Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/ulozne-prostory/satni-skrin-v-podkrovi-1-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Šatní skříň v podkroví - 1. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Šatní skříň v podkroví - 1. díl

Šatní skříň v podkroví - 1. díl

Velká šatna nebo aspoň šatní skříň na míru, sen mnohých z nás. Díky prostoru vsak není vždy snadno realizovatelný. Po přestavbě podkroví ve starším domku zůstala dlouhá chodba, spojující jednotlivé pokoje a procházející celým patrem, nevyužita. Naštěstí byla dost široká, a tak se jí majitelé rozhodli využít pro vestavbu šatních skříní.

reklama

Budete potřebovat

Materiál

Vhodný materiál na výrobu skříní ze dřeva je spárovka nebo biodeska. To je třívrstvá lepená deska, která se nekroutí. Na korpusy skříní je však možné použít i laminové desky imitující dřevo.

Jediným problémem bylo zkosení, které je u podkrovních prostor běžné. Jak se to povedlo vyřešit, posuďte sami. A máte-li chuť a možnosti, nechte se inspirovat. Díky nové velké „chodbě-šatně“ bylo možné se postupně zbavit většiny skříní v pokojích. Do většiny podkroví a půdních prostor těžko koupíme skříně tak, aby přesně pasovaly. Jediným řešením bývají skříně na míru. Jejich výrobu můžeme zadat truhláři nebo se do nich pustit sami.

Postup

  1. Stav před:
    Dlouhá úzká chodba v podkroví naproti dětským pokojům zůstávala dlouhou dobu po rekonstrukci domku nevyužita. Zato pokojíčky byly naplněné k prasknutí. Od tohoto stavu nebylo daleko k nápadu chodbu využít pro vestavbu šatních skříní pro celou rodinu.

  2. Pomocí kovového nebo dřevěného úhelníku si změříme přesně zešikmení a úhel zkosení. Podkroví je atypický prostor, proto úhel změříme na více místech, stejně jako výšku od podlahy k začátku zkosení. Vše změříme po celé délce budoucí skříně asi v metrových vzdálenostech.

  3. Do atypických prostor je vhodné si pro větší přesnost vyrobit šablonu. Nejlépe v poměru 1:1, z tvrdého papíru nebo sololitu. Úhel pomocí šablony přeneseme na desky, ze kterých budou vyrobeny boky skříně. Ruční kotoučovou pilou pak zkosení vyřízneme na bok skříně.

  4. Kotouč pily by měl být ostrý s jemným ozubením, vhodným pro používaný materiál. Řez provedeme podle narýsované čáry. Můžeme jej provést od ruky nebo podle vedení. Pomocí svěrek si přichytíme k materiálu pomocnou laťku, která poslouží jako pravítko, podle kterého můžeme přesně řezat.

  5. Postupně začneme skládat korpus skříně. Nejprve připevníme příčné luby k jednomu z boků. Položíme jej na zem na podložky z odřezků sololitu. Nyní můžeme položit druhý bok a pevně vruty přichytit. Otvory pro ně si předvrtáme menším vrtákem. Skříň postačí spojit pouze vruty do dřeva velikosti 4x 60mm.

  6. Skříň má ve zkosení, kopírujícím zešikmení stěny, dva příčné luby. Ty celý korpus skříně svazují a zavětrují. Skříň proto nemusí být opatřena zády ze sololitu. Podmínkou však je, aby stěny (zdi chodby) měly otěruvzdornou povrchovou úpravu a stěna nešpinila oblečení.

  7. Hotový korpus skříně postavíme na své místo. Teprve nyní zjistíme, jak jsme přesně měřili a jak bude skříň pasovat. V případě, že podlaha není rovná, a skříň se od stěny odklání, podložíme celou její přední hranu proužkem sololitu nebo vhodně silnou laťkou nejlépe ze stejného materiálu.

Pepův tipSkříň si připravíme jako skládačku z šesti jednotlivých dílů. Snadno ji tak v demontovaném stavu dostaneme do podkroví. Vcelku bychom ji tam dopravovali při jejích rozměrech velmi obtížně. Skládání z dílů přímo na místě celou manipulaci se skříněmi podstatně zjednoduší.

V demontovaném stavu také jednotlivé díly skříně snadno povrchově upravíme. Ať už by se jednalo o natírání, válečkování nebo použití stříkací pistole. Finální povrchová úprava musí být před samotným skládáním skříní hotova.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Nevíte si rady s atypickým bytem? Máme nápady a řešení pro moderní podkroví 11  fotek

Nevíte si rady s atypickým bytem? Máme nápady a řešení pro moderní podkroví

Uříznout televizi nebo postel, aby se vešla do šikminy, to je trochu drastické a navíc nefunkční řešení, takže nevděčný zkosený prostor většinou schyt ...


Podkroví - bydlení mezi trámy 35  fotek

Podkroví - bydlení mezi trámy

Povedlo se vám získat půdu nebo podkroví domu pro váš byt, máte zodpovězeny otázky, které se týkají statiky, střešní krytiny a oken a přemýšlíte jak d ...


Šatní skříň v podkroví - 2. díl 14  fotek

Šatní skříň v podkroví - 2. díl

Podkrovní chodba je dlouhá a je osvětlena dvěma střešními okny. Abychom je nezakryli a zároveň využili i prostor pod nimi, vložíme mezi skříně úložnou ...


Šatní skříň v podkroví - 3. díl 13  fotek

Šatní skříň v podkroví - 3. díl

Korpusy skříní celé sestavy jsou hotové a připravené pro připevnění polic a vnitřního vybavení. Rozmyslíme si, kolik místa potřebujeme na šatní tyče a ...


Uložení sezonního oblečení na zimu a úklid šatny: jak ušetřit co nejvíce prostor? 5  fotek

Uložení sezonního oblečení na zimu a úklid šatny: jak ušetřit co nejvíce prostor?

Na letní období máme hezké vzpomínky. Bylo slunečno a teplo. Podle toho jsme v průběhu léta také přizpůsobili svůj šatník, kde hlavní slovo mělo tr ...


Vestavěné skříně 33  fotek

Vestavěné skříně

Byly důležitou součástí věna, dědily se z generace na generaci.Z dubového dřeva, malované, se dveřmi vykládanými vzácnými dýhami, zdobené intarziemi. ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×