Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/pracovny/studentsky-stul-do-maleho-prostoru): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Studentský stůl do malého prostoru - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Studentský stůl do malého prostoru

Studentský stůl do malého prostoru
Na práci i na učení je potřeba prostor a to pokud možno samostatný a uzavřený, a který, i když je třeba malý, dá se nazvat pracovnou. Místo pro takovéto pracovní zákoutí se našlo pod oknem v bývalém pokojíku pro služky, který býval součástí bytu ve starších činžovních domech.
reklama

Postavíme-li stůl místo na klasické nohy na knihovničky, získáme další místo na slovníky, atlasy a encyklopedie, které se sice nepoužívají denně, ale málokterý student se bez nich obejde.

Postup

 1. Úzká nika pod oknem je ve starším činžovním domě plná nerovností a výklenků. Proto zde víc než dvojnásobně platí: dvakrát měř a jednou řež. Nejprve si pečlivě změříme celý výklenek. Nezapomeneme ani na rezervu kvůli možným nerovnostem stěn a úhlům, které jsou u stěn málokdy pravé.

 2. Připravené díly musíme nejprve opatřit hranovou páskou. Tu zakoupíme v prodejně, kde si necháme materiál přesně nařezat. Páska je opatřena tavným lepidlem a na materiál ji snadno přižehlíme. Přesah pásky ořízneme dlátkem nebo řezákem a začistíme smirkovým papírem.

 3. Pro spojování materiálů na bázi dřevotřísky jako je lamino používáme vruty do dřevotřísky či šrouby s nezvyklým názvem konfirmáty. Je to vrut, který používá například IKEA. Dotahuje se křížovým nástavcem nebo imbusovým klíčem. Otvory pro ně včetně zapuštění hlav nejprve předvrtáme.

 4. Samostatný sokl bude z proužků, které by měly po nařezání materiálu zbýt. Soklík bude 5–7 cm vysoký. Máme-li na zemi u stěn podlahovou lištu, kterou nechceme odstraňovat, necháme soklík u stěny mírně odskočený. Připevníme jej zespodu skříňky plastovými růžky.

 5. Soklík u skříněk není jenom tak pro parádu – do zvýšených poliček se tolik nepráší a nic pod skříňku nepadá. Při jeho výrobě se však musíme řídit tím, že výška stolu včetně horní desky by se měla kvůli dodržení vhodné pracovní výšky pohybovat mezi 70–76 cm.

 6. Nohy stolu tvoří dvě samostatné knihovničky vysoké 70 cm, hluboké 30 cm. Okno, které se tak ocitne nad stolovou deskou, bude možné pohodlně otevírat. Dvě skříňky, tvořící nohy stolu, jsou stejné. Jejich hloubku určí velikost knížek, které do nich budeme ukládat.

 7. Prostor pod oknem je zúžený. Aby nám za pracovní desku nezapadávaly knížky a věci ze stolu, musí stolová deska přesně kopírovat zúžení pod oknem. Úhelníkem si vybrání přeneseme na materiál a přímočarou pilkou vyřízneme.

 8. U složitějších tvarů stěn a u zdí nepravidelně se zužujících je vhodné vyrobit si nejprve přesnou šablonu. Přeneseme ji na stolovou desku a pečlivě vyřízneme. Šablonku je vhodné vyrobit z tvrdého kartonu nebo sololitu.

 9. Do postavených knihovniček tvořících nohy stolu vyvrtáme podpěrky pod police. Pomocí úhelníku vše pečlivě orýsujeme. Označovací špičkou a paličkou pak na materiál orazíme značky pro vrtání, díky nim nám vrtáček po hladkém materiálu nebude klouzat.

 10. Hotovou stolní desku nejprve olemujeme na hranách řezu páskou. Do horních dílů knihovniček si předvrtáme vždy dva otvory. Po usazení horní desky přes předvrtané otvory knihovničky s deskou spojíme. Vruty připevňujeme zespodu. Používáme je pouze tak dlouhé, aby nám neprošly materiálem skrz.

 11. Jediné, co nám kazí vzhled nového stolu, je starý parapet pod oknem. Je úzký a má popraskaný lak. Naštěstí je okno nad parapetem tak vysoko, že jej můžeme nově opláštit bez nutnosti jeho demontáže. Starý parapet můžeme vlastně obložit novým, který vyrobíme ze dvou proužků z odřezků, které nám zůstaly po výrobě stolu.

