Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/osvetleni/neobvykle-a-elegantni): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 ABB Time Arbo - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

ABB Time Arbo, nové spínače a zásuvky v dřevěných rámech

ABB Time Arbo, nové spínače a zásuvky v dřevěných rámech

Bez prvků z přírodního dřeva, které svým charakterem dovede pozvednout interiér a navodit v něm příjemnou atmosféru, nemůže být o moderním bydlení ani řeč. Současné technologie jej dokáží upravit tak, že se jako dominantní materiál prosadí i v koupelnách, tedy v místech, kde bychom si jej ještě před několika lety dokázali jen těžko představit. Tento trend se plně uplatňuje rovněž ve vybavení interiérů, kde spínače, zásuvky, stmívače a další prvky v designovém provedení patří již k neodmyslitelným doplňkům. Doporučujeme ABB Time Arbo.

reklama

Podle těchto požadavků uvedla v květnu na trh nové přístroje řady Time® také firma ABB, která vedle běžných rámečků začala vyrábět i nové dřevěné modely, které patří do řady Time® Arbo.

Velmi pohledné vypínače řady Time z firmy ABB Jablonec se nyní dají doplnit jednoduchými dřevěnými rámečky, které se vyrábějí ve čtyřech příjemných odstínech. Výsledkem jsou působivé kombinace – starostříbrná/přírodní buk, starostříbrná/olše, starostříbrná/třešeň, titanová/třešeň a antracitová/mahagon, které svým elegantním vzhledem dodávají místnostem, kde jsou instalovány, romantický ráz.

Sestavy označené Time Arbo se samozřejmě dají použít nejen pro vypínače osvětlovacích okruhů, ale v uvedených kombinacích metalických barev a dřeva je možno si také pořídit zásuvky, stmívače, žaluziové spínače, snímače pohybu, přístroje sdělovací techniky i další přístroje včetně systémů AudioWorld nebo Ego-n.
Rámečky jsou vyráběny i jako jako čtyřnásobné pro vodorovnou montáž a až třínásobné pro svislou montáž.

Dřevo nemusí být hořlavé

Normy stanovující hořlavost různých materiálů (dnes už neplatná ČSN 73 0823, částečně i nová ČSN  EN 13 501-1 - Požární klasifikace stavebních výrobků a konstrukcí staveb) zařazují tvrdá dřeva (dub, buk) mezi hmoty stupně C1 neboli těžce hořlavé. Na nich ani v jejich blízkosti nesmí být uloženy vodiče a kontakty elektrického proudu.
Jak je vidět, mohou. Jestliže je totiž dřevo podrobeno tlakové impregnaci vhodnou látkou (výrobce její složení neuvádí) a konstrukce vypínače je taková, že vzájemné vzdálenosti mezi dřevem a částmi pod proudem jsou postačující, pak i nejpřísnější normy a zákon 22/1997 Sb. (zákon o technických požadavcích na výrobky) těmto vypínačům „dají zelenou“.

Trocha vzpomínání

Již na samém začátku experimentů s elektřinou v 19. století bylo jasné, že pro vedení proudu musí být použity dráty a součástky s nejvyšší vodivostí (měď, stříbro), zatímco nosné části, izolátory a posléze i ochranné kryty zařízení byly naopak vyráběny z dobrých izolantů – z porcelánu, skla a později i některých plastů. U vypínačů to platí dodnes.

Pro výrobu krytů vypínačů byly doposud – kromě dřeva – použity snad veškeré známé materiály. Starší čtenáři si možná vzpomenou na otočné vypínače namontované do hlubokých povlakových krabic, z nichž vyčnívala jen osička. Ta procházela kulatou skleněnou destičkou, „točítko“ bylo porcelánové a někdy rovněž skleněné. Za skleněnou destičku se mohla vložit tapeta nebo papír „vymalovaný“ stejně jako místnost, takže takový vypínač vcelku nepůsobil rušivě. Mimochodem, takový typ se nyní opět vyrábí; cenu s ohledem na nervy čtenářů raději neuvádíme.

Velmi dlouho se „na špici“ elektrotechnických výrobků držely porcelánové vypínače namontované navrch, na omítce. Dnes jsou předmětem sběratelských aktivit. Ovšem jejich efektně vyhlížející repliky, rovněž značně drahé, najdeme v prodejnách také.

Nalevo je původní výrobek, napravo replika.

Všichni nepochybně známe dnes už zastaralé vypínače a zásuvky z černého či hnědého bakelitu, které byly typické pro padesátá a šedesátá léta. Bakelit patří mezi termosety, což jsou plastické hmoty, které se teplem netaví, při nadměrném teple však mohou vzplanout. Vypínače a zásuvky z těchto hmot byly pevné, odolné a většinou velmi nevzhledné (přesto, paradoxně, jejich repliky patří s koučasnému sortimentu, který je v nabídce obchodů). Později se začaly vyrábět termosety světlé barvy, které se používaly (a dosud používají) zejména pro kryty zásuvek.

Někdy na konci šedesátých let doplnily nabídku dosavadních elektrotechnických výrobků vypínače a zásuvky s kryty ze samozhášecích termoplastických materiálů. (Termoplasty se na rozdíl od termosetů při zahřívání deformují, bezpečnost těchto vypínačů a zásuvek je však dodnes vyhovující.) Mezi tyto plastové výrobky patří i velkoplošné vypínače, které se u nás objevily v polovině osmdesátých let dvacátého století a v různých variantách se vyrábějí dosud.

Závažné upozornění

Vzhledem k tomu, že napětí v elektrické síti 230 V je napětí životu nebezpečné, smí nové vypínače a rámečky instalovat výhradně osoba s odpovídající elektrotechnickou kvalifikací. Tento pracovník zároveň posoudí, zda vypínač je vyhovující z hlediska prostředí – nesmí být umístěn do prostor nadměrně prašných nebo s vysokou vlhkostí a rovněž tam, kde by hrozilo jeho postříkání vodou (sprcha, déšť). Trvalá vlhkost může způsobit i deformace rámečků.

Více informací získáte na www.abb.cz.

Autor: Ing. Pavel Mony a Karel Štech (text), ABB, PePa a archivy (foto)

Související články

Soutěžíme o poukázky do Alberta 6  fotek

Soutěžíme o poukázky do Alberta

Ve spolupráci se společností Schneider Electric jsme pro vás připravili novou soutěž, ve které budete mít možnost vyhrát celkem pět poukázek na nákup ...


Skončila soutěž o poukázky do Alberta 6  fotek

Skončila soutěž o poukázky do Alberta

Ve spolupráci se společností Schneider Electric jsme pro vás připravili soutěž, ve které jste měli možnost vyhrát celkem pět poukázek na nákup v obch ...


Rádio ve zdi 4  fotek

Rádio ve zdi

Také rádi relaxujete po namáhavém dni v horké vaně s aromatickým olejem nebo bylinkovým extraktem? Potřebujete k tomu dobře vybavenou, nejlépe hydr ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×