Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/podlahy/podlahove-krytiny-1-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Podlahové krytiny – 1. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Podlahové krytiny – 1. díl

Podlahové krytiny  – 1. díl
Jakou podlahovou krytinu a podle jakých kriterií volit? To je otázka, která při renovaci, rekonstrukci nebo koupi nového bytu zaměstná hlavy mnohým z nás.
reklama

Co se týká materiálu, máme tyto nejběžnější volby: podlaha dlážděná, dřevěná nebo laminátová, pokrytá linem, korkem či kobercem.
Při výběru bychom se měli řídit nejen tím, která podlahová krytina se nám líbí, ale především tím, do jaké místnosti, jakému provozu a jakým uživatelům je určena. Kromě ceny hraje důležitou roli i způsob a náročnost udržování a možnost oprav a renovací.

Plovoucí podlahy

Plovoucí podlahy se staly trendem posledních pěti let. Zútulnily paneláky, ale i rodinné domky a byty. Komu by se přece nelíbily podlahy, které jsou lamelové, snadno se pokládají a vypadají jako skutečné dřevěné.
Na začátku prodeje plovoucích podlah na našem trhu se v prodejnách objevilo i několik druhů nekvalitních podlah bez certifikátu za velmi nízkou cenou, které se opravdu chovaly tak, jako by byly určeny na jedno použití. Současné plovoucí podlahy jsou výrazně kvalitnější, mají dlouhou životnost i pestřejší dezény a především mají jejich uživatelé povědomí o tom, jak se o takové plovoucí podlahy starat, aby jim co nejdéle vydržely.
Samotné podlahy však mají s vodou pramálo společného a vodu samy příliš v oblibě nemají. Slůvko plovoucí jim dal do vínku systém pokládky. Jsou vlastně v celé ploše volně položeny na podklad a nejsou uchyceny ani k němu ani ke stěnám, takže jakoby plavou. Technologie je dost tradiční. Nové jsou ovšem materiály, které jsou na podlahy použity. Jednotlivé díly, vrstvené lamely, mohou být dřevěné, laminátové nebo korkové.
Vyrábějí se v mnoha dezénech dobře imitujících různé druhy běžných a exotických dřevin, stejně jako například mramor, parkety nebo starou palubkovou podlahu. Vyrábějí se i v pastelových barvách.

Takovouto podlahou můžeme například oživit pokoj našim ratolestem. K nesporným kladům plovoucích podlah patří jejich snadná údržba. Většinou postačí pouze je zamést, vyluxovat a lehce setřít vlhkým hadrem. Jsou také vhodné pro alergiky.
U laminátových podlah se nejčastěji používají dva druhy, které se liší tloušťkou lamely, skladbou jednotlivých vrstev, kvalitou, izolačními schopnostmi, také délkou záruky či cenou. Odolnější (a dražší) podlahy jsou vyrobeny z vysokotlakého laminátu. Méně odolné, levnější melaminové jsou z přímých laminátů. Melaminové podlahy se dobře uplatní v méně namáhaných prostorách, například v ložnici, ale na větší provoz nejsou stavěné. Na pohled budeme mezi těmito dvěma typy laminátových podlah těžko hledat rozdíl, ovšem poznáme ho na řezu. U vysokotlakých laminátů je zřetelná tmavá, téměř milimetrová vrstva laminátu. Špičkové laminátové podlahy mívají takové vrstvy i dvě. U melaminové podlahy tak silná vrstva schází, jde vlastně o papír pokrytý slabou laminovou vrstvičkou. Celková tloušťka podlah se přitom nemusí lišit.
Laminát vyhoví tomu, kdo chce praktickou podlahu: na údržbu nenáročnou, dostatečně odolnou, bez velkého důrazu na estetický dojem. Povrch laminátové podlahy je chladnější a tvrdší než u podlahy dřevěné.
Lamináty se osvědčují v panelových domech, protože nejsou tak citlivé na nízkou relativní vlhkost vzduchu, která je zde častým jevem. Na druhou stranu laminát přenáší hluk znatelně víc než dřevo a v panelácích, kde nejsou plovoucí betonové podlahy, rezonuje celá konstrukce. Sousedé pak slyší každý krok, upadnutí skleničky apod. Obvykle používaná mirelonová podložka o tloušťce 2 mm tady příliš nepomůže, pokud chcete podlahu odhlučnit, je lepší zvolit některou ze speciálních protihlukových izolací nebo laminátovou podlahu, která má již z výroby tuto podložku nalepenou na spodní straně. Nevýhodou ovšem je, že se podlaha prodraží: tím se ovšem ztratí jeden z hlavních argumentů pro laminát - nížší cena oproti dřevu.

