Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/ulozne-prostory/bedna-na-vanocni-ozdoby): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Jak vyrobit bednu? - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vyrobit bednu na vánoční ozdoby?

Jak vyrobit bednu na vánoční ozdoby?
Vánoce jsou pryč a přemýšlíme, jak to udělat, abychom příští přípravy na strojení stromečku zvládli beze stresu. Proto, abychom se vyhnuli shánění vhodných krabiček a jejich hledání a padání na hlavu z vysokých polic a skrýší, vyrobíme si přehlednou praktickou bednu.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

 • disperzní lepidlo
 • lepidlo na papír
 • oboustrannou lepicí pásku
 • piánový pant nebo 2–3 krátké panty
 • vruty do dřeva – 4 ks 3×15 mm
 • vruty na panty – 12 ks cca 3×8 mm
 • dřevěné kolíčky – týble
 • podpěrky (cca 4–8, podle velikosti bedny)
 • tvrdší papír na výrobu krabic
 • stužky, ubrousky, krajky, barvy na ozdobení krabic

Nářadí

 • žehlička
 • dláto
 • svěrky
 • akuvrtačka s nástavci
 • kruhový vrták o průměru 3,5 cm
 • záhlubník
 • kladívko
 • pravítko
 • nůžky
 • řezák

Než začnete bednu vyrábět, dejte všechny ozdůbky na hromadu a zjistěte, jak velký prostor opravdu potřebujete. Nezaškodí nechat i kousek místa na ozdoby a dekorace, které v budoucnu přibudou.

Bednu můžete vyrobit z tenkého lamina nebo překližky, můžete ji otapetovat, barevně natřít či pomalovat podle libosti.

Pokud je bedna větších rozměrů, je vhodné na ni připevnit i z boku úchyty, pokud je však natěsno zasunutá třeba pod postel nebo do polic, mohly by překážet.

Na dno bedny můžete přišroubovat plastové kluzáky nebo přilepit podložky z plsti nebo korku, aby při manipulaci lépe klouzala a nedřela podlahu.

Rozměry a kusovník

Díly na výrobu bedny na fotografii, vnější rozměry výška × šířka × hloubka: 40×66×40 cm.

Počet kusůDílRozměry v cm
šířka × výška
Materiál
1dno66×40lamino, tl. 1 cm
1víko66×40lamino, tl. 1 cm
2boky38×38dtto
1záda66×38dtto
1horní přední66×28,5dtto
1spodní přední = čílko šuplíku66×9dtto
1přepážka nad šuplík64×38sololit
zásuvka
1dno63×37sololit
2boky35×8lamino 1cm síla
2přední a zadní díl63×8lamino, tl. 1 cm

Postup

 1. Rozmyslíme si, jak velká by měla bedna být, aby se dobře vešla do určeného prostoru a pojala všechny ozdoby. Podle potřebných rozměrů nařežeme jednotlivé díly a na jejich hrany nažehlíme hranovou páskou.

 2. Do hran boků vyvrtáme v přesných vzdálenostech otvory pro spojovací kolíky – týble. Kolíky vlepíme disperzním lepidlem do otvorů v hranách. Jak do předního tak do zadního dílu bedny v odpovídajících vzdálenostech vyvrtáme otvory pro spojovací kolíky.

 3. Přední a zadní díl bedny s boky spojíme. Zajistíme truhlářskými svěrkami. Přední díl je kratší než zadní, aby zbylo místo pro vsouvání šuplíku. Výšku šuplíku si zvolíme podle toho, jaké věci do něj chceme ukládat.

 4. Vhodnými vruty do dřevotřísky přišroubujeme dno bedny. Volíme vruty se zápustnou hlavou, aby bedna při posouvání nepoškodila podlahu. Dno jsme vyrobili z lamina stejné tloušťky jako celou krabici. Sololit by nebyl vhodný, neboť po dně se bude posouvat šuplík.

 5. Z nařezaných dílů s nažehlenými pásky sešroubujeme kostru šuplíku. Pevné příčky vložíme tak, aby se nám do šuplíku pohodlně vešly prskavky, svíčky a zvlášť křehké ozdoby, které pevné boky zásuvky ochrání před rozbitím.

 6. Dno ze sololitu přitlučeme malými hřebíčky hustě ke stranám i příčkám šuplíku. Dbáme na to, aby hlavičky hřebíčků nevykukovaly, zásuvka se volně posunuje po dně bedny a špatně zatlučené hřebíčky by drhly.

 7. Čílko šuplíku nejprve přilepíme oboustrannou lepicí páskou, srovnáme do správné polohy tak, aby šlo přesně zasunout pod zkrácený přední díl a na obou stranách lícovalo s okrajem bedny. Pak ho zevnitř šuplíku přišroubujeme vruty.

