Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/opravy-a-renovace/renovace-vahy): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Renovace váhy - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Renovace váhy

Renovace váhy
Staré zrezlé jazýčkové váhy, které už v kuchyni dosloužily, můžeme po jednom odpoledni vrátit do života jako dekoraci, třeba jako pěkný stojánek na květiny. Váhám můžeme vrátit původní kabátek nebo popustit uzdu fantazii a ozdobit je drobnými ornamenty, misky vah pouze vyleštit brusnou pastou na kov nebo je také přetřít a ozdobit barevně.
reklama

Postup

  1. Na renovaci váhy budeme potřebovat ocelový kartáč, dále pak brousící houbičku s molitanovým jádrem, šroubovák, ředidlo, technický benzín, brusnou pastu na kov (např. Silichrom), sprej na uvolnění šroubů, štětce a barvy. Všechny potřeby si shromáždíme a můžeme začít pracovat.

  2. Nejprve povolíme všechny šrouby, váhu rozebereme na jednotlivé díly. Pokud jsou šrouby zarezlé, přestříkáme je silikonovým sprejem na uvolnění šroubů (WD olej ve spreji, používá se např. na řetězy kol, visací zámečky a podobně).

  3. Před rozebíráním je vhodné si váhu vyfotit nebo si udělat jednoduchý nákres spojů, abychom ji pak správně složili. Jednotlivé díly si také můžeme obkreslit na papír, očíslovat a k číslům pak napsat jednoduché poznámky, které nám pomohou váhu znovu složit.

  4. Jednotlivé díly váhy očistíme od rzi, staré barvy a mechanických nečistot nejprve ocelovým kartáčem. Pokud nejde stará barva oloupat, snažíme se ji co nejvíce obrousit tak, aby nenechávala pod novým nátěrem nepravidelné vrstvy.

  5. Místa, kam se kartáčem špatně dostaneme i oblé díly dočistíme měkkou molitanovou houbičkou s vrstvou smirku – houbička přesně okopíruje profil zaoblených částí. Na malé otvory můžeme použít jemný smirkový papír namotaný okolo tužky.

  6. Mechanicky očištěné díly ještě dočistíme ředidlem nebo technickým benzínem, aby na nich nezbyl ani kousek mastnoty či rzi. Pokud budeme váhu natírat vodouředitelnými barvami, omyjeme díly saponátem a důkladně osušíme, můžeme použít i technický líh.

  7. Díly váhy postupně natřeme zvoleným základním odstínem barvy. Natíráme ve dvou slabších vrstvách, dáme pozor, aby barva nestékala. Můžeme zvolit jak barvy syntetické, které se ředí ředidly (např. 6006, 6005), tak vodouředitelné, jako je např. Balakryl.

  8. Barvou kontrastní oproti základu obtáhneme kontury štítků vah, nápisy či další vystupující místa na konstrukci, která chceme zvýraznit. Také jazýčky vah přetřeme stejnou barvou jako tato místa, vhodné je zvolit zlatavou, stříbřitou nebo měděnou barvu.

  9. Pokud jsou misky jen zašlé, stačí je přeleštit brusnou pastou. Na dozdobení a zvýraznění nápisů a štítků je pak vhodné použít barvu ve stejném kovovém odstínu jako materiál, z něhož jsou misky.

Pepův tipPokud budeme chtít kuchyňskou váhu používat k původnímu účelu, musíme misky vah upravit atestovanou barvou vhodnou na hračky.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Renovace stoličky 14  fotek

Renovace stoličky

Stará dřevěná stolička, která je nejen oprýskaná, ale i značně rozklížená, se ještě může hodit třeba jako stolek pod květináč, stačí jí věnovat chvíli ...


Barevné květináče 15  fotek

Barevné květináče

Svěží barevné nadělení nemusíme mít jen na záhonech před okny. S trochou trpělivosti si můžeme vytvořit třeba barevné květináče a do hry s barvička ...


Renovace mlýnku, hmoždíře a závažíček 13  fotek

Renovace mlýnku, hmoždíře a závažíček

Na starých půdách a v truhlách po babičce nebo v nejrůznějších bazarech najdeme mnohé „poklady“ i když tak na první pohled nevypadají. Za jediné odpol ...


Komoda – renovace fládrováním 15  fotek

Komoda – renovace fládrováním

Technikou fládrování lze zdobit předměty či nábytek z nejrůznějších materiálů. Dnes si ukážeme, jak pomocí fládrování a drobných oprav vrátit k životu ...


Rekonstrukce a renovace čtenářů 4  fotek

Rekonstrukce a renovace čtenářů

Posílali jste nám fotografie vašich nápadů a realizací na téma renovace a rekonstrukce, úprava domu nebo bytu. Za všechny zaslané fotografie děkuje ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×