Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/ulozne-prostory/satna-1-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Výroba šatny - 1. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výroba šatny - 1. díl

Výroba šatny - 1. díl
Velká prostorná šatna je jistě snem mnoha z nás. Ale kde na ni vzít prostor, když byt nejde nafouknout a při stavbě nebo projektu s ní nikdo nepočítal? Mít dostatek místa na své oblečení a věci tak, aby byly přehledně uspořádány, je možné i v již hotovém bytě. Postačí si vyrobit šatnu vestavěnou. Nahradí několik skříní a místa v ní bude dostatek nejen na oblečení, ale i sezonní věci a sportovní vybavení.
reklama

Navíc chytré posuvné dveře uspoří nemálo místa tím, že nevyžadují prostor před sebou. A když jedny posuvné dveře do šatny nahradí několikery od skříně, je boj s nedostatkem prostoru vyhrán.

Stavba šatny

Šatnu tvoří čtyři díly tvaru U s nástavci, tři díly jsou stejné velikosti a jeden o 4 cm užší – mezera pro pojíždění dveří. Dva díly šatny jsou policové, jeden díl je s jednou tyčí na kabáty a delší oděvy, jeden spodní díl nemá strop a nástavec je na něj nasazen jen na spojovací kolíčky. V tomto díle jsou dvě šatní tyče nad sebou pro halenky, sukně a jiné kratší oděvy. Všechny díly i díly předsazené knihovny mají pevná záda – šatna je tak samostojná, není třeba ji kotvit ke stěnám ani k podlaze.

Postup

 1. Prázdný roh místnosti zůstal vyčleněn pro stavbu šatny. Materiál na šatnu byl vybrán tak, aby ladil s dezénem plovoucí podlahy a šatna tak co nejvíce splynula s celým pokojem. Před samotnou stavbou šatny nejdříve odstraníme podlahové lemovací lišty.

 2. Z připravených a na hranách páskou nažehlených dílů lamina začneme kompletovat nejprve spodní díly šatny. Šatna se skládá ze čtyř dílů skříní ve tvaru U a jejich nástavců. Korpusy skříní k sobě sešroubujeme vruty do dřevotřísky 4 x 55 mm.

 3. Konstrukce šatny je vymyšlena tak, že spojovací šrouby jsou na bocích, které budou u sebe a nebudou tak vidět. Otvory pro vruty nejprve předvrtáme menším vrtáčkem. Hlavy vrutů zapustíme záhlubníkem nebo větším vrtákem.

 4. Šatna je složena ze spodního dílu a nástavců. S menšími díly materiálu se bude nejen lépe zacházet, ale budou se i snadněji transportovat na místo. Záda skříně jsou z plného materiálu stejně jako boky. Tím se dosáhne pevnosti a stability celé šatny.

 5. Po zhotovení spodních dílů nasadíme připravené horní nástavce. Aby na sobě dobře a přesně držely, vyvrtáme do hran na sebe dosedajících otvory pro dřevěné spojovací kolíčky. Ze spodního dílu je necháme mírně koukat a nástavce na ně nasadíme jako na trny.

 6. Šatna z přední části bude sloužit jako knihovna. Tím jí pohledově odejmeme na hmotnosti a získáme tak další užitečný prostor. Knihovna je stejně jako celá šatna tvořena tvarem U s pevnými zády. Před sešroubováním si v pravidelných asi 5 cm vzdálenostech vyvrtáme otvory na podpěrky pod police.

 7. Prostor nad vchodem do šatny je zapotřebí spojit skříňkou. Tu vyrobíme stejným způsobem jako všechny ostatní díly šatny. Její výška je shodná s výškou nástavce. Celá šatna je ukončena asi 5 cm pod stropem.

 8. Otvory pro vruty spojující malou vloženou knihovničku si stejně jako u spodních dílů šatny nejprve předvrtáme. Knihovnička je vložena mezi boky sousedních knihoven. Vruty je tedy důležité dobře zapustit, aby je neodtlačovaly.

 9. Celou šatnu spolu s nástavci spojíme přes sousedící boky spojovacími šrouby na nábytek. Jejich průměr je 8 mm. Proti posunu si skříňky zajistíme truhlářskými svěrkami.

