Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/osvetleni/jak-na-svetlo-v-detskem-pokoji): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Jak na světlo v dětském pokoji - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak na světlo v dětském pokoji

Jak na světlo v dětském pokoji

S nástupem zimy a s úbytkem denního přirozeného světla bychom se měli zaměřit na správné osvětlení především dětského pokoje a pracovny. Víte jak na to? Přinášíme podorbné informace o světle v dětském pokoji.

reklama

Pokoje našich nejmenších je třeba rovnoměrně osvětlit. Zatímco dospělí mají v bytě k dispozici několik místností, v dětském pokoji je „vše v jednom“. Ložnice, pracovna, herna, šatna… a navíc by se měl poměrně rychle přizpůsobovat nárokům rostoucího dítěte – a to v čase i v prostoru. Je jasné, že osvětlení, které postačí pro péči o kojence nebo pro hry batolete zásadně nevyhovuje žákovi, ani malému kutilovi nebo malíři. Masive nabízí v kolekci Kico širokou škálu veselých lampiček a osvětlení, které přísně dodržují předepsané bezpečnostní normy a vyrábějí se ze zdravotně nezávadných materiálů. (Orientační nástěnné nebo stolní lampičky požadují max. 20W žárovkou, přisazené lampy max. 40W a stropní svítidla max. 60W).

Svítidla pro dětský pokoj v provedení na stěnu i na noční stolek.

Centrální svítidlo je zapotřebí vybírat podle rozlohy místnosti a výšky stropu. Do dětského pokoje je z hlediska bezpečnosti lepší zvolit přisazená světla než závěsný lustr, protože u nich hrozí menší nebezpečí rozbití například při hrách s míčem a podobně. Z tohoto hlediska se pro menší děti také vybírají svítidla se stínítky z plastu nebo třeba i rýžového papíru. Svítidlo má poskytnout dostatek příjemného světla pro hry a pohyb po pokoji, na práci a zájmovou činnost je ale musíte posílit.

Do pokoje malých dětí byste měli instalovat doplňkové osvětlení, při kterém mohou děti usínat nebo se probouzet tak, aby je nedráždilo. Ideální je nástěnná lampička s měkkým světlem blízko postýlky, která mamince umožní o děťátko pečovat a přitom je úplně neprobudit ostrým světlem. Lampičky v blízkosti postýlky a v dosahu dětí musí splňovat bezpečnostní normy. Větší děti si je pak mohou rozsvítit z postele, pokud se v noci vydají na pouť bytem třeba pro pití nebo na WC.

Světla do dětských pokojů jsou vyráběna z nerozbitných materiálů v závěsné nebo přisazené podobě, jsou určená na strop či ke stěně.

Mějte na paměti, že do místnosti, kde žijí batolata a malé děti, se nedoporučují stojací lampy. Při jejich náhodném převržení by mohlo dojít k rozbití žárovky, ke zranění o střepy a následně i k úrazu elektrickým proudem. Větší děti a teenageři je naopak využijí, obzvláště, pokud budou v kombinaci nepřímého osvětlení, které se odráží od stropu a měkce osvětluje pokoj spolu s menším směrovatelným světlem, určeným třeba pro čtení apod.

Do 21. 11. 2015 se navíc můžete zúčastnit naší soutěže právě o stolní lampičku Massive vhodnou ke čtení nebo na studijní stůl dětí.

Stolní lampa

Pro psací stůl o rozměrech pracovní plochy asi 70×150 cm se doporučuje použít lampu se žárovkou alespoň 60 W, nejlépe 100 W, aby se nekazil zrak. Světelný zdroj by měl být umístěn asi 40–60 cm nad deskou stolu, aby světlo rovnoměrně pokrývalo plochu asi 60×60 cm. Vybírejte stínidlo, jež je možno natočit tak, aby lampa neoslňovala.

Výborné jsou stolní lampy s ramenem dlouhým asi 1 m, které umožní lampu nasměrovat i mimo stůl a posvítit na knihy, hračky a další místa v pokoji. Ty vyžadují ale poměrně masivní těžítko, které může zabírat místo na stole. Snazší je volit modely s možností uchycení k desce stolu nebo do police.

