Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/ulozne-prostory/botnik-za-dvere): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Návod - Jak vyrobit botník? - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Návod - Jak vyrobit botník?

Návod - Jak vyrobit botník?
Vítá vás při vstupu do bytu hlavně v zimním období rohožka plná bot, kterou musíte překračovat? Vyrobte si jednoduchý botník. A že nevíte, kam s ním? Stačí na něj kousek místa vedle vstupních dveří.
reklama

Postup

 1. Na výrobu praktického botníku použijeme bílé lamino. Nařezat na potřebný rozměr si je necháme v prodejně. Šířka botníku by měla být taková, aby se do něj vedle sebe vešel vždy celý pár bot. Jako měřítko použijeme naši největší, nejlépe zimní obuv.

 2. Do dvou napevno vložených poliček, tedy dna a půdy botníku, vyvrtáme vrtací šablonkou otvory pro spojovací dřevěné kolíčky. Hloubku vrtání volíme tak, aby byla o něco málo větší, než je polovina délky spojovacího kolíčku.

 3. Předvrtané díly, tedy obě pevné i ostatní volně vložené poličky a boky opatříme z pohledové strany nažehlovací páskou. Pásku je možné použít v tmavším dřevěném odstínu. Bílý botník tak bude výraznější.

 4. Pásku s tavným lepidlem nažehlíme obyčejnou žehličkou - je o něco širší než hrana materiálu. Přesah po přižehlení ořízneme ostrým nožem nebo dlátkem. Dbáme, abychom nezařízli do materiálu.

 5. Po oříznutí dlátkem hranu ještě začistíme jemným smirkovým papírem. Vhodná je zrnitost 120. Použijeme gumový nebo dřevěný špalíček s rovnou plochou, ke kterému smirek připevníme.

 6. Do připravených boků je třeba vyvrtat otvory na podpěrky poliček. Úhelníkem a ostrou tužkou označíme místa pro vrtání, a to v pravidelných 5cm rozestupech, aby šlo poličky výškově přestavit.

 7. Lamino označíme důlčíkem aby vrtáček po materiálu neklouzal, průměr musí mít přesný, jinak podpěrky vypadnou. Abychom neprošli materiálem skrz, doraz vyrobíme z hmoždinky.

 8. Před samotným sesazením a slepením celého botníku lehce strhneme záhlubníkem hrany otvorů pro spojovací dřevěné kolíčky. Nemáme-li záhlubník, můžeme použít vrták o větším průměru.

 9. Do připravených otvorů naneseme disperzní lepidlo. Práci nám usnadní balení se zúženým nanášecím hrdlem nebo tenký štěteček. Lepidla nesmí být příliš mnoho aby je dřevěný kolíček nevytlačil.

 10. Gumovou paličkou nebo menším kladívkem do otvorů s lepidlem vklepneme dřevěné spojovací kolíčky. Přebytečné vytlačené lepidlo ihned otřeme vlhkým hadříkem, aby nezaschlo.

 11. Lepidlo naneseme i do otvorů v protikusu a botník rychle, ale ne zbrkle sestavíme. Schnutí lepidla závisí na teplotě v místnosti a použitém druhu: vhodný je například Disperkol nebo Herkules.

 12. Sesazené díly opatřené lepidlem pevně stáhneme truhlářskými svěrkami. Používáme-li starší svěrky s kovovými patkami, raději je proti otlačení materiálu podložíme rovným tvrdým odřezkem.

 13. Po dostatečném čase na zaschnutí lepidla svěrky povolíme. Na spodní stranu botníku připevníme malé plastové nožičky. Do hotového botníku stačí vložit poličky a můžeme jej zabydlet.

Pepův tipPřed botník nebo do spodní police je vhodné umístit ještě okapávací podložku na boty od sněhu a bláta. Pokud by vám nebo sousedům vadilo dívat se na boty, stačí na botník připevnit konzolku se závěsem.
Autor: PePa (text a foto)

Související články

Botník pro všechny vaše boty 5  fotek

Botník pro všechny vaše boty

V každé chodbě či předsíni najdeme pomocníka, který pomáhá udržet boty pohromadě a schované před očima návštěvníků, a udržuje zde pořádek – samozře ...


Věšák na kabáty za pár chvil 15  fotek

Věšák na kabáty za pár chvil

S blížícím se podzimem více než jindy využijeme v předsíni šikovný věšák, který je po vstupu do bytu hned po ruce. Kabáty neuložené ihned po příchodu ...


Rohožky 16  fotek

Rohožky

Nedílnou součástí chodeb a předsíní jsou i rohožky a botníky. Samozřejmosti, které nás dokáží potrápit, pokud nejsou na svém místě, nefungují tak j ...


Botníky aneb kam chodí boty spát 12  fotek

Botníky aneb kam chodí boty spát

Tak jako jsme my a naše nohy po celodenní chůzi unaveni a potřebujeme si odpočinout, podobně jsou na tom i naše boty. Jejich ložnice, tedy botník, mus ...


Antikutil - proč tlouct hlavou o zeď, když to jde dveřmi o dveře 4  fotek

Antikutil - proč tlouct hlavou o zeď, když to jde dveřmi o dveře

Určitě každý z nás se aspoň jednou setkal s tak „dobře“ vymyšlenou dispozicí bytu, že se nestačil divit. Obzvlášť v malých bytech je to problém.


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×