 10. Stejně tak je připevněna malá vložená knihovnička tvořící vstupní bránu do šatny. Používáme ostrý vrták o shodném průměru 8 mm. Každý bok zajistíme vždy dvěma šrouby.

 11. Hranu knihovny a šatny spojíme otevřenou rohovou policí. Protože jde o roh vystupující do místnosti, police z bezpečnostních i estetických důvodů zkulatíme. Podle šablony nebo větší pokličky si obkreslíme rádius na materiál. Ostrou přímočarou pilkou pak zaoblení vyřízneme.

 12. Pásovou bruskou srovnáme drobné nerovnosti. Poličku opatříme nažehlovací páskou. Její přesah ořízneme ostrým dlátkem nebo řezákem. Nakonec pásku dočistíme jemným smirkovým papírem na rovném špalíčku.

 13. Výšky poliček pomocí úhelníku rozrýsujeme na boky budoucí police. Ze zadní strany je pak přivrtáme. Dbáme na kolmost a přesnost vrtání. Musíme vrtat přesně doprostřed hrany, jinak by hrozilo prasknutí poličky.

 14. Poličky jsou přichyceny vždy dvěma vruty přes každý bok, aby nehrozilo jejich vytržení.Rohový díl nám spojí dohromady knihovnu s korpusem šatny. Knihovna se tak stane spolu se šatnou jedním kompaktním celkem.

 15. Rohový policový otevřený díl spojíme stejně jako ostatní části korpusu šatny k sobě nábytkovými spojovacími šrouby. Ty umístíme vždy těsně pod poličky, aby byly co nejvíce skryté. Každý bok spojíme třemi šrouby.

 16. Knihovna je opatřena malým 4 cm vysokým soklem. Stejný proto musíme vyrobit i pod otevřenou zaoblenou polici. Z vhodně silného materiálu nebo dvou spojených tak, abychom dosáhli požadované síly, vyřízneme přímočarou pilkou potřebné zaoblení.

 17. Pásovou bruskou jej stejně jako poličky dorovnáme. Vyzkoušíme, jak kopíruje rádius poličky. Je-li vše v pořádku, opatříme soklík širokou hranovou páskou. Nemáme-li širokou pásku k dispozici, postačí dvě tenké přižehlené těsně k sobě.

Pepův tipAby šatna nepůsobila opticky příliš mohutně, je možné využít posuvné dveře jako zrcadlo či malou galerii – na plochu dveří nalepíme zrcadlo nebo oblíbený plakát či reprodukci jen v tenkých lištách.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Skříně svépomocí aneb truhlářem za víkend 34  fotek

Skříně svépomocí aneb truhlářem za víkend

Jsme-li zruční, zvládneme si skříň zrenovovat nebo vyrobit celou novou sami. Ve větších dřevoobchodech je možné nechat si nařezat materiál podle připr ...


Uložení sezonního oblečení na zimu a úklid šatny: jak ušetřit co nejvíce prostor? 5  fotek

Uložení sezonního oblečení na zimu a úklid šatny: jak ušetřit co nejvíce prostor?

Na letní období máme hezké vzpomínky. Bylo slunečno a teplo. Podle toho jsme v průběhu léta také přizpůsobili svůj šatník, kde hlavní slovo mělo tr ...


Šatny a šatní skříně 5  fotek

Šatny a šatní skříně

Velká šatna – to je sen, ale málokomu bytové podmínky dovolí vyčlenit pro tento účel celou místnost. Dříve tak běžné komory bývají velmi malé a taktak ...


Šatna - 2. díl 18  fotek

Šatna - 2. díl

Abychom šatnu dokončili, zbývá vsadit posuvné dveře. Při skladebné konstrukci šatny bychom mohli vsadit i lehký rám a do něj otvírací dveře. Přišli by ...


Vestavěné skříně 33  fotek

Vestavěné skříně

Byly důležitou součástí věna, dědily se z generace na generaci.Z dubového dřeva, malované, se dveřmi vykládanými vzácnými dýhami, zdobené intarziemi. ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×