Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/nabytek/vysuvny-stul-aneb-stolecku-prostri-se-3-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Jak vyrobit výsuvný stůl? - 3. díl. - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vyrobit výsuvný stůl? - 3. díl.

Jak vyrobit výsuvný stůl? - 3. díl.
Na stolovém rozkládacím nebo posuvném kování rozhodně nešetříme. Kvalitní kovové kuličkové pojezdy zaručí dlouhou a bezproblémovou životnost. Díky nim pak půjde stůl snadno a bez námahy rozložit.
reklama

Stolová deska má nemalou váhu, proto je důležité, aby byl princip pojezdu ložiskový. Součástí sady stolového kování je také osm kusů malých čípků a protilehlých pouzder, které do sebe přesně zapadají. Ty umožňují vloženému kusu přesně dolehnout mezi oba zbývající díly. Při složení stolové desky zase spojují pevné díly A a C.

Pro náš stůl jsme vybrali kování od firmy Hettich, které se používá pro stoly s možností vložit středový díl o šířce 80 cm. Tyto stoly se však stejnoměrně rozkládají do obou stran a snadno do nich takový velký středový díl vložíme. U našeho stolu je možné rozložit jej jen do jedné strany, tedy zhruba 40 cm. Proto je také nutné vyrobit středový díl B s možností složení napůl. Jinak bychom jej do prostoru pod stolovou deskou pro jeho velikost nemohli vložit.

Po vyrobení celého stolu a středního nástavného dílu vyzkoušíme jeho funkčnost. Několikrát jej zkusíme rozložit a složit. Vše na sebe musí přesně doléhat. Především návaznost čepů a pouzder v hranách stolových desek je velmi důležitá. Ty do sebe musí přesně zapadat a udržet tak plochu stolu složenou ze tří dílů, v jedné rovině bez schůdků.

Postup

 1. Pro náš stůl jsme vybrali kvalitní kuličkové kování. Používá se pro stoly, jejichž desky se při rozkládání rozjíždějí stejnou měrou na obě strany. A to tak, aby bylo možné vložit středový díl o šířce 80 cm. Toto kování umožní snadnou a přesnou manipulaci i s větší a těžší stolovou deskou.

 2. V našem případě bychom však možnost rozložit stůl na obě strany nevyužili. Postačí nám 40 cm, a proto použijeme pouze jednu pojezdovou lištu, kterou ostrou pilkou na kov přeřízneme napůl.

 3. Kuličkový výsuv přišroubujeme z vnitřní strany na díly D. Hrana stolu a pojezdu nesmí přečnívat, musí být přesně zároveň. Tak bude zaručeno, že se výsuv nebude zadrhávat a křížit.

 4. Po přišroubování obou částí rozpůleného kování k dílům vyzkoušíme jeho funkčnost. Prověříme možnost maximálního vysunutí pojezdu směrem dopředu.

 5. Nedrhne-li, zkusíme pojezdem projet celou část, kterou nám umožní. Rozdíl mezi těmito dvěma polohami je prostor, který určuje, jak široký bude středový vkládací díl.

 6. Přední největší část stolu, díl C, zasahuje do prostoru nejvíce. Kvůli bezpečnosti, ale i abychom stolu ubrali hranatou strohost, přímočarou pilkou dva přední rohy seřízneme pod úhlem 45°.

 7. Sada pouzder a protilehlých čípků je nezbytnou součástí tohoto typu stolového kování. Vrtákem, který má přesný průměr 7,8 mm, pro ně vyvrtáme do všech potřebných hran otvory.

 8. Ty musejí být pro složení stolu přesně proti sobě. Důležitá je i přesná hloubka. Pouzdro ani trn nesmí být do hrany příliš zapuštěny. Kladívkem je pak do otvorů nasucho vklepneme.

 9. Takto připravený díl C můžeme připevnit k pevné části stolu a kování. Na pojezd naneseme úzkou oboustrannou lepicí pásku a odstraníme z ní ochrannou fólii.

 10. Kování nastavíme do nulové polohy tak, aby se při zasunutí dotýkalo hranou dílu A. Díl C nasuneme do protilehlých čípků v dílu A. Pak jej pevně na kování s pomocí lepicí pásky přitiskneme.

 11. Čelní stranu pevné části stolu ve tvaru U je potřeba zakrýt. Použijeme k tomu laminový proužek stejného materiálu. Na kratších bocích jej opatříme nažehlovací hranou.

 12. Malým vrtáčkem si zespodu předvrtáme otvory pro čtyři vruty 4×50 mm. Po předvrtání v nich pak větším vrtákem nebo zahlubovací hvězdičkou provedeme zapuštění pro hlavy šroubů.

