Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/osvetleni/abych-te-lepe-videla-aneb-kazde-zakouti-chce-sve-svetlo): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Výběr svítidla - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výběr svítidla aneb každé zákoutí chce své světlo

Výběr svítidla aneb každé zákoutí chce své světlo

Byli jste na návštěvě u přátel a bylo vám v jejich bytě příjemně a útulně? Za celkovým dojmem z bytu se skrývá nejenom pěkný interiér, ale i vhodný výběr svítidla.

Každá část bytu nebo jeho zákoutí chce své světlo.
reklama

Při umísťování světel záleží samozřejmě na rozmístění oken a jejich poloze ke světovým stranám. Rozhodující je však členění bytu na jednotlivé části nebo zóny, jako denní a noční, nebo klidovou a pracovní. Osvětlení má dotvářet atmosféru bytu nebo jeho části, ale především má dávat dostatek světla pro různé činnosti v bytě.

Z praktického hlediska je nejvhodnější použití centrálního osvětlení a k tomu ještě dalších typů svítidel pro jednotlivé činnosti podle určení a využití místnosti.
Pro hlavní světlo v místnosti bývá velmi příjemné použití stmívače. Ten umožňuje plynule změnit ostrou intenzitu osvětlení v tlumené přesně tak, jak je nám příjemné. Stejně jako se děje při zhasínaní například v kině nebo divadle. Stmívač je umístěn ve vypínači a může být s kolečkem nebo dotykový. Je-li jako hlavní světlo v místnosti použita stojací lampa s velkým svítidlem a menší lampičkou na volném rameni, může být intenzita osvětlení regulována také pomocí stmívače přímo na stojanu lampy nebo na šňůře elektrického přívodu.

Jak vybírat?

Svítidlo by mělo dobře svítit a k tomu dotvářet příjemný dojem ze zařízení interiéru. Ke komodě po babičce málokdy zvolíme futuristický design svítidla a naopak do moderní jídelny asi nedáme kudrlinkový křišťálový lustr, i když – někdy právě takový experiment zapůsobí výborně.
Zvolit tedy stojací lampu, závěsné stahovací osvětlení nebo bodová světýlka s naklápěním či několikaramenný lustr? Textilní, skleněná nebo plastová či kovová stínítka, stmívače nebo volitelné možnosti rozsvícení počtu žárovek?
Důležité je, aby výběr osvětlení v místnosti padl do noty tomu, pro koho je určena.
I takzvanou barevnou teplotu světla bychom si měli vybrat podle toho, co je nám příjemné a k čemu budeme světlo používat. Pro posezení s knížkou v křesle využijeme jiné osvětlení než pro vaření nebo pro osvětlení schodiště v domě.

Kromě pořizovací ceny nového svítidla by nás také mělo zajímat, jak úsporné je při provozu. Zvolit úsporné žárovky, halogenky, svítidla s LED technologií nebo prostě klasické baňky? Ne každý typ se hodí všude a důležité je, aby byly úsporné vlastnosti svítidla plně využity.
Otázek je spousta a odpovědět na ně v krátkosti je téměř nemožné. Dnes tedy jen několik tipů pro výběr svítidla a v dalších článcích se k jednotlivým otázkám vrátíme podrobněji.

Kuchyň

V kuchyni je zapotřebí mít především dobře osvětlenou pracovní desku. K tomu nám snadno dopomohou malé zářivky umístěné pod horními kuchyňskými skříňkami. Jejich délka je od 25 do 120 cm. Mohou se však zapojovat i do řady za sebou.

Obytné místnosti

Příjemnou atmosféru v obývacím pokoji vytvoříme stojací lampou se stínidlem. V ložnici je zase kromě centrálního osvětlení důležitá lampička u postele.

Pohádkovou atmosféru v dětském pokoji můžeme navodit lampičkami s dětskými motivy. Jsou hodně dekorativní a můžeme je nechat svítit, než děti usnou, aby se nebály. Školáci a studenti potřebují také dobře osvětlený pracovní stůl.

