Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/ulozne-prostory/satni-skrin-v-podkrovi-2-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Šatní skříň v podkroví - 2. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Šatní skříň v podkroví - 2. díl

Šatní skříň v podkroví - 2. díl
Podkrovní chodba je dlouhá a je osvětlena dvěma střešními okny. Abychom je nezakryli a zároveň využili i prostor pod nimi, vložíme mezi skříně úložnou lavici na špinavé prádlo, na kterou se lze i posadit. Pračka je v místnosti na konci chodby, uložení prádla poblíž je proto praktické.
reklama

Koš na prádlo - jako lavice

Koš na prádlo schovaný v sestavě šatních skříní je užitečný a praktický. Počet dělících vnitřních příček si můžeme zvolit podle potřeby.

Správná výška lavice sloužící jako koš na prádlo umožňuje pohodlné posazení nebo poskytuje v chodbě nový úložný prostor například pro tašku s učením nebo sportovní náčiní. Výšku lavice - bedny volíme tak, aby se na ní dalo pohodlně sedět (výška sedáku židle bývá obvykle 42 - 45 cm), na víko můžeme položit i polštářek nebo textilní sedák. Koše také pomohou opticky odlehčit dlouhou řadu skříní, která by v celku i při použití lamelových dveří působila mohutně. V případě potřeby může lavice sloužit pro uložení sportovního vybavení nebo ukrývat domácí dílnu a nářadí.

Postup

 1. Z nařezaných dílů si vyrobíme korpus bedny na prádlo potřebných rozměrů. Díly spojujeme tak, že delší boky jsou vložené mezi kratší, aby šrouby byly na boku a nebyly zepředu vidět. Po vnitřním obvodu bedny připevníme lišty, na které pak položíme dno ze soloduru (perforovaný sololit), aby mohlo prádlo dýchat.

 2. Hlavy vrutů, kterými je koš na prádlo spojen, pečlivě zapustíme, aby bedny a boky skříně doléhaly natěsno a o vyčnívající hlavy vrutů se vzájemně neodtlačovaly. Vrtačkou pak předvrtáme otvory pro nábytkové spojovací šrouby. Skříň s lavicí jimi pevně spojíme.

 3. Do lavic si ještě vyrobíme příčky, abychom mohli prádlo třídit. Na každou příčku si připravíme 4 tenké lišty asi o 1 cm kratší než je výška bedny. Lišty vlepíme nebo přibijeme malými hřebíčky do beden vždy ve dvojicích a mezi ně vložíme přepážku ze sololitu nebo překližky.

 4. Podle potřeby a šířky lavice je možné si vyrobit příček více. Příčky můžeme vymezit dvěma lištami, které umístíme ze stran výplně, nebo si vyrobit či zakoupit dřevěný nebo hliníkový U nebo L profil, který nám poslouží stejně.

 5. Víko lavice by mělo být o něco málo užší, než je šířka korpusu koše na prádlo. Bude tak možné jej pohodlně otevírat a nebude dřít o boky skříní, mezi kterými je lavice na prádlo vsazena. Víko tedy uděláme z každé strany asi o 5-10 mm užší. Hrany víka zakulatíme.

 6. Víko bedny připevníme na pant, vhodný je pianový pant, který bude probíhat po celé délce víka. Pant si na potřebnou délku zkrátíme pilkou na železo, otřepy začistíme jemným pilníkem. Malými vruty postupně celý pant připevníme k víku i ke korpusu bedny.

 7. Na přední straně má víko přesah 2 cm, za který je možné jej pohodlně otevřít. Stejná je i síla dveří skříně. Protože na stěně pod okny budou radiátory topení, je část víka v hloubce radiátoru pevná a pak teprve je připevněna otvírací část na pantu – víko lavice lze pohodlně otevřít a nepadá nám na prsty.

 8. Korpusy skříní a lavic jsou navzájem spojeny spojovacími šrouby. Otvory pro ně si nejprve předvrtáme vrtákem velikosti 8, při vrtání přidržíme z druhé strany odřezek dřeva, abychom materiál nevytrhli a neoštípali.

 9. Postupně takto spojíme sestavu všech skříní a obou úložných prádelních lavic. Při spojování jednotlivých dílů k sobě si můžeme vypomoci truhlářskými svěrkami, kterými vždy oba spojované díly k sobě pevně stáhneme. Svěrky si, nemají-li v pořádku patky, podložíme proti otlačení materiálu.

 10. Růžky pod police:

  Spojování na růžky je šikovné pro stažení horizontálních a vertikálních dílů, vruty nejsou z venku vidět. V případě potřeby je možno použít i malé kovové uhelníčky. Spojovacími plastovými růžky stáhneme bok skříně s velkou policí nad šatní tyčí, tím se celá skříň ještě více zpevní a zavětruje a vnější bok skříně bude ušetřen vrutů.

 11. Růžek umístíme asi 5 cm od přední strany boku skříně přímo pod polici. Přes otvory v růžku si označíme, kde budeme vrtat. Do měkkého dřeva je možné použít vruty bez předvrtání.

 12. Vruty, které použijeme, by měly být pouze tak dlouhé, aby nám neprošly materiálem na druhou stranu. Pro dotahování používáme na šroubováku momentový klíč nebo dotahujeme ručně.

 13. Nakonec růžek jednoduše zaklapneme. Růžky se prodávají v potřebách pro truhláře a některých baumarketech. Je možné si vybrat ze dvou velikostí a několika barevných provedení.

Pepův tipVeškeré části skříně i koše na prádlo pečlivě dohladka obrousíme, abychom si prádlo nezatrhli o vyčnívající třísku.

Do beden na špinavé prádlo můžeme vložit koše ze síťoviny nebo tenké textilní pytle, které připneme na stěny bedny - v nich pak prádlo jednoduše přemístíme k pračce.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Nevíte si rady s atypickým bytem? Máme nápady a řešení pro moderní podkroví 11  fotek

Nevíte si rady s atypickým bytem? Máme nápady a řešení pro moderní podkroví

Uříznout televizi nebo postel, aby se vešla do šikminy, to je trochu drastické a navíc nefunkční řešení, takže nevděčný zkosený prostor většinou schyt ...


Šatní skříň v podkroví - 1. díl 8  fotek

Šatní skříň v podkroví - 1. díl

Velká šatna nebo aspoň šatní skříň na míru, sen mnohých z nás. Díky prostoru vsak není vždy snadno realizovatelný. Po přestavbě podkroví ve starším ...


Tip od čtenářky - skřínky v podkroví 12  fotek

Tip od čtenářky - skřínky v podkroví

Bydlíte v podkroví, máte podkrovní pokojík v domku nebo na chalupě a hodil by se vám kousek úložného prostoru? Podívejte se na tip od naší čtenářky, t ...


Jaké moderní vybavení do kuchyně šetří čas a práci? 9  fotek

Jaké moderní vybavení do kuchyně šetří čas a práci?

Máte malou kuchyňku a kvůli tomu ani nemůžete pořádně otevřít dvířka skříněk? Nevěste hlavu, existuje účelné vybavení do kuchyně, které fantasticky vy ...


Šatní skříň v podkroví - 3. díl 13  fotek

Šatní skříň v podkroví - 3. díl

Korpusy skříní celé sestavy jsou hotové a připravené pro připevnění polic a vnitřního vybavení. Rozmyslíme si, kolik místa potřebujeme na šatní tyče a ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×