Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/osvetleni/posvitme-si-na-zahrade): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Zahradní osvětlení - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Posviťme si na zahradě aneb Zahradní osvětlení

Posviťme si na zahradě aneb Zahradní osvětlení

Máte krásnou zahradu a je vám líto, že ji po setmění málo využíváte, protože se vám nechce neustále přetahovat kabely k lampičkám, hlídat, jestli nezvrhnete svíčky a zakopávat o obrubníky nebo si šlapat do záhonů? Pořiďte si zahradní osvětlení.

reklama

Zahradní osvětlení není žádnou módní novinkou a v současné době ani věcí finančně nedostupnou. Večerní posezení na terase nebo odpočívadle v zahradě je možné zpříjemnit správnou volbou osvětlení. Příchod nebo příjezd do domu bude bezpečný a příjemný díky osvětlení cesty či chodníku a varováním pro případné zlodějíčky může být světlo u vchodu ovládané automatickým čidlem.

Venkovní svítidla se od svých interiérových příbuzných liší především větší odolností vůči vniku cizích těles i proti zatékání vody.
Vedle základního rozdělení svítidel na stabilní a přenosné, závěsné a stojací rozdělujeme lampy podle toho, kam je usměrňován kužel vyzařovaného světla.

V dnešní době již není problém vybavit samostatná svítidla bez propojení kabelů slunečními bateriemi, které přeměňují energii slunečního záření na energii elektrickou. Tu v průběhu dne ukládají do akumulátoru, který je součástí lampy. Senzor citlivý na světlo navečer rozsvítí lampu, která odebírá energii až po dobu 6 hodin. Tato svítidla se nazývají solární.

Novinkou na trhu jsou svítidla osazená LED diodami.

Plán

Je důležité pečlivě rozvážit a naplánovat rozmístění osvětlovacích těles z hlediska funkčního, nákladového i estetického.

Funkční význam pro pocit bezpečí mají svítidla situovaná při vstupech do domů a vjezdů do garáží. Světlo musí dokonale osvítit celý prostor a je často kombinované s čidlem pohybu.

Pro zahradní partie a okrasné záhony či jezírka, kterými se chceme potěšit pohledem i po setmění, použijeme jiný typ svítidel než pro oddechová zákoutí, kde si chceme posedět s přáteli u grilu, ohýnku nebo třeba s knížkou.

Přemýšlíte-li o osvětlení okrasné zahrady, uvědomte si, že každý druh rostliny vyžaduje odlišný způsob nasvícení. Stromy, dominanty zahrady, je nejvhodnější osvětlit zdola. Tak lépe vyniknou jejich rozměry, košatost koruny, zajímavé tvary větvoví. Naopak skupiny keřů a záhony trvalek i drobnější dekorativní prvky je vhodné osvětlit buď shora nebo – pokud je to možné – zevnitř skupiny, která bude díky osvětlení působit vzdušně a volně.

Při návrhu rozmístění svítidel myslete i na to, ze kterého místa budete zahradu nejvíce pozorovat, případně, kde si nejčastěji užíváte klidného posezení. Nevhodně zvolený směr nebo intenzita osvětlení může nepříjemně oslňovat, rušit soukromí a pohodu nejen vás, ale i sousedů.


Na noc nenechávejte zahradu svítit jako lunapark, většinou postačí decentní osvětlení u vchodu do domu případně na příjezdové cestičce.

Jaká svítidla vybrat

S čidlem

Jedním z populárních typů venkovních svítidel jsou ta se snímačem pohybu. Tato svítidla nejen zvyšují komfort bydlení, ale jsou i důležitá pro bezpečí v okolí domu. Osvětlí příchod do domu nebo do zahrady ve chvíli, kdy se potřebujete trefit klíčem do zámku, upozorní případného nevítaného návštěvníka, že jeho příchod nezůstane bez povšimnutí a po zvoleném časovém intervalu se sama vypnou, takže zbytečně nespotřebovávají energii.

Nástěnná

Z praktického hlediska je třeba osvětlit hlavně vstup do domu a garáže. Někdy k osvětlení vstupu postačí lampa umístěná nad vchodem do domu. Z estetického hlediska volíme nástěnné osvětlení tam, kde chceme zdůraznit architektonický detail stavby. Zvolit můžeme jak nástěnné svítidlo, tak variantu zabudovanou ve stěně, která není tak náchylná na mechanické poškození (pořizovací náklady však budou vyšší).

Stojací

Zahradním osvětlením si prodloužíme využití zahrady až do pozdních večerních hodin. Chceme-li se venku navečeřet nebo si jen popovídat, využíváme k tomu terasy a různé druhy odpočívadel. Pro jejich osvětlení je nejvhodnější hlavně stabilní svítidlo, např. v podobě stojací lampy.
Sloupková stojací svítidla využíváme také na osvětlení chodníčků a příjezdových cest, obzvlášť, jsou-li lemované záhony nebo keříky. Tady pak osvětlení může plnit dvojí úlohu – osvětluje bezpečně komunikaci a zvýrazní krásu rostlin.

Zápustná

Venkovní svítidla zapuštěná v terénu působí velice efektním dojmem jak na příjezdových komunikacích, tak na terasách, kolem bazénů a jezírek i v chodníčcích těsně okolo stěn domu. Tato svítidla jsou konstrukčně náročná kvůli přímému styku jednostranně zahřívaného krycího skla s vodou, což se samozřejmě projeví na ceně. Podmínkou bezchybné a dlouhodobé funkčnosti je dokonalé utěsnění a raději odborná instalace.

Styl

Typ svítidel vybírejte i podle charakteru domu a zahrady. U moderní stavby se bude rustikální svítidlo vyjímat jak pěst na oku a k venkovskému stavení ve stylu jihočeské vesnice se svítidlo s tvarem jako ze sci-fi taky moc nehodí.

Připraveno ve spolupráci s www.ledko.cz

Autor: PePa, Svítidla Králův Dvůr (text a foto)

Související články

Umělé osvětlení včera a dnes 10  fotek

Umělé osvětlení včera a dnes

Stisknete vypínač a místností se rozlije příjemné umělé světlo. Jak samozřejmé, ale vždy tomu tak nebylo. Přečtěte si něco z historie umělého osvět ...


Umělé osvětlení včera a dnes – 2. díl 27  fotek

Umělé osvětlení včera a dnes – 2. díl

Aneb od obloukových lamp k LED osvětlení...Umělé osvětlení 2. díl.


Osvětlení bytu i domu - vybírejte moderně a při tom správně 17  fotek

Osvětlení bytu i domu - vybírejte moderně a při tom správně

Spolehlivá, výkonná, dle potřeby nenápadná nebo naopak nepřehlédnutelná a zapamatovatelná – to není ženská verze agenta Bonda, to jsou LED svítidla ...


Pohrajte si se svítidly od LEDKA 14  fotek

Pohrajte si se svítidly od LEDKA

Jedno nebo dvě světla, nastavená na stěnu, stůl nebo namířená na knihovnu? Pohrajte si s kombinací svítidel z jedné řady jako se skládačkou. Do nik ...


Budiž Ledko - dům světel otevřen 20  fotek

Budiž Ledko - dům světel otevřen

Až pojedete večer přes Beroun, Králův Dvůr po dálnici na Prahu, nelekejte se. Ta svítící krabice s kruhovými barevnými nikami nejsou ufoni a jejich ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×