Správné osvětlení na práci

Na pracovní stůl je vhodná polohovatelná lampička s delším ramenem, které nám umožní nasvítit si jakoukoliv část stolu. Připevněna může být na stěně, na hraně stolové desky stahovacím šroubem nebo v těžším podstavci.

I při práci na počítači se doporučuje přídavné světlo. Stejně jako při sledování televize by mimo obrazovku měl být v místnosti ještě jeden světelný zdroj. Oči se méně namáhají a nemusí tolik reagovat na měnící se světelnost obrazovky. Použít můžeme oblíbené nepřímé osvětlení odrazem o strop nebo stěnu, které ostré světlo zjemňuje a rozptyluje.

Koupelna

V koupelně musíme vidět u pračky, ve sprchovém koutě i u umyvadla. K zrcadlu je nejlepší umístit bodová světla, aby bylo vidět nejen na mytí rukou, ale i na holení a kosmetické úpravy.

Předsíň a schodiště

Předsíň by nás měla uvítat dostatečným osvětlením, vypínače je třeba umístit na několika místech tak, aby bylo možné rozsvítit či zhasnout hned po vstupu do bytu i od prahu obytných místností.
Na schodišti nesmíme kvůli špatnému osvětlení zakopnout, vypínače by měly být na obou jeho koncích.

Správně rozmístěné osvětlení dokáže v jedné místnosti vytvořit klidovou zónu s lampičkou ke čtení nebo pro popovídání s přáteli u čaje, stejně jako dobře osvětlit kout s pracovním stolem.

Exteriér

Při výběru osvětlení nezapomeňte ani na zahradu či příjezdovou cestu u domu.
Ke vchodovým dveřím nebo k brance u plotu je vhodné svítidlo s fotobuňkou, které se samo rozsvítí jakmile někdo vstoupí do prostoru monitorovaného čidlem. Příjezd do garáže nám mohou usnadnit světla zabudovaná přímo v cestičce.

Příště – osvětlení v kuchyni.

Více o svítidlech se dozvíte na www.massive.cz

Autor: PePa (text), PePa, Massive (foto)

Klíčová slova:


Související články

Neplaťte zbytečně za vysloužilé zářivky! 4  fotek

Neplaťte zbytečně za vysloužilé zářivky!

Skoro každý dnes již má v rámci běžného chodu domácnosti „vyřešenou“ recyklaci skla, papíru nebo plastů. Poněkud méně „zažité“ máme, že stejné by t ...


Dispozice domu 4  fotek

Dispozice domu

Při stavbě domu je jednou z velmi důležitých věcí zvolit co nejvhodnější vnitřní dispozici domu. Odvíjí se od současné i plánované rodinné situace ...


CAT S61 - nejvybavenější a nejuniverzálnější odolný smartphone na trhu 3  fotek

CAT S61 - nejvybavenější a nejuniverzálnější odolný smartphone na trhu

Ten nejvybavenější a nejuniverzálnější odolný smartphone na trhu. I tak by se dal popsat nový CAT S61, který nemá v mobilním světě díky svým speciá ...


Spínače Neo nepřehlédnete 4  fotek

Spínače Neo nepřehlédnete

Neomylně svůj – tak přesně takový je nový design zásuvek a spínačů Neo® společnosti ABB. Tato novinka je sice v prodeji teprve od července 2009, al ...


Umělé osvětlení včera a dnes 10  fotek

Umělé osvětlení včera a dnes

Stisknete vypínač a místností se rozlije příjemné umělé světlo. Jak samozřejmé, ale vždy tomu tak nebylo. Přečtěte si něco z historie umělého osvět ...


Umělé osvětlení včera a dnes – 2. díl 27  fotek

Umělé osvětlení včera a dnes – 2. díl

Aneb od obloukových lamp k LED osvětlení...Umělé osvětlení 2. díl.


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×