Dřevěné plovoucí podlahy se vyrábějí jako sendvičové – z několika vrstev dřeva. Přitom horní nášlapovou a zároveň pohledovou vrstvu tvoří tvrdé dřevo. Levnější podlahy mají tuto vrstvu z dřevěné dýhy, dražší z až 4mm vrstvy, takže ji lze po čase stejně jako parkety přebrousit a znovu nalakovat. Sendvičová konstrukce minimalizuje objemové změny dřeva. Přesto bychom podlahu neměli vystavovat velkým změnám teploty a relativní vlhkosti vzduchu.

Dřevěná plovoucí podlaha je dražší, choulostivější a náročnější na údržbu než laminát. Pokud se však smíříme s těmito nevýhodami, odvděčí se nám klasický přírodní materiál efektním, reprezentativním vzhledem.
Výhodou plovoucích podlah je snadná a rychlá montáž. Lamely se nelepí k podlaze, spojují se jen mezi sebou.

Dříve se lepily v peru a drážce, dnes se u laminátů prosadily tzv. suché zámky – spojování lamel bez lepidla na pero a zámek pouhým zaklapnutím – a tento systém se začíná uplatňovat i u dřevěných plovoucích podlah. Podlahy jsou ihned pochozí. Nepotřebujeme k jejich pokládce lepidlo ani popruhové stahováky: Zručný kutil je snadno položí. Jejich velikou výhodou je možnost případného opětovného rozebrání. To oceníme například při výměně poškozené lamely, pokud nám pod podlahu zateče voda, ale také při stěhování, protože se podlaha může odstěhovat s námi.

Pokládka plovoucí podlahy

Základem pro to, aby byla plovoucí podlaha dobře položena a dlouho nám vydržela, je především příprava podkladu. Ten by měl být dokonale rovný. Například není vhodné pokládat podlahu přímo na linoleum. Nejlepší je starou krytinu, různé zbytky lepidel či nátěrů odstranit a podklad vyrovnat pomocí nivelační stěrky. Jeho nerovnost by neměla být vyšší než 2 mm na metr délky. Podklad pod plovoucí podlahu by měl být také suchý. Betonový podklad se proto musí nechat vyzrát, ke slovu přicházejí penetrace, stěrky. Mezi podklad a samotnou podlahu se vkládá speciální folie zvaná mirelon, která tlumí kročejový hluk, izoluje a vyrovnává drobné nerovnosti. Také umí podlahu provětrávat a odvádět zbytkovou vlhkost.

Po pokládce jsou podlahy olemovány dokončovacími lištami. Ty se vyrábějí ve stejných dezénech jako podlahy. Chceme-li lem zvýraznit, můžeme si však vybrat i jinou kombinaci. Dokončovací lišty jsou profilové a směrem ke stěně vyfrézovány tak, že je možné vést pod nimi bez problémů elektroinstalaci, kabely zabezpečovacího zařízení, nebo rozvod hifi techniky. Aby zůstal plovoucí efekt zachován, musejí být lišty připevněny ke stěnám, nikoliv k podlaze.
Navazuje-li plovoucí podlaha na jinou podlahovou krytinu, používá se k zakrytí spoje přechodová lišta. V případě dvou nestejně vysokých sousedních podlah slouží zároveň i ke srovnání rozdílů výšek a používá se i v případě, že je podlaha přes dvě místnosti. Pod lištou je totiž skryta dilatační spára, která dovoluje zakrýt případné objemové změny podlahy.

