Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/opravy-a-renovace/komoda-renovace-fladrovanim): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Komoda – renovace fládrováním - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Komoda – renovace fládrováním

Komoda – renovace fládrováním
Technikou fládrování lze zdobit předměty či nábytek z nejrůznějších materiálů. Dnes si ukážeme, jak pomocí fládrování a drobných oprav vrátit k životu starou komodu.
reklama

Postup

 1. Stará komoda už nedělala v pokoji moc parády, ale protože dobře sloužila na ukládání ubrusů a svátečního prostírání, rozhodli jsme se jí „ušít“ nový kabátek.

 2. Ze spodní strany soklu uvolníme trojúhelníky, které sokl drží, pak celý sokl od komody sundáme. Můžeme jej zachovat pro opětovné použití, nebo jej nahradit nožkami.

 3. Většinou se na staré komodě odlupuje původní lak nebo barva, takže je třeba ji celou přebrousit. Na menší plochy použijeme brusný špalík se smirkovým papírem, na větší plochy pak pásovou nebo vibrační elektrickou brusku.

 4. Uvolněné boky zásuvek natřeme disperzním lepidlem a stáhneme truhlářskými svěrkami, přebytečné lepidlo ihned otřeme vlhkým hadříkem.

 5. Odšroubujeme staré úchyty na čelech zásuvek a tmelem na dřevo zaplníme otvory po nich. Pokud jsou otvory příliš velké, zaplníme je dřevěnými kolíčky.

 6. Stejným tmelem opravíme vyštíplé a poškozené části čel i korpusu komody. Tmel nanášíme v slabých vrstvách plastovou stěrkou.

 7. Po zaschnutí a zatvrdnutí tmel přebrousíme dohladka jemným smirkem nebo brusnou houbičkou s měkkým jádrem.

 8. Komodu i čela zásuvek natřeme postupně dvěma vrstvami základní barvy, odstín volíme podle libosti. Barvu necháme důkladně zaschnout. Natíráme pečlivě, aby netvořila kapičky.

 9. Na zaschlou spodní barvu naneseme nejlépe válečkem hustší svrchní barvu. Barvu pravidelně rozetřeme po povrchu čel, hrany nenatíráme.

 10. Postupným zhoupnutím stěrky v tahu vytvoříme kresbu napodobující dřevo, postupujeme plynule. Podle toho, jak rychle stěrku houpáme, budeme mít kresbu let hustou.

 11. Ostrou pilkou si v pokosnici nařežeme profilové lišty podle velikosti čel zásuvek, konce lišt seřízneme pod úhlem 45°.

 12. Z dřevěného hranolku si nařežeme čtyři stejně velké kusy. Ty budou sloužit jako nožky komody. Nožky i lišty natřeme kontrastní barvou. Delšími vruty přichytíme nožky přes dno komody.

 13. Po zaschnutí barevného fládru na čela připevníme lišty natřené kontrastní barvou. Lišty můžeme přilepit a pak ještě přitlouci malými hřebíčky.

 14. Potom na čela připevníme nové úchyty v rustikálním stylu, které lépe ladí s novým vzhledem komody. Úchyty přišroubujeme delšími šrouby z vnitřní strany čel.

Pepův tipPokud se rozhodneme natírat i boky zásuvek, nesmí být vrstva barvy silná tak, aby se zásuvky nevešly do původních pojezdů.
Autor: PePa (text a foto)

Související články

Renovace mlýnku, hmoždíře a závažíček 13  fotek

Renovace mlýnku, hmoždíře a závažíček

Na starých půdách a v truhlách po babičce nebo v nejrůznějších bazarech najdeme mnohé „poklady“ i když tak na první pohled nevypadají. Za jediné odpol ...


Renovace thonetky 23  fotek

Renovace thonetky

Stará židle nebo křesílko z tvrdého dřeva s elegantními ladnými tvary, ohýbanými vyztuženými područkami nebo opěradlem, nalezená na půdě po babičce ne ...


Renovace váhy 11  fotek

Renovace váhy

Staré zrezlé jazýčkové váhy, které už v kuchyni dosloužily, můžeme po jednom odpoledni vrátit do života jako dekoraci, třeba jako pěkný stojánek na kv ...


Drásání dřeva 18  fotek

Drásání dřeva

Drásání nebo strukturování dřeva je technologie povrchové úpravy dřeva, při níž vybrousíme měkčí části kresby. Takto upravený povrch dřeva vypadá stař ...


Fládrování 29  fotek

Fládrování

Stačí dva odstíny barev a gumová stěrka a starší dřevěný nábytek může znovu zdobit byt i chalupu – fládrování je technika původně používaná k renovaci ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×