Stropní svítidla i stolní lampy využívají několik zdrojů světla. Vedle klasických a halogenových žárovek jsou to například i zářivkové trubice.
Umělé světlo se dělí podle teploty, která je uváděna v Kelvinech (K) a dále podle indexu podání barev Ra (označují se jím hlavně zářivkové trubice).

V zimním období, kdy pociťujeme nedostatek přirozeného denního světla, se svítidlo s vysokou teplotou chromatičnosti (okolo 8000 K) používá při léčbě depresí. Vybavují se jím ale také například kanceláře a další prostory s nedostatkem denního světla.

Barva světla a typ osvětlení

Volbu barvy zářivky doporučuje výrobce. Který tón bílé zvolit, aby požadovaná světelná atmosféra byla co nejpříznivější? Z průzkumů vyplývá, že čím více se uměle svítí a čím chladnější je podnebí v daném místě, tím teplejší tón osvětlení si obyvatelé volí.

K = teplota světla (teplota chromatičnosti) v Kelvinech.
Ra = index podání barev.

Mezinárodní označení barvy
První číslice znamená podání barev – například:
6 = podání barev Ra 60–69
7 = podání barev Ra 70–79
8 = podání barev Ra 80–89
9 = podání barev Ra 90–100

Další číslice označují barvu světla, respektive chromatičnosti – například 27 – typ zářivky (název podle výrobce) = (2 7000 K) a podobně.

Autor: Elena (text), Svítidla Králův Dvůr (foto)

Související články

Osvětlení pracovní plochy v kuchyni 9  fotek

Osvětlení pracovní plochy v kuchyni

Nevidíte na krájení jednotlivých surovin při přípravě pokrmu? Pořiďte si osvětlení pracovní plochy přímo pod horní skřínky kuchyňské linky. Kuchyň ...


Lampička jako ze sci-fi filmu? Najdete ji v nabídce LEDKO 16  fotek

Lampička jako ze sci-fi filmu? Najdete ji v nabídce LEDKO

Pomalu ale jistě jsou na obzoru vánoce a vy možná přemýšlíte, jakým dárkem udělat radost svému teenagerovi nebo menšímu dítku. Máme pro vás tip, kt ...


Svítidla pro každý interiér 13  fotek

Svítidla pro každý interiér

V zimě se stmívá velmi rychle, a tak oceníme nejen svítidla pro interiér, která zaženou tmu a prozáří zšeřelý byt, ale rovněž světla, jenž dokáží s ...


Klidný dětský spánek s lampičkami Disney - zasoutěžte si o ně! 6  fotek

Klidný dětský spánek s lampičkami Disney - zasoutěžte si o ně!

Když je čas ulehnout do postýlek a jít spát, znají snad všichni rodiče nářky svých malých ratolestí: "Mami, já se bojím tmy... tati, nechci usínat ...


Známe výherce soutěže o dětské lampičky Disney 6  fotek

Známe výherce soutěže o dětské lampičky Disney

Když je čas ulehnout do postýlek a jít spát, znají snad všichni rodiče nářky svých malých ratolestí: "Mami, já se bojím tmy... tati, nechci usínat ...


Zasoutěžte si o dětské lampičky Disney pro klidný spánek vašich dětí 7  fotek

Zasoutěžte si o dětské lampičky Disney pro klidný spánek vašich dětí

Všem malým a někdy i větším dětem se usíná lépe, pokud je do říše snů doprovází jejich oblíbený filmový kamarád. Společnost LEDKO nabízí širokou šk ...


Aby se děti nebály, pěkně jim posviťte 11  fotek

Aby se děti nebály, pěkně jim posviťte

Znáte to také: je večer, v dětském pokojíku byl ještě před chvílí klid, ale teď se ozvalo, maiii, já se bojím, tady je tma... nebo se vám ani nepov ...


Známe výherce LED dekoračních lampiček na fotku Philips Moodlighting 3  fotek

Známe výherce LED dekoračních lampiček na fotku Philips Moodlighting

Se společností LEDKO jste si mohli zasoutěžit o lampičku, která vám dokáže připomenout krásné, jedinečné a šťastné okamžiky kdykoliv ji rozsvítíte. ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×