Dřevo – palubky a parkety

Prkenné podlahy, které sloužily několika generacím, se zase začínají vracet nejen do venkovských stavení, chat a chalup, ale i do rustikálně i moderně zařízených interiérů. Svoji renesanci zažívají rovněž podlahy parketové, a to buď renovované nebo nově pokládané. Pokud se chceme v interiéru těšit z přírodního vzhledu dřeva, musíme si uvědomit jeho přirozené vlastnosti. Dřevo ( i nalakované a po mnoha letech ) mění své rozměry vlivem vlhkosti a teploty vzduchu, takže velké výkyvy těchto parametrů mohou způsobit vznik spár, kroucení, nebo vydutí či korýtkovatění podlahy. Platné normy připouštějí maximální šířku spár mezi vlysy (jednotlivé kousky parket) až 1,5 mm, což by nám jako neznalému zákazníkovi mohlo připadat jako nekvalitní podlaha. Pro dřevo je také typická nejednotná barevnost, přítomnost suků a růstových vad. Proto bychom se při výběru podlahy neměli orientovat pouze podle odřezků parket či palubek, ale měli bychom si vzhled vybrané dřeviny prohlédnout ve větší ploše.

Lákavou vlastností dřevěných podlah je možnost zbroušení a přelakování, u parket možnost výměny poškozených kusů. Oprava masivních podlah je ale nejen časově náročná, takže masivní dřevěné podlahy by měli volit ti z nás, kteří mají dřevo opravdu rádi a kterým nevadí věnovat renovaci podlahy čas i finanční prostředky.

Pokud pokládáme novou podlahu z masivního dřeva nebo renovujeme staré parkety, několikanásobnému broušení se nevyhneme. Zručný člověk je schopný si s broušením poradit sám, vždy je však třeba půjčit si kvalitní stroj od specializované firmy. Vyplatí se vždycky řídit návodem.

Postup při broušení

Novou podlahu je nutné před broušením dobře zamést, uvolněné parkety upevnit, prasklé nebo odštípnuté dílce se musí vyměnit. Při renovaci staré podlahy je nutné zapustit vyčnívající hřebíky, které by mohly poškodit brusný prostředek nebo způsobit jiskření a vznícení brusného prachu. (U podlahy přibité hřebíky se renovací neodstraní vrzání způsobené pojížděním volných dílců po podkladu. Dnes se parkety k podkladu lepí, což zamezuje vrzání.)

Soklové lišty se musí odstranit, aby se daly brousit okraje podlahy. Ovšem malovat či tapetovat bychom měli ještě před broušením podlahy, aby se pak čerstvě nalakovaná podlaha nepoškodila.
Počet kroků broušení a zrnitost brusiva závisí na velikosti a množství přesahů mezi jednotlivými prvky, na stupni znečištění a počtu nerovností. Brusivem s hrubým zrněním odstraníme znečištění a výškové přesahy. Následujícími výbrusy s jemnější zrnitostí odstraníme stopy po hrubém broušení. Nejlépe je začít první broušení s co nejjemnější zrnitostí, aby nezůstaly na podlaze přílišné rýhy. Poslední broušení by mělo být ve směru dopadu světla.
U mozaikových parket se všechny pracovní úkony provádějí pod úhlem 45° (nevybrousí se tak měkčí části dřeva). U vlysů nebo palubek se s výjimkou jemného broušení pracuje pod úhlem 7 až 15° . Jemné broušení probíhá ve směru žilkování dřeva. U zkřivené (zkorýtkovatělé) palubkové podlahy se značnými výškovými rozdíly by se po vyrovnání mělo brousit nejprve ve směru textury dřeva, aby se podlaha zhruba srovnala, a poté brousit diagonálně.

Po ukončení jednoho pracovního kroku rozhodne optický vzhled výbrusu o dalším postupu. Není-li výsledek uspokojivý, lze krok samozřejmě opakovat. Po jemném broušení se často zviditelní rýhy a spáry, proto je nutné podlahu před posledním broušením zkontrolovat. Do drobných spár (menších než 1 mm) naneseme nerezovou špachtlí tmel (rovnoměrně a po celé ploše). Tmel musí spáry těsně vyplnit. Nejlépe se tmel zpracovává, když je měkký a má těstovitou konzistenci, proto vždy raději pracujeme s menším množstvím hmoty. Přebytky tmelu z plochy odstraníme. Vyskytnou-li se po následném broušení ještě spáry, můžeme je vytmelit jednotlivě. Po posledním broušení nesmějí být zjevné rýhy a spáry ani stopy po hrubém broušení (objevíme je, když podlahu nasvítíme). Případné poškození by se ještě zvýraznilo lakováním.

