Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/pracovny/pro-skolaky): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 DIY vybavení pro školáky - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

DIY vybavení pro školáky

DIY vybavení pro školáky
Aby se dětem pastelky, tužky, ořezávátko a poznámkové papíry nerozbíhaly po stole do všech stran, můžeme na ně vyrobit šikovné pomocníky - stojánek, krabičky a různé pořadače - třeba ze staré plechovky od čaje nebo od barvy a několika kousků barevného papíru. Prvňákům při učení také pomohou barevné hodiny, které si mohou sami vyrobit a ani nástěnka se asi neztratí v žádném dětském pokoji. Několik tipů, jak nástup do školy barevně ozdobit, vám nabízíme.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Barevné kartony, lepidlo na papír a na pórovité hmoty (může to být Herkules nebo Ceys bílé lepidlo), obyčejný papír na šablony, tvrdý karton, pár stužek.

Nářadí

Nůžky, řezák, tužka, pravítko, barevné fixy nebo pastelky.

Postup

 1. STOJÁNEK: Plechovku si nejprve buď změříme po obvodu, nebo „okulíme“ po obyčejném měkkém papíře její tvar – tím získáme šablonu na vystřižení „kabátku“. Podle šablonky a pravítka si narýsujeme tvar obalu plechovky na karton, vystřihneme nebo vyřízneme řezákem.

 2. Obal nejprve na plechovku přiložíme „nasucho“, abychom mohli opravit případné chyby. Potom si lehce ohneme karton v rozích podle plechovky, aby se lépe přilepoval. Plechovku rovnoměrně natřeme lepidlem a přilepíme nachystaný karton. Dáme pozor, aby nám nikde nepřeteklo lepidlo. Plechovku zatížíme a nachystáme si přední a zadní část zvířátka či jiného vybraného obrázku.

 3. Předlohu si nakreslíme na obyčejný papír a přiměříme ji ke krabičce, abychom zjistili, je-li dost veliká. Tvář kočičky můžeme domalovat barevnými fixy nebo ještě dotvořit přilepením očí a čumáčku z kartonu. Fousky nastříháme z kartonu nebo barevného tvrdého papíru a opatrně je protáhneme malými otvory v obličejíku a ohneme trošku dopředu. Obě části zvířátka přilepíme na krabičku a na chvíli zatížíme.

 4. DESKY: Velký kus tvrdého kartonu rozdělíme na dvě poloviny. Na obou částech si po delších stranách prořízneme vždy po dvou otvorech, ve stejných vzdálenostech od okrajů. Jak je vidět na obrázku, otvory budou mít velikost cca 2–3 cm.

 5. Těmito otvory provlékneme stužku nebo barevný tkaloun tak, aby vnitřkem desek vedla její delší část, z vnější strany vykukují konce na zavázání. Přesah stužky necháme dostatečně dlouhý, aby bylo možno do desek zavřít i silnou vrstvu papírů.

 6. Vrchní stranu desek polepíme veselými obrázky nebo je pomalujeme. Aby se obrázky nestíraly, můžeme desky lehce přestříkat bezbarvým lakem. Desky mohou děti využít na uložení výkresů i zásobních papírů na malování. Stejným způsobem lze vyrobit i obal na herbář.

 7. HODINY: Podle pokličky obkreslíme a vystřihneme kruh z tvrdého papíru. Ručičky hodin vystřihneme z papíru odlišné barvy. Kruh rozdělíme na 12 částí a napíšeme číslice.

 8. Doprostřed kruhu a na okraje ručiček prorazíme velkou jehlou otvor. Ručičky ke kruhu připevníme velkým patentem.

 9. Aby se děti lépe orientovaly, nalepíme na hodiny k jednotlivým číslicím ještě malé obrázky tak, aby bylo dobře vidět, na kterou číslici ručička ukazuje.

 10. POŘADAČ: Jako pořadač na drobné poznámky může sloužit papírová krabička, které odstřihneme jednu z delších bočních stran a po obvodě ji zpevníme proužkem kartonu.

 11. Nebo si můžeme krabičku vyrobit a slepit nově přesně na míru podle jednoduché šablony.

 12. NÁSTĚNKA: Nástěnku tvoří tři části – pevný podklad z tvrdého kartonu, měkká vrstva z polystyrenu, staré karimatky nebo korku a barevný rámeček z kartonu.

 13. Karton i střední vrstvu ustřihneme na požadovaný rozměr, kartonem provlékneme tkaničku na zavěšení a pak k sobě vrstvy přilepíme. Okraj nástěnky vystřihneme z barevného kartonu, zbytku tapety nebo pomalované čtvrtky.

Pepův tipPlechovky použité na výrobu stojánků musí být vždy čisté, u některých je třeba ostrou hranu začistit pilníkem, aby se děti neporanily.
Autor: PePa (text a foto)

Související články

Jaké vybavení pro školáky budeme potřebovat? 7  fotek

Jaké vybavení pro školáky budeme potřebovat?

Začátek školního roku je vždy náročný nejen pro školáky druhého stupně a studenty, ale především pro jejich rodiče. Každý školák nebo student potře ...


Hrací plány vlastní výroby 11  fotek

Hrací plány vlastní výroby

Hrajete rádi „Dámu", "Mlýn“ nebo „Člověče, nezlob se“ a papírový hrací plán je už celý omšelý a rozpadlý? Není třeba kupovat hru znova, hrací plán si ...


Nástěnky nejen pro školáky 9  fotek

Nástěnky nejen pro školáky

Nástěnky dávno neslouží jen ve školách k vyvěšování výkresů nebo jmen žáků poškoláků. Své místo si našly v dětských pokojích i kuchyních nebo předsíní ...


Malá škola malování akvarelovými pastelkami 4  fotek

Malá škola malování akvarelovými pastelkami

Chcete-li si vy či vaše děti rozšířit umělecké vyjadřovací prostředky, vyzkoušejte akvarelové pastelky, s nimiž docílíte dosud nevídaných výsledků. Tr ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
0
Odvlhčovač (klima) Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ondřej
0
Stavba palandy Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×