Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

stůl s knihovnou

stůl s knihovnou
Místo za dveřmi v panelovém bytě bylo ideální k vestavbě malé knihovny. Její hloubka je taková, aby se do ní pohodlně vešly nejen knihy, ale i veliké encyklopedie a šanony na ukládání časopisů.
reklama

Celá knihovna je vyrobena z bílého lamina a u okna je zakončena malým pracovním stolkem. Sestava je umístěna v ložnici, kde vytvořila malé pracovní zákoutí. Bílý materiál místnost nezmenšuje a působí klidně a čistě. Knihovnička je vyrobena jako systém boků spojených přes sokly a horní police. Takto ji můžeme jako sestavu vyrobit libovolně dlouhou.

Postup

 1. Prostor za dveřmi o hloubce 35 cm neumožňoval vestavbu šatní skříně. Pro knihovničku byl však dostatečný. Její hloubka je 30 cm. Knihovnička tak nebude bránit pohodlnému otevírání dveří.

 2. Díly na knihovnu jsme si nechali nařezat v hobby prodejně, kde jsme materiál také koupili. Celková výška knihovny je 180 cm. Pohledové hrany materiálu opatříme nažehlovací páskou.

 3. Přesah pásky po nažehlení a vytvrdnutí lepidla opatrně ořízneme ostrým dlátkem nebo nožíkem. Načisto pak hrany pásky dobrousíme smirkovým papírem na špalíčku.

 4. Boky tvořící knihovnu opatříme otvory pro podpěrky. Jednotlivé otvory pro podpěrky rozměříme a označíme špicí. Tak nám vrtáček o průměru 5 mm nebude po hladkém materiálu ujíždět. Otvory vyvrtáme v pravidelných, 3–5cm vzdálenostech. To nám dá možnost vnitřní výšku polic v knihovně libovolně a snadno měnit podle velikosti uložených knížek.

 5. Připravíme si nařezané, 8 cm vysoké proužky, ze kterých vyrobíme spojovací soklíky knihovničky. Ty spojíme v rozích na dřevěné kolíčky, které vlepíme. Po dobu schnutí je zajistíme svěrkami.

 6. Po dostatečném zaschnutí (nejméně 1 hodina) sokly povolíme a zkusíme je vložit mezi boky. Šířku soklu a tím pádem i jednotlivých polic volíme tak, aby se neprohýbaly, tedy max. do 90 cm.

 7. Připravíme si polici, která bude na soklu ležet a z vnitřní strany ji k němu připevníme šroubky a malými kovovými úhelníčky. Spodní police tak zároveň bude tvořit dno knihovničky.

 8. Přes sokly pak jednotlivé díly knihovničky spojíme. Vrtákem o průměru 8 mm si předvrtáme otvory, jimiž spojovacími šrouby sestavu postupně spojíme. Proti pohybu si díly zajistíme svěrkami.

 9. Půdy knihovniček tvoří police vlepené mezi boky na kolíky. Do otvorů naneseme lepidlo a stáhneme police a boky svěrkami. Budeme-li chtít police v budoucnu rozebírat, použijeme jiný systém spojení než slepením.

 10. Celou sestavu po slepení opatrně položíme na zem. Při větší knihovničce využijeme pomocníka. Připravíme si přesně nařezané pruhy sololaku, který bude tvořit záda a zavětrování knihovničky.

 11. Záda připevníme malými hřebíčky se širší hlavou. Spoje navazujících sololitů musí být přesně na středu příčky. Záda na příčkách připevňujeme opatrně, abychom materiál boků nevyštípli.

 12. Knihovničku s připevněnými zády postavíme na místo ke stěně, kam bude patřit. Použitím skladebného systému střídání boků a soklů jsme jednu středovou příčku ušetřili.

 13. Poslední díl knihovny bude složený ze dvou částí a bude zároveň sloužit jako základ pro položení stolové desky. Za stolem musí být místo, aby topení pod oknem mohlo „dýchat“.