 12. Odřezky zkrátíme na vhodnou délku a šířku. Kolíčky nebo vruty je spojíme v hraně do tvaru L. Pohledovou hranu předtím opatříme nažehlovací páskou. Nový parapet položíme na starý a vyzkoušíme, naneseme vrstvu montážního lepidla nebo silikonu a přilepíme. Je možné také jednoduše připevnit parapet šrouby svrchu, ale hladký parapet se lépe udržuje. Nakonec vyplníme drobné spáry kolem parapetu akrylovým tmelem.

 13. Prostor na stole je zvětšen o dvě příruční knihovničky. V nich jsou umístěny nejpoužívanější školní potřeby, učebnice a sešity. Na poličkách se také najde místo pro umístění lampičky. Bočnice horní poliček jsou vyšší, aby bylo možné pohodlně o ně knížku opřít a aby věci z poličky nepadaly.

 14. Prostor nejen na pracovní ploše stolu, ale i pod stolovou deskou je plně využitý. Nohy stolu nahradily dvě knihovničky, které jsou zaplněny. Pokud počítáme do budoucna s počítačem, uděláme vykružovací pilkou do stolové desky otvor na průchodku kabelů a elektrické instalace.

Pepův tip

Stůl posazený takto na dvou knihovnách je pevný a stabilní. Pohodlně se bude stěhovat a je možné jej použít i do otevřeného prostoru. V takovém případě je vhodné zespodu knihovniček umístit malá kolečka. Stůl pak snadno v bytě přemístíme. Na kolečkách také bude působit velmi vzdušně.

Počítáme-li s počítačem, je možné vyrobit pod pracovní desku výsuv na klávesnici. Tím si zachováme cenný prostor na stole.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Tak už jsou tu zas – zápisy a pololetní vysvědčení 3  fotek

Tak už jsou tu zas – zápisy a pololetní vysvědčení

Je jen chvíli po Vánocích a začaly zápisy do prvních tříd a hned za nimi se blíží pololetní vysvědčení. Prvňáčci se většinou těší, nebo jsou alespoň z ...


Vhodný pracovní stůl do pracovny i dětského pokoje 6  fotek

Vhodný pracovní stůl do pracovny i dětského pokoje

Nezbytnou součástí pracovny i studentského pokoje je pracovní stůl. Protože u něj trávíme hodně času, je třeba jeho výběru věnovat velkou pozornost ...


Pracovní stůl pro prvňáka i studenta - poslechněte si rozhlasovou poradnu 9  fotek

Pracovní stůl pro prvňáka i studenta - poslechněte si rozhlasovou poradnu

Konec prázdnin se blíží a děti a studenti začnou používat své pracovny a pokoje a především pracovní stoly. Na co bychom si měli dávat při zařizová ...


Máme home office aneb jak to vypadá, když pracujeme z domova 4  fotek

Máme home office aneb jak to vypadá, když pracujeme z domova

Pracovat z domova je velké lákadlo. Má to své světlé, ale i stinné stránky. Vše je potřeba dobře rozmyslet a zorganizovat byt, nejlépe za pomoci ar ...


Jídelní stoly do malých prostor 5  fotek

Jídelní stoly do malých prostor

Máte malý byt nebo obývací pokoj spojený s kuchyňským koutem a myslíte si, že se vám snad domů stůl se židlemi ani nevejde? Nebojte se, kromě masivníc ...


Novinka v sortimentu DCH-Sincolor 3  fotek

Novinka v sortimentu DCH-Sincolor

Ryze česká výrobní společnost barev a laků DCH-Sincolor, a.s. z Plzně uvádí v letošní sezoně do prodeje inovovaný odstraňovač starých nátěrů v podobě ...


Výsuvný stůl aneb stolečku prostři se – 3. díl 30  fotek

Výsuvný stůl aneb stolečku prostři se – 3. díl

Na stolovém rozkládacím nebo posuvném kování rozhodně nešetříme. Kvalitní kovové kuličkové pojezdy zaručí dlouhou a bezproblémovou životnost. Díky nim ...


Stůl pod počítač 18  fotek

Stůl pod počítač

Počítače nám vstoupily do bytů jako užiteční pomocníci. Potřebují však prostor. Dříve se muselo najít místo pro objemné monitory. Poté je vystřídaly p ...


Okřídlený stůl 17  fotek

Okřídlený stůl

Povyrostly vaše děti už natolik, že jim dětský stůl začal být těsný a jako studentský už nestačí? Potřebujete plochu stolu zvětšit tak, aby se na něj ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
0
Odvlhčovač (klima) Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ondřej
0
Stavba palandy Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×