Před lakováním je nutné důkladně vysát nečistotu z podlahy, parapetů a radiátorů. (Prach zvířený i nepatrným průvanem by ulpěl na čerstvě nalakované ploše. Kovový prach ve spojení s disperzním lakem zase působí tvorbu hnědých skvrn.) Na podlaze nesmějí být žádné kapalné nečistoty – oleje, mastnoty, zbytky tmelů, čistidel.
S lakováním se začíná na straně, od níž přichází světlo. Po prvním nátěru se provádí mezibroušení, které vyhladí vztyčená dřevěná vlákna (postupuje se rychle a s malým tlakem, aby se neprobrousil lak). Prach musíme opět důkladně vysát.

Palubková podlaha

Palubky ze všech materiálů nejvíce přiznávají svůj přírodní původ. Nemáme sice tak velký výběr dekorů jako například u třívrstvých dřevěných podlah, palubky je však možné mnohokrát přebrousit a přežijí mnoho desetiletí.
Důležitou okolností, s níž musíme počítat, pokud si chceme pořídit palubkovou podlahu, je, že tuto podlahu lze pokládat jen na laťové rošty a že tedy znatelně „povyroste“ oproti stávajícímu podkladu. Rošty se většinou dělají z latí širokých 6 cm a vysokých
4 cm. K tomu výška samotné palubky – 3 cm – a podlaha rázem vyskočí celkem o 7 cm. Latě musí být kladeny v předepsaných vzdálenostech, jinak se palubky začnou po čase kroutit. Rošt se napevno ukotví k podkladu a palubky se na něj přišroubují. Je důležité dodržet minimální dilatační spáry 16 mm kolem pevných překážek. Při pokládání na starou dřevěnou podlahu se palubky kladou napříč, aby byl celek dostatečně pevný. Vždy se používá parotěsná zábrana chránící palubky proti zbytkové vlhkosti podkladu. V žádném případě se palubky nesmějí celoplošně lepit k podkladu. Dřevo potřebuje dýchat z obou stran a když se jedna strana uzavře lepidlem, podlaha se vyboulí, zkorýtkovatí.

Který materiál zvolit?

U nás patří ke klasice palubky z jehličnatých dřevin, které jsou také podstatně levnější než palubky z listnáčů. Vyrábějí se v tloušťkách 19, 21, 24, 28 mm ze smrkového, borového či modřínového dřeva. Vzhledem k úsporám materiálu i snižování ceny je dnes nejoblíbenější tloušťka 28 mm. Největší zájem je o borovici: její světlé dřevo má přirozenou krásu a po nějaké době se jemně zabarvuje do červena. Je tvrdší než smrk a tedy odolnější proti nárazům. Smrkové palubky vypadají v ploše stejnoměrně, borovice je díky zbarvení a sukatosti rozmanitější a po několika letech, kdy se projeví nepravidelné zabarvení a vystoupí léta, jde o esteticky bezkonkurenční podlahu. Pro zákazníka je nejlepší objednat si borovici přímo z výroby, nechat ji ohoblovat, vysušit a pokládat. Těží se jen v zimě, proto ji v létě těžko seženete.Dovozové modřínové palubky jsou zpracované pro plovoucí položení v rozměrech 15 mm tloušťka, 192 mm šířka, 2,5 délka. Jejich cena je však dosti vysoká. Palubky z listnatých dřevin jsou na rozdíl od palubek z jehličnanů největší podlahový luxus, jaký si lze dopřát. Vyrábějí se z dubu, buku, javoru, olše, merbau, ořechu, afrických dřevin, teaku. Počet dekorů je však omezený, protože ne každá dřevina se pro toto využití hodí. Mohou se pokládat na rošt nebo v plovoucím provedení na velkoplošné materiály – OSB desky, dřevotřísku. Stojí od 2000 do 4000 Kč/m² a pro bytové účely se používají jen výjimečně. Pro běžné využití jsou vhodnější listnaté dřeviny zpracované jako parkety nebo ve formě třívrstvých lamel.