 8. Nad šuplík tak, aby se volně pohyboval, vyvrtáme do vnitřních stěn bedny otvory a vložíme podpěrky, na které položíme další sololit. Ten tvoří dno dalšího oddílu bedny, na které budeme skládat krabice s ozdobami.

 9. Víko bedny tvoří další díl lamina. Do plochy si velkým vrtákem vyvrtáme otvor pro prsty a víko z jedné strany přišroubujeme na panty. Můžeme použít piánový pant nebo dva až tři obyčejné kovové panty (podle velikosti bedny).

 10. Pro ukládání ozdob vyrobíme papírové krabice přesně na míru naší bedně, aby byl využit veškerý vnitřní prostor. Z tvrdého kartonu si nastříháme díly krabic i s víky. Vyrobíme raději větší počet krabic, aby se ozdoby dobře třídily.

 11. Krabice slepíme, spoje si dobře zajistíme svěrkami nebo kolíčky, aby se neposunuly – krabice by se pak nevešly do bedny. Víka je dobré přilepit aspoň z jedné strany ke krabici nebo je rovnou v kuse nastřihnout, nebudeme je pak zbytečně ztrácet.

 12. Aby byly ozdoby pěkně roztříděné a jejich háčky a šňůrky se zbytečně nezaplétaly, rozčleníme i prostor krabiček příčkami. Všechny příčky pak nastřihneme do poloviny v místě, kde se mají křížit. Zasuneme je do sebe. Boční kraje příček přilepíme, aby se neposouvaly.

 13. Vlepeným příčkám musíme přizpůsobit i víko krabice, které se má zasouvat dovnitř.

 14. Víko zkusmo sklopíme na krabici a v místech příček jej nařízneme. Ještě jednou zopakujeme těsně vedle, aby se víko dalo nasunout mezi příčky.

 15. Krabice si ozdobíme pomalováním nebo polepením vánočními motivy, můžeme si je i popsat podle toho, které ozdoby do nich ukládáme. Ozdobení krabic musíme provést tak, aby se nezvětšil jejich objem nebo nebyl příliš nerovný povrch a krabice o sebe nedrhly při ukládání.

 16. Aby bylo možné krabičky pokládat na sebe a pohodlně jednotlivě vytahovat, vyrobíme jim dlouhá ouška ze stužek, stužky přilepíme na dno a bok krabice. Když ouška svážeme, krabička je zajištěná proti vysypání.

Pepův tipPokud máte hodně skleněných a křehkých ozdob, můžete vyrobit bednu se dvěma šuplíky nad sebou a do papírových krabic vkládat jen některé ozdoby a řetězy.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Vyrobte si stojánek na vánoční stromek 13  fotek

Vyrobte si stojánek na vánoční stromek

Vyrobit si stojánek na vánoční stromek nemusí být nijak náročné ani na materiál, ani na vaši peněženku. Výhodou stojánku je, že do něj ukotvíte str ...


Přichází doba adventu aneb Vánoce jsou tu 11  fotek

Přichází doba adventu aneb Vánoce jsou tu

Na Vánoce se netěší jen děti, ale i dospělí. Vždyť tyto dny jsou nám tak vzácné. Pojďme se na ně co nejpečlivěji připravit, aby u štědrovečerního s ...


Jak prostřít štědrovečerní stůl 7  fotek

Jak prostřít štědrovečerní stůl

Štědrovečerní večeře je tou nejslavnostnější v roce. Završuje se jí dlouhé adventní čekání na příchod Vánoc a schází se při ní celá rodina. Abyste ...


Betlém trochu jinak 21  fotek

Betlém trochu jinak

Advent už začal, Vánoce jsou za dveřmi. Nastává čas klidu a vánoční pohody. Ale je to tak doopravdy? Místo toho často zjišťujeme, co všechno jsme ješt ...


Ve znamení Vánoc 4  fotek

Ve znamení Vánoc

Při vytváření několika vánočních dekorací pro jednu místnost se vyplatí zachovávat jednotný styl a použít stejné barvy, stuhy a přírodniny, které s ...


Vše nejlepší do nového roku 1  fotek

Vše nejlepší do nového roku

Milí čtenáři, přejeme Vám vše nejlepší a krásný start do nového roku. Redakce Českého Kutila


Dřevěný stojánek na stromeček 13  fotek

Dřevěný stojánek na stromeček

Nestihli jsme koupit stojánek na stromeček nebo jsme jej spíše při vánočním úklidu nenašli? Můžeme si navrhnout vlastní a sami si ho vyrobit. Nabíz ...


Dřevěné vánoční ozdoby 4  fotek

Dřevěné vánoční ozdoby

Dřevěné vánoční ozdoby se neokoukají nikdy a když si je vytvoříte sami, budete z nich mít radost ještě větší. A pokud se náhodou na váš stromeček už n ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×