Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/osvetleni/v-prijemne-spolecnosti-svetla): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Osvětlení místnosti - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

V příjemné společnosti světla aneb Osvětlení místnosti

V příjemné společnosti světla aneb Osvětlení místnosti

Teprve ve dnech, kdy ubývá přirozeného světla, si uvědomujete, jak je pro vás světlo důležité. Ranní a odpolední šero vás nutí v bytech více svítit, a tak na vlastní kůži poznáváte, že pohodu do vašich chladných a zšeřelých domovů přinášejí ruku v ruce světlo s teplem. Přinášíme Vám článek o osvětlení místnosti.

reklama

Přes den do vašich bytů zatím až doposud svítilo sluníčko, ale s jeho úbytkem začíná vláda umělého osvětlení. A dobře nasvítit byt není jen tak. Na světelnou pohodu v bytě má vliv velikost a členitost místností, jejich barevné řešení, rozmístění pracovních, relaxačních a zájmových zón. Každé takové místo si žádá specifický druh svícení – ať jde o světla dekorativní, funkční nebo celková. A každá chyba při nesprávné volbě svítidla má vliv na psychiku, ale také může způsobit výrazné zhoršení zraku. Specializované obchody se svítidly mají vyškolené pracovníky, kteří by zákazníkům měli umět poradit jaká světla v konkrétním interiéru použít.

Celkové nasvícení místnosti, důležité pro orientaci, zajišťuje stropní závěsné nebo nástropní osvětlení ať již v rustikálním, moderním nebo klasickém designu, který si každý zvolí individuálně podle stylu zařízení domova. Ale dostatečné světlo a příjemnou atmosféru interiéru dodá teprve kombinace již zmíněných zdrojů.

Při navrhování osvětlení pro pracovní zóny je zapotřebí obzvláště dbát na funkčnost a správnou intenzitu světla. Konkrétní pracovní zóna (například psací stůl, pracovní deska v kuchyni, jídelní stůl, zrcadlo v koupelně, toaletní stolek, místo pro čtení, poslech hudby, sledování televize nebo hraní) požadují jinou intenzitu světla. Pracovní místo je zapotřebí dobře nasvítit, ale zdroj nesmí jeho uživatele oslňovat. Proto je dobré vybírat svítidla s možností směrování světelného kužele, lampy s nastavitelnou výškou a směrováním světla, stahovací stropní osvětlení a podobně. Stejně tak pak potřebuje jiný druh osvětlení každá místnost v bytě. Do ložnice zvolíte jiné osvětlení než do haly nebo pracovny, a to nejen co se designu týká, ale především funkčností.

Průzkumy trhu dokazují, že mnoho lidí si s osvětlením bytu nedokáže správně poradit. Navíc i svítidla podléhají módě – jejich design ovlivňují hlavně nové technologie výroby, především světelných zdrojů, ať jde o žárovky, zářivky, halogeny nebo diody.

Začít by se mělo zgruntu, tedy zamyšlením nad možnostmi rozmístění vypínačů a zásuvek. Řídit byste se měli danými normami. Při jejich podrobném studiu ovšem zjistíte, že normy počítají s minimem. A brzy zjistíte, že pro připojení počítače s výbavou nebo televize s domácím kinem jsou naprosto nedostačující. O kuchyni, vybavené elektrospotřebiči, ani nemluvíme, a tak se poddimenzovaným bytem brzy táhnou hadi kabelů, zakončených čtyř i pětipsy.

Ideální proto je, začít rekonstrukcí elektroinstalací a řádně si spočítat, kolik zásuvek, vypínačů a na jakých místech budeme potřebovat (a k tomu připočítat ještě jednu volnou pro vysavač, žehličku nebo nabíječku, abyste nemuseli neustále některý z přístrojů vytahovat a zase zasouvat do zásuvky).

Pak je tu otázka, do jaké výšky zásuvky a vypínače umístit. Do výšky očí, jako tomu bylo v dobách teprve nedávno minulých, určitě ne (změť kabelů, visící ze zdi není nic půvabného). Umístění při zemi vyhovuje mladší generaci, staří lidé se již obtížně shýbají a zapuštění do podlahy zase umožní pouze novostavba, nebo generální rekonstrukce. Proto je nutný individuální přístup a také svěření práce odborníkům. Tedy projektantům a elektrikářům, které vám rovněž doporučí ve specializovaných prodejnách svítidel.

Poradci ze společnosti Massive Svítidla tvrdí, že k nejčastějším chybám při výběru a instalaci osvětlení u nás patří používání omezeného počtu svítidel a často i velmi nevhodný výběr. Neumíme si hrát s atmosférou, s intenzitou světla a často nemáme ani smysl pro humor a ten také ke světlu patří. Prostě o světle nepřemýšlíme……! Každá místnost má svá specifika a správným výběrem osvětlení můžeme celkově dotvořit její vzhled. Proto se také vyrábějí sestavy několika svítidel v jednotném designu, zákazníci si mohou koupit nástropní osvětlení, stojací, nástěnné i stolní lampy ve stejném provedení a dovést tak vybavení interiéru k dokonalosti.

Proto zde také designéři spolupracují s odborníky z výroby a z testovací laboratoře a každý výrobek pak odpovídá vysokým standardům kvality. To znamená, že odpovídá evropským normám a předpisům – produkty jsou testovány na životnost, odolnost vůči vysokým teplotám, stálost barev, elektrickou bezpečnost a u některých též na odolnost proti vniknutí vody. Veškeré výrobky jsou označeny značkou Ce na důkaz toho, že jsou vyráběny dle současných evropských norem. Massive řídí svou vlastní výrobu – od zpracování materiálu přes povrchové úpravy až po montáž.

V produkci jsou zastoupena světla určená pro koupelny, kuchyně, obytné zóny, nástěnná a nástropní, moderní, stolní i stojací lampy, exteriérová světla, moderna i klasika, barevná provedení, dětská osvětlení a také různé světelné zdroje. Ucelená kolekce poskytuje klientům možnost vytvořit si interiér podle svých představ, vkusu, pocitů i finančních nároků.

Některými z nich jsme se zde již zabývali, s dalšími vás ještě seznámíme.

Připraveno ve spolupráci se Svítidla Králův Dvůr, a.s.

Autor: Elena (text), Svítidla Králův Dvůr ( text a foto)

Související články

Showroom se neustále rozvíjí - přijďte se přesvědčit i vy 13  fotek

Showroom se neustále rozvíjí - přijďte se přesvědčit i vy

Světla a světýlka, lustry, lampy, zářivky, stolní lampičky … to vše potřebujeme v bytě a domě. Na trhu je nepřeberné množství s různým designem, sv ...


Umělé osvětlení včera a dnes 10  fotek

Umělé osvětlení včera a dnes

Stisknete vypínač a místností se rozlije příjemné umělé světlo. Jak samozřejmé, ale vždy tomu tak nebylo. Přečtěte si něco z historie umělého osvět ...


Umělé osvětlení včera a dnes – 2. díl 27  fotek

Umělé osvětlení včera a dnes – 2. díl

Aneb od obloukových lamp k LED osvětlení...Umělé osvětlení 2. díl.


Svítidla pro každý interiér 13  fotek

Svítidla pro každý interiér

V zimě se stmívá velmi rychle, a tak oceníme nejen svítidla pro interiér, která zaženou tmu a prozáří zšeřelý byt, ale rovněž světla, jenž dokáží s ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×