Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/opravy-a-renovace/renovace-thonetky): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Renovace thonetky - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Renovace thonetky

Renovace thonetky
Stará židle nebo křesílko z tvrdého dřeva s elegantními ladnými tvary, ohýbanými vyztuženými područkami nebo opěradlem, nalezená na půdě po babičce nebo vyhozená na smetišti nemusí vždy končit bez povšimnutí. Pravděpodobně půjde o starou „thonetku“ nebo její pokračovatelky. Není- li její poškození příliš veliké a jde spíše o kosmetické vady, jako rozviklání, vyštípnuté nebo chybějící drobné části, můžeme si ji zrenovovat a opravit i bez velké vybavené dílny - postačí ruční elektrické nářadí a trpělivost.
reklama

Starou židli musíme nejprve citlivě rozebrat, abychom ji pak snadno mohli skládat zpátky dohromady. Před rozložením si jednotlivé díly a jejich spoje označíme. Složitější židli je dobré si před renovací vyfotit nebo udělat jednoduchou skicu.

Postup

 1. Seschlé a vypraskané lepidlo na nohách způsobovalo rozviklání celé židle. Z čepu nohy jemným pilníkem na dřevo a dlátkem starý lak a lepidlo odstraníme .

 2. Nohy a kulaté části židle od laku a nečistot osmirkujeme, vhodný je brusný papír na plátně, který více drží. Oddělíme z něj potřebně široký pruh a díl židle upneme. Smirkujeme do čista.

 3. Při neobvyklých tvarech nebo profilech nám práci usnadní brusná houbička. Má měkké jádro a nanesený brusný povrch, takže k netypickým tvarům a zaoblením snadno přilne.

 4. Na očištěnou nohu i do zapuštěného otvoru pro čep naneseme disperzní lepidlo. Dlab jsme předem také zbavili starého lepidla. Po vložení srovnáme nohu do správné polohy a vsuneme do vybrání.

 5. Noha byla původně zajištěna půlobloukovou výsečí s vybráním. Staré šrouby byly poškozené, bylo proto nutné je nahradit novými o vhodné délce. Po dotažení výseče očistíme přebytečné vytlačené lepidlo vlhkým hadříkem.

 6. Kruhový sedák židle byl na několika místech odlepen. Polodrážku, do které sedák zapadá, vyčistíme v místech odlepení tenkým dlátkem. Pak naneseme disperzní lepidlo a přilepíme sedák zpět.

 7. Po dobu schnutí lepidla zajistíme vzájemné stažení dílů pomocí malých truhlářských svěrek. V případě potřeby, hrozí-li otlačení, si svěrky podložíme tvrdým rovným odřezkem. Přebytečné lepidlo opět otřeme.

 8. Přední nohy a sedák jsou opraveny, můžeme se tedy pustit do delších zadních nohou židle. Nejprve je ale obrousíme stejně pečlivě jako předchozí, již slepené části židle.

 9. Nohy upevňovaly šrouby s matkou, které jsme nahradili vratovými šrouby. Jejich délka je taková, aby koukal jen kousek závitu, příliš dlouhé nejsou vhodné. Použít je možné matičku křídlovou, vhodnější je však normální matička na plochý klíč.

 10. Nohy nedotahujeme úplně, abychom s nimi mohli mírně pohybovat do stran. To nám usnadní práci při nasazování opěradla spojeného s područkami. Na očištěné čepy nohou s naneseným lepidlem doklepneme opěradlo gumovou paličkou.

 11. Když jsou nohy židle vzájemně rozepřeny a upevněny kruhovým lubem, malými šrouby s vnitřním závitem je stáhneme. Dotahujeme je postupně a křížem.

 12. Područky křesílka jsou podloženy půlobloukovými podpěrami. I zde bylo nutné staré šrouby vyměnit za nové. Záhlubníkem vytvoříme zapuštění pro hlavy nových větších šroubků.

 13. K dohotovení žídle zbývá vrátit a doplnit výplet opěradla. Výplň byla zajištěna šroubky a hřebíčky. Ty jsme vyndali pomocí kleštiček. Jeden hlouběji zatlučený hřebíček bylo nutno odvrtat.

 14. Výplň opěradla je ze tří dílů. Jeden však byl poškozený a bylo nutno vyrobit nový. Z laťky shodného tvrdého dřeva, na který jsme díl překreslili, jej vyřízneme přímočarou pilkou a na pásové brusce začistíme. Zářez na konci vyrobíme pilkou na kov.

 15. Postupně nasazujeme jednu výplň opěradla za druhou. Nahoře je vsuneme do čepu a na druhé straně je zajistíme malým šroubkem se zápustnou hlavou do lemu sedáku. Oblý širší díl je uprostřed.

 16. Židle je hotová a zbývá ji povrchově upravit. Při kontrole dotáhneme všechny šroubované spoje. Ještě je čas drobné nedostatky v broušení odstranit.

 17. Židli můžeme namořit nebo opatřit bezbarvým lakem, shodným s původním nátěrem. My jsme vybrali odstín, do kterého je laděno ostatní zařízení pokoje. Nátěr provedeme ve dvou až třech vrstvách, které necháme důkladně zaschnout.

 18. Nakonec hotovou namořenou židli opatříme na nohách filcovými kluzáky. Ty zabezpečí, že židle bude na podlaze dobře sedět a nebude ji škrábat. Zároveň tak odstraníme i nepříjemné vrzání o podlahu.

Pepův tipBrusnou houbičku prodávají větší železářství a hobbymarkety asi za 25 Kč. Brousíme vždy po letech, výjimkou jsou kulaté tvary - tam brousíme po obvodu. Použijeme nejprve hrubší zrno 80-100, pak jemnější 150-200.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Renovace židle za pár kaček 13  fotek

Renovace židle za pár kaček

Rozbil nebo protrhl se vám sedák oblíbené sklápěcí židle, ale nechce se vám kupovat novou? Pokud má židle v pořádku konstrukci a dobře slouží k poseze ...


Renovace starší skříně 23  fotek

Renovace starší skříně

Více úložného místa se hodí v každé domácnosti. Jednoduchým řešením může být výroba zvýšeného soklu se zásuvkami pod starší skříň. Pak už nemusíme řeš ...


Renovace dveří 14  fotek

Renovace dveří

Udělat náš byt větší asi nelze, ale můžeme jej třeba opticky zvětšit nebo prosvětlit nenáročnou úpravou vnitřních dveří. Tu zvládneme sami nebo ji pře ...


Renovace staré židle 11  fotek

Renovace staré židle

Máte-li doma starou židli, kterou již nepoužíváte, obnovte si ji podle nás. Technikou stencilu a šablonováním dodáte starobyle vyhlížející židli na or ...


Komoda – renovace fládrováním 15  fotek

Komoda – renovace fládrováním

Technikou fládrování lze zdobit předměty či nábytek z nejrůznějších materiálů. Dnes si ukážeme, jak pomocí fládrování a drobných oprav vrátit k životu ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×