujeme jedno křídlo dveří za druhým. Pakliže skříň nebude vybavena malým soklem, je nutné, aby dveře končily asi jeden cm nad zemí a při otevírání nedrhnuly o podlahu. Jsou-li dveře dlouhé, můžeme je ruční kotoučovou nebo přímočarou pilkou vhodně zkrátit.

 10. Nakonec po zavěšení a srovnání všech dveří připevníme na dveře úchyty. K dřevěným přírodním dveřím se budou zase hodit jednoduché dřevěné. Úchyty rozměříme a předvrtáme malým vrtákem. Vhodná výška je v půlce dveří nebo ve výšce 100 - 110 cm od podlahy, záleží na výšce dveří.

 11. A skříně jsou dokončeny.

 12. Na konci chodby zbylo trochu místa, kam se nevyplatí vyrábět bednu. Využije se ale na uložení žehlicího prkna, hliníkových schůdků, sušáku na prádlo nebo jiných dlouhých předmětů – stačí k boku skříně připevnit ještě jedna dvířka ze stejného materiálu, jako jsou korpusy skříní (žaluziová už se nevešla, záleží na prostoru).

Pepův tipNezapomeňte:

Před výrobou skříní je nutné zjistit si rozměry prodávaných žaluziových dveří, co se týká výšky a šířky. Je jednodušší vyrobit skříň na míru dveřím než dveře později složitě zkracovat a zužovat. Na výšku podle typu rámu je možné je mírně zkrátit (žaluziové dveře koupíme v řetězcích Hornbach, Baumax, Obi, Bauhaus).

Dveře na vaši skříň mohou být i z plného materiálu nebo se zrcadly, podle vašeho vkusu. Žaluziové působí ve větší ploše odlehčeněji, ne tak mohutně, záleží na tom, do jakého prostoru se rozhodnete skříň umístit.

Stejně jako je důležité znát rozměry dveří, je nutné dopředu vědět, jaký typ pantů se rozhodnete použít. Každý pant vychyluje dveře od korpusu skříně jinak do stran, jinak se připevňuje a jinak je možné jej seřídit.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Nevíte si rady s atypickým bytem? Máme nápady a řešení pro moderní podkroví 11  fotek

Nevíte si rady s atypickým bytem? Máme nápady a řešení pro moderní podkroví

Uříznout televizi nebo postel, aby se vešla do šikminy, to je trochu drastické a navíc nefunkční řešení, takže nevděčný zkosený prostor většinou schyt ...


Šatní skříň v podkroví - 1. díl 8  fotek

Šatní skříň v podkroví - 1. díl

Velká šatna nebo aspoň šatní skříň na míru, sen mnohých z nás. Díky prostoru vsak není vždy snadno realizovatelný. Po přestavbě podkroví ve starším ...


Jaké moderní vybavení do kuchyně šetří čas a práci? 9  fotek

Jaké moderní vybavení do kuchyně šetří čas a práci?

Máte malou kuchyňku a kvůli tomu ani nemůžete pořádně otevřít dvířka skříněk? Nevěste hlavu, existuje účelné vybavení do kuchyně, které fantasticky vy ...


Šatní skříň v podkroví - 2. díl 14  fotek

Šatní skříň v podkroví - 2. díl

Podkrovní chodba je dlouhá a je osvětlena dvěma střešními okny. Abychom je nezakryli a zároveň využili i prostor pod nimi, vložíme mezi skříně úložnou ...


Šatny a šatní skříně 5  fotek

Šatny a šatní skříně

Velká šatna – to je sen, ale málokomu bytové podmínky dovolí vyčlenit pro tento účel celou místnost. Dříve tak běžné komory bývají velmi malé a taktak ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×