Praktické tipy při pokládce palubek

Po instalaci na rošt by se měla palubková podlaha přebrousit v celé ploše, aby se odstranily případné nerovnosti. Na povrchovou úpravu se používá lak nebo olej. Olejování se mimo jiné hodí na venkovské chalupy, kde hodně kolísá vlhkost, protože umožňuje dřevu dýchat. Lak uzavře póry dřeva, které pak dýchá jen vespod a může se kroutit. Palubky lze také tónovat do odstínů modřínu, exotických dřevin, ořechu, teaku, nebo barvit do modrých či červených tónů.

Palubky dodané v perforované fólii by měly ležet 10 až 14 dnů v místnosti, kde budou pokládány, aby se pomalu přizpůsobily zdejší vlhkosti. V rekreačních staveních, která se obývají nepravidelně a jsou tu větší výkyvy teplot a vlhkosti, musíme počítat se vznikem spár. Dřevo „pracuje“ a aby se předešlo vytváření spár, potřebuje stabilní teplotu a vlhkost 50 až 65 %. Někteří výrobci dělají palubky se zkosenými hranami. Spáry jsou „přiznané“ jako přirozená součást prkenné podlahy. Lišty k překrytí dilatačních spár a ukončení podlahy u stěn si můžete vybrat s poměrně široké nabídky. O něco horší je to s přechodovými lištami mezi místnostmi s palubkovými podlahami. Většinou se ke smrkovým nebo borovým palubkám používají světlé javorové lišty nebo klasické prahy, které vyrovnávají různé výšky podlah. Lze použít i hliníkové profily, ty však narušují vzhled podlahy.

Dřevoštěpkové desky

Kromě využití pro konstrukci podlahy se dřevoštěpkové (OSB) desky začaly používat jako podlahová krytina v interiérech. Cenově jsou s lamináty srovnatelné, v tomto případě však jde o plně dřevěnou plovoucí podlahu. Jednotlivé desky se spojují na pero a drážku. Zajímavou vlastností je jejich barevnost, která výrazně oživí vzhled např. dětského pokoje. (Neupravené základní desky stojí 150–200 Kč/m2, továrně upravené, tj. několikrát přebrušované, kytované a lakované kolem 500 Kč/m2.)

Příště: korek, lino, dlažba, koberec.

Autor: PePa (text), PePa, archiv Profi-Floor HT (foto)

Související články

Ekologická vinylová krytina Wineo® PURLINE šetří životní prostředí i naše zdraví 12  fotek

Ekologická vinylová krytina Wineo® PURLINE šetří životní prostředí i naše zdraví

Podlahová krytina by z pohledu uživatele kromě estetického hlediska měla splňovat i vysoké nároky na pohodlnou údržbu a příjemné užívání. S odkazem ...


Terasový systém z exotického dřeva nebo vinylu se strukturou textilu 7  fotek

Terasový systém z exotického dřeva nebo vinylu se strukturou textilu

Přemýšlíte o tom, že vám u bazénu nebo u domu chybí terasa? Nebo už ta vaše stará dosloužila a vy přemýšlíte, jestli zůstat u stejného materiálu ja ...


Vysavač Vorwerk Kobold VK200 – test na vlastní auto 29  fotek

Vysavač Vorwerk Kobold VK200 – test na vlastní auto

Vysavač mívají v rukou většinou ženy, pokud se ho chopí chlap, je to nejspíš v garáži, v autě nebo průmyslový na stavbě. Když jsem dostal možnost v ...


Podlahové vytápění - efektivní způsob vytápění rodinného domu 3  fotek

Podlahové vytápění - efektivní způsob vytápění rodinného domu

Chystáte se stavět nebo rekonstruovat a přemýšlíte nad podlahovým vytápěním? Láká vás představa teplé podlahy v koupelně, v obývacím pokoji, či dok ...