 13. Po předvrtání vložíme přední krycí lištu tak, aby po obou stranách byla dostatečná vůle. Ta je důležitá jako prostor pro vysunutí pojezdu při rozkládání stolu.

 14. Nyní díl C, který je oboustrannou lepicí páskou přichycený ke stolovým pojezdům, pomalu vysuneme. Postupujeme velmi opatrně, aby se nám na pásce nepohnul.

 15. Pojezdové lišty v sobě mají prolisovány otvory pro šrouby. Jimi nyní stolovou desku zespodu přišroubujeme. Dáváme pozor, aby příliš dlouhé šrouby neprošly materiálem skrz.

 16. Do dvou částí středového dílu B vyfrézujeme polodrážky. Nemáme-li k dispozici spodní nebo horní frézu, poslouží nám stejně dobře ostrá kotoučová pila s nastavitelným pravítkem.

 17. Pilkou na železo si přesně zakrátíme piánový pant, který použijeme ke spojení půleného dílu B. V případě, že pilku nemáme, vystačíme si i se samotným pilovým plátkem.

 18. Zakrácený pant připevníme do drážky pomocí šroubků 2–2,5x12 mm . Drážka musí být tak široká, aby se do ní dal vložit rozevřený piánový pant. Hluboká bude asi 2 mm. Tedy na polovinu jeho tloušťky.

 19. Do piánového pantu, který jsme použili, musí mít šroubky zápustné hlavy. Jen tak je zaručeno, že se při složení středový díl nebude od sebe odtlačovat a půjde vložit do stolu.

 20. Stůl i vkládací středová část, tedy díl B, jsou hotovy. Při rozkládání jednoduše odjedeme s předním dílem C na pojezdech a otevřeme tak úložnou část pod stolovou deskou.

 21. Z otevřeného stolu vyjmeme napůl složený středový díl B. Ten rozložíme a otočíme tak, aby léta navazovala. Záměna není možná, máme-li v hranách správně rozmístěny čepy a pouzdra.

 22. Stolové desky A a C odtáhneme maximálně od sebe a vložíme rozložený středový díl B. Vznikne tak mezera, která je asi o dva cm širší, než je středový díl B.

 23. Tato rezerva navíc je velmi důležitá a nesmíme ji opomenout. Vůle navíc je zde zapotřebí, aby se také vešly vyčnívající kovové čepy. Ty při složení zapadnou do protilehlých pouzder.

 24. Celý stůl tak máme hotov. Zbývá jej pouze zajistit proti samovolnému otevření. A to jak ve složeném, tak i rozloženém stavu. K tomuto účelu postačí čtyři malé háčky.

 25. Háčky jsou, jako pojezd a čepy s pouzdry, součástí sady zakoupeného kování. Připevňují se ze spodní strany stolových desek tak, aby zajistily složený i rozložený stůl.

 26. V případě blížící se návštěvy stůl snadno pohodlně a hlavně rychle rozložíme. Jeho zvětšení z malého na velký a zajištění háčky snadno zvládneme za 15 vteřin. Opačně samozřejmě také.

Pepův tip

Rozhodneme-li se pro stůl z laminované dřevotřísky, můžeme hrany stolu nechat opatřit plastovou narážecí hranou nebo tzv. ABS hranou. Nejvíce opotřebovatelné hrany stolu tak budou mít zaručenou dlouhou životnost.

Vrchní stolovou desku složenou ze tří dílů vyrobíme z jednoho kusu, který rozřízneme. Jen tak nám bude skladba dřeva při složeném i rozloženém stole navazovat.
Seříznutím dílu C pod úhlem 45° zabráníme tomu, aby se o ostrý roh, který je umístěný v malém prostoru, někdo poranil.

Námi vybraný mechanismus skládání musí být jednoduchý. Stůl musíme být schopni sami bez cizí pomoci rozložit a složit. A to samozřejmě i v případě, že půjde o stůl rozložitelný do obou stran.

Autor: PePa, Pavel Zeman (text, foto, realizace)

Související články

Jídelní stoly 18  fotek

Jídelní stoly

Jídlo je základní životní potřebou a i přesto, že se kultura stolování mění s dobou, velký jídelní stůl je už po několik staletí centrem setkávání rod ...


Studentský stůl do malého prostoru 17  fotek

Studentský stůl do malého prostoru

Na práci i na učení je potřeba prostor a to pokud možno samostatný a uzavřený, a který, i když je třeba malý, dá se nazvat pracovnou. Místo pro takové ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.



© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×