 14. Spodní skříňka s plnými dvířky je širší než její nástavec. Tak vznikne potřebný prostor na položení desky, která bude tvořit stůl. Výhodou je zásuvka umístěná v rohu u okna.

 15. Nohu od stolu tvoří úzká skříňka ukrývající zároveň počítač. Vyrobíme ji sešroubováním dvou boků a vložením dvou malých poliček. Aby mohl počítač dýchat a dal se snadno zapojit, je noha bez zad.

 16. Na nohu a širší část spodní skříňky v sestavě pak připevníme desku tvořící plochu stolu. Sestavu doplníme horním užším dílem tvořícím knihovničku s policemi a příčkami.

 17. Aby se do knihovny neprášilo, opatříme její část skleněnými dvířky. Použijeme panty na sklo, u kterých není nutné vrtat do skla. Sklo pouze do pantu nasuneme a přichytíme jistícím plastovým šroubkem.

Pepův tipPanty, které nejsou přivrtané do dvířek napevno, ulehčují důkladné očištění dvířek – při velkém úklidu je možné sklo z pantů uvolnit a vyčistit až do rohů. Čas od času je vhodné zkontrolovat, jestli se plastové šroubky neuvolnily a nehrozí vypadnutí skla.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Praktická knihovna do zkoseného podkroví - 1. díl 19  fotek

Praktická knihovna do zkoseného podkroví - 1. díl

Nevyužívaný prostor v podkroví dlouho čekal na své využití. Jelikož všichni rodinní příslušníci jsou milovníci knih a ty už se na ně valily a přetékal ...


Proměna panelákového 3+1, díl 2. 17  fotek

Proměna panelákového 3+1, díl 2.

V prvním díle návštěvy u mladých manželů v panelovém bytě 3+1 jsme se věnovali spojení kuchyně s obývákem a její rekonstrukci. Při druhé návštěvě se p ...


Počítačová minipracovna 18  fotek

Počítačová minipracovna

Knihovnička, pracovní stolek i domácí pracovna v jednom na necelém jednom metru čtverečním. A k tomu ještě televizní zákoutí a skříňka na video. Ideál ...


Zasoutěžte si o knihu Revoluce jednoho stébla slámy 2  fotek

Zasoutěžte si o knihu Revoluce jednoho stébla slámy

Co můžeme přestat dělat ještě dnes? Kniha o zemědělství, která není jenom o zemědělství. Celosvětový bestseller Revoluce jednoho stébla trávy, přel ...


Soutěž o knihy z Grady 7  fotek

Soutěž o knihy z Grady

K dlouhým zimním večerům patří bezesporu dobrá knížka. Při čtení jednoho druhu literatury si můžete odpočinout, další kniha vás může vzdělat. Zálež ...


Výherci nejnovější kuchařky Jíme zdravě po celý rok 2  fotek

Výherci nejnovější kuchařky Jíme zdravě po celý rok

Vánoční svátky a silvestrovské veselí je doba, kdy zpravidla naše životospráva dostává pěkně na frak. Dobré jídlo a pití k svátkům prostě patří. Na ...


Knihovna i úložný prostor v malém pokoji – 1. díl 20  fotek

Knihovna i úložný prostor v malém pokoji – 1. díl

V malém pokoji bylo potřeba vytvořit místo na ukládání sportovních i hobby potřeb mladé rodiny. Zároveň se majitelé rozhodli, že si vyrobí knihovnu na ...


Výsuvný stůl aneb stolečku prostři se – 1. díl 22  fotek

Výsuvný stůl aneb stolečku prostři se – 1. díl

Ke každému z nás jednou přijde více hostů a najednou se zdá, že není kam si sednout. Místa je málo a my máme jenom malý stůl, který nestačí. Proto jde ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
0
Odvlhčovač (klima) Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ondřej
0
Stavba palandy Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×