Ta nejlepší podlaha do předsíně 6  fotek

Ta nejlepší podlaha do předsíně

Podlaha v předsíni je pravděpodobně jednou z těch nejvíce zatěžovaných, a je proto nutné přemýšlet o tom, jaký materiál zvolit, aby se dobře a snad ...


Dřevěné podlahy 6  fotek

Dřevěné podlahy

Předkládáme vám stručný přehled dřevěných podlah, který by vám měl ulehčit orientaci v tomto poměrně rozsáhlém sortimentu. Nejdůležitější členění je d ...


Fortelock - podlaha v garáži snadno a rychle 30  fotek

Fortelock - podlaha v garáži snadno a rychle

Garáž nebo dílna si zaslouží odolnou a praktickou podlahu, jenže jak to zařídit, když je tam jen nepříliš hladký beton? Plastové dlaždice Fortelock ...


Plovoucí podlaha, 1. díl – Pokládka 19  fotek

Plovoucí podlaha, 1. díl – Pokládka

Rychle a kvalitně, bez lepidla a popruhových stahováků položitelné – takové jsou dnešní plovoucí podlahy. Jsou zákazníkovi ušity přímo na míru, a kdo ...


Výběr vhodné podlahy do kuchyně nám zpříjemní vaření a usnadní úklid 7  fotek

Výběr vhodné podlahy do kuchyně nám zpříjemní vaření a usnadní úklid

Podlaha v kuchyni je bezpochyby nejvíce zatíženým místem v domácnosti. Má vysoké nároky na odolnost i údržbu. Rozlitá voda, rajčatová omáčka, rozbi ...


GUTTADRYTEK – tvarovky pro trvalé odvětrání podlahové konstrukce 5  fotek

GUTTADRYTEK – tvarovky pro trvalé odvětrání podlahové konstrukce

Především při rekonstrukcích starších staveb se stává, že je potřeba provést i opravu nebo výměnu podlahy. V té staré většinou najdete navezenou škvár ...


Pokládka parket a dřevěných podlah 5  fotek

Pokládka parket a dřevěných podlah

Parkety a dřevěné podlahy vnášejí do interiéru zcela osobní ráz. Pro člověka je navíc dřevo velmi přirozené – je na dotyk příjemně teplé, přijímá z ov ...


Fortelock - rychlá podlaha 41  fotek

Fortelock - rychlá podlaha

Fortelock je opravdu rychlý. Oba dva názvy, pod kterým podlahu můžeme nejen na internetu dobře najít, ji dobře definují. „Fortelock“ - pevný zámek a „ ...


Rozhodli jste se pro litou podlahu a nevíte, jak na to... 7  fotek

Rozhodli jste se pro litou podlahu a nevíte, jak na to...

Dobrým řešením jak zajistit organizaci dopravy materiálu, pracovníků i dostupnost elektrické energie pro pohon míchaček je využít firmu, která používá ...


Podlahy? Rychle a snadno suchou cestou 10  fotek

Podlahy? Rychle a snadno suchou cestou

Výstavba nízkoenergetických a pasivních domů vyžaduje stále vyšší nároky na řešení tepelných izolací. Požadavky na kvalitní zateplení se netýkají jen ...


Podložky pro podlahy pokládané plovoucím způsobem 2  fotek

Podložky pro podlahy pokládané plovoucím způsobem

Podložky pro plovoucí podlahy laici často mylně považují za prostředek k vyrovnání nerovností podkladních vrstev nebo je zaměňují za parozábrany. Jeji ...


Snadná montáž terasových desek Twinson O-Terrace 17  fotek

Snadná montáž terasových desek Twinson O-Terrace

Jak jsme Vám v první díle článku o terasách slíbili, budeme dnes tuto krásnou terasu montovat. Kompozitní materiál Twinson O-Terrace, který vyrábí spo ...


Nová podlaha v krátkém čase 20  fotek

Nová podlaha v krátkém čase

V současné době patří PVC sice k poměrně neoblíbeným materiálům, je však finančně velmi dostupné.


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×