Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/nabytek/prakticka-knihovna-do-zkoseneho-podkrovi-2-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Jak vyrobit knihovnu? - 2. díl. - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vyrobit knihovnu? - 2. díl.

Jak vyrobit knihovnu? - 2. díl.
Nová knihovna v podkroví je spojena s vyšší policí na dekorace a květiny, která zároveň tvoří vstupní bránu do ložnice. Ve druhé části knihovnu dokončíme dvířky, soklem, spojovací horní deskou a vyrobíme bránu s policí okolo dveří.
reklama

Postup

 1. Pro přesné přichycení vloženého rohu použijeme truhlářskou svěrku, proti otlačení materiálu si můžeme čelisti podložit rovným pevným odřezkem.

 2. Z vnitřní strany skříněk roh po předvrtání přichytíme vždy alespoň třemi vruty. Hlavy vrutů do materiálu zapustíme větším vrtákem nebo zapouštěcí hvězdičkou.

 3. Po spojení všech korpusů spojovacími šrouby můžeme začít pokládat horní masivní dřevěnou desku. Připevněna je vruty přes půdu knihovny. Vruty musí být tak dlouhé, aby deskou neprošly skrz.

 4. Deska je o něco širší než knihovna, aby překrývala dvířka a ještě asi o dva až tři cm přesahovala, a je opatřena malým lemem, aby za knihovnu nic nepadalo Rohové spojení je provedeno natupo na vložené kolíčky.

 5. Horní deska knihovny je zakončena elegantním obloukem. Ten vyřízneme pomocí přímočaré pilky s ostrým plátkem. Za šablonu oblouku nám může posloužit větší poklička.

 6. Hotovou knihovnu na nožičkách opatříme malým soklíkem. Knihovna tak opticky nebude sedět přímo na zemi a nebude se pod ni prášit.
  Pomocí úhelníku a ostré tužky přesně rozměříme místa pro plastové příchytky soklu, které by měly být přesně proti nohám knihovny.

 7. Plastová příchytka s objímkou je připevněna dvěma malými vruty vhodné délky (16 – 20 mm dle síly materiálu) tak, aby vrut neprošel soklem skrz.

 8. Hotový sokl se na nohy pouze naklopí a přicvakne. Elastické objímky přichytí sokl k nohám. V případě potřeby, například při úklidu, jej pouze jednoduše vycvakneme.

 9. Knihovničku opatříme dvířky. Ta jsou vyrobena jako rámeček. Do polodrážky vyrobené zevnitř je vloženo ozdobné sklo s dezénem „tráva“, které je malými lištami přichyceno.

 10. Zbývá připevnit úchyty. Jejich rozteč pečlivě naměříme a přeneseme na dvířka. Nejprve malým vrtáčkem předvrtáme a pak větším načisto vyvrtáme vhodnou velikost otvoru pro vrut držící úchyt.

 11. Úchyt je před připevněním zapotřebí nalakovat nebo namořit. Většinou se dřevěné úchyty prodávají povrchově neupravené, aby je bylo možné povrchově upravit do požadovaného odstínu.

 12. Aby byla knihovna propojena s navazujícími dveřmi a najednou prostě nebyl konec, je spojena s elegantním rohovou policí a bránou nade dveřmi.

 13. Základem rohové police jsou dvě dřevěné desky sešroubované do tvaru L.

 14. Vložené poličky jsou přišroubovány přes zadní stěny boků, takže polici pevně spojí a zavětrují.
  Pokud je vedle dveří vypínač nebo zásuvka, je pro ně třeba vykružovací pilkou v dílu vyvrtat otvor.

 15. Aby s knihovnou zásuvka ladila, její maska je dřevěná. Je to poněkud dražší, ale výsledný efekt rozhodně stojí za to.

Pepův tipPřesné rozměry vysoké police, tvořící bránu do ložnice, je vhodné naměřit až po sešroubování knihovny - můžeme tak ještě doladit drobné nepřesnosti v měření, případně zamaskovat nerovnosti podkrovní chodby.

Do podkroví volíme raději světlé odstíny barev a lazur, ať už se jedná o úpravu nábytku, podlahové krytiny nebo o doplňky. Prostor pak působí vzdušněji a světleji.
Autor: PePa (text a foto)

Související články

Soutěž o knihy z Grady 7  fotek

Soutěž o knihy z Grady

K dlouhým zimním večerům patří bezesporu dobrá knížka. Při čtení jednoho druhu literatury si můžete odpočinout, další kniha vás může vzdělat. Zálež ...


Praktická knihovna do zkoseného podkroví - 1. díl 19  fotek

Praktická knihovna do zkoseného podkroví - 1. díl

Nevyužívaný prostor v podkroví dlouho čekal na své využití. Jelikož všichni rodinní příslušníci jsou milovníci knih a ty už se na ně valily a přetékal ...


Jak vyřešit na půdě rozdílnou výšku mezi podlahami? Například schůdkem, který vybízí k posezení. 13  