Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/nabytek/sklopny-stolek-na-balkon): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Sklopný stolek na balkon - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Sklopný stolek na balkon

Sklopný stolek na balkon
Malý stolek na posezení s kávou využijeme určitě i na tom nejmenším balkoně, jak ale na něj najít místo? Potíže s prostorem pomůže vyřešit sklopný stoleček, zabírá minimum místa a ani na malém balkoně ve složené poloze nemusí překážet.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Stolek v našem návodu vyrábíme z barevně přestříkané MDF desky, stejně tak jej ale můžeme vyrobit z masivu, který dobře povrchově upravíme. Na výrobu můžeme, pokud na balkon neprší a stolek nabude vystaven přímému dešti, použít i lamino.

Na zimu je možné stolek sundat ze stěny a uschovat třeba ve sklepě nebo v komoře, aby mu mráz zbytečně neublížil.

Postup

 1. Na výrobu horní desky stolku si připravíme MDF desku 80 x 40 cm o síle 2,5 cm, od okraje delší strany odměříme 6 cm proužek (síla dvou materiálů + rezerva). Pro snadné namalování oblouku stolku použijeme tyčku, kterou si malým šroubkem připevníme na střed narýsované hrany stolku.

 2. Orýsovaný díl pevně upneme. Přímočarou pilkou s ostrým plátkem z vnější strany rysky ho pomalu ořízneme. Odřízneme 6cm pruh i na delší straně dílu. Pilu do řezu netlačíme, tento materiál i při své síle lze řezat snadno.

 3. Řez přímočaré pilky nebývá vždy rovný, proto jej načisto zabrousíme pásovou bruskou. Použijeme jemnější smirkový papír. Brusku k materiálu vedeme co nejkolměji, nenecháváme ji na jednom místě, posunujeme ji, abychom si nevybrousili v hraně prohlubeň.

 4. Připravenou vrchní část stolku stejně jako kratší hrany odříznuté lišty zakulatíme horní stopkovou frézkou. Vhodné je mírné zakulacení pomocí mírného rádiusu. Nastavení frézy si vyzkoušíme na odřezku stejně silného materiálu. Nemáme-li frézku, postačí smirkový papír na špalíčku.

 5. Na sklopnou spodní část stolku budeme potřebovat dva obdélníky 25 x 60 cm, z jednoho si přímočarou pilkou připravíme sklopnou podporu stolku ve tvaru trojúhelníku. Řez vedeme tak, aby špička sklopné podpory byla tupá a široká cca 3 cm.

 6. Pro snadné uchopování sklopné podpory i pro její optické odlehčení a zlepšení vzhledu do ní vyvrtáme tři nestejně veliké otvory. Středy všech otvorů jsou cca 7 cm od přední delší hrany. Na vrtání použijeme výměnnou sadu vykružovacích pilek. Vrtáme vždy do půlky materiálu a pak z druhé strany.

 7. U desky, která bude stolek držet na stěně, pilkou zakulatíme dva spodní rohy. Jako šablona poslouží hrneček nebo plechovka. Hrany obou spodních dílů, trojúhelníku i opěrné desky, zakulatíme horní stopkovou frézku. Do dílu, který bude držet na stěně, předvrtáme čtyři otvory pro připevnění.

 8. Opěrná deska se sklopnou podporou budou spojeny piánovým pantem. Naměříme si délku hrany cca 60 cm. Ostrou pilkou na kov v pokosnici pant uřízneme. Ostré hrany otřepy začistíme smirkem nebo jemným pilníkem.

 9. Všechny díly na výrobu sklopného stolku jsou připraveny, zbývá je natřít. Před nanešením barvy díly ještě jednou zkontrolujeme, jestli jsou dobře obroušené. Dokonalý povrch dosáhneme lépe než štětcem stříkací pistolí, vhodný odstín barvy si můžeme nechat namíchat v prodejně.

 10. Barvu naneseme v několika vrstvách a počkáme na její dokonalé vytvrdnutí. Doprostřed opěrné desky připevníme piánovým pantem sklopný trojúhelníkový díl. Ten musí být cca o 2–3 mm od horní hrany níž proto, aby při sklápění nedřel desku stolku.

 11. Sklopný díl postavíme na střed desky a přiloženého proužku. Zkusíme jej složit nabok: panty sklápějící horní desku by neměly sklopení opěrného trojúhelníku překážet. Opěrnou desku, která bude stůl přidržovat na stěně, obkreslíme na spodní stranu proužku.

 12. Mimo výseč sklopení připevníme na vyznačené místo panty raději silnější – stolek má určitou váhu a panty budou dost namáhané. Otvory pro vruty si nejprve lehce předvrtáme a pak panty připevníme, dáme pozor, aby vruty neprošly skrz desku.

 13. Na stěně balkonu si určíme místo, kde bude stolek připevněn. Vodováhou srovnáme spodní opěrnou část a obkreslíme její tvar na stěnu. Na zdi nejprve předvrtáme otvory pro hmoždinky, do nichž budeme stolek připevňovat. Přivrtáme spodní část napevno ke stěně, vyzkoušíme pohyb trojúhelníkové opory.

 14. Poté připevníme desku stolu. Deska stolu a spodní opěrný díl spojí čtyři delší vruty. Do proužku horní desky a hrany opěrné části jsme předvrtali otvory pro vruty, desku nyní přidržíme u stěny, srovnáme středy opěrné a horní části na sebe a proužek napevno přivrtáme ke spodní části.

 15. Ke stolku zbývá přidat vhodné židličky, můžeme zvolit buď jednoduché stoličky bez opěradel nebo sklopné židle, které je možno zavěsit na stěnu, záleží na našem vkusu a také na prostoru, který posezení na balkoně může zabírat.

Pepův tipNa připevnění stolku do stěny zvolíme dostatečně silné šrouby a hmoždinky, aby se nám stolek neporoučel do klína i s horkou kávou.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Praktický sklopný stolek do malého bytu 18  fotek

Praktický sklopný stolek do malého bytu

Může se hodit nejen do malé kuchyně, například v panelovém domě, ale i jako pracovna nebo stolek do menšího studentského pokoje. Zkrátka všude, kde mí ...


I v paneláku si můžete na balkoně vytvořit příjemné posezení 12  fotek

I v paneláku si můžete na balkoně vytvořit příjemné posezení

Balkón nejen na panelovém domě je skvělým místem, kde jsme doma a přesto venku. Místo, kde můžeme relaxovat při ranní kávě, nebo si v letních večer ...


Zahradní stůl pro děti 26  fotek

Zahradní stůl pro děti

Posezení na zahradě si v pěkných letních dnech rády užijí i děti, a pokud by k tomu měly svůj vlastní stůl, určitě budou spokojeny dvojnásob. Kromě ...


Štokrdle - stolička našich babiček 13  fotek

Štokrdle - stolička našich babiček

Také si pamatujete, jak babička posedávala na vyšší stoličce bez opěrky nebo z jejích útrob lovila například tkaničky do bot, kartáče a další „poklady ...


Dvířka na schování kotle 17  fotek

Dvířka na schování kotle

Nový kotel plynového topení a pračka, pro které nebylo nikde jinde v podkrovním bytě místo, se schovaly do rohu místnosti. Aby však nerušily ostatn ...


Jídelní stoly 18  fotek

Jídelní stoly

Jídlo je základní životní potřebou a i přesto, že se kultura stolování mění s dobou, velký jídelní stůl je už po několik staletí centrem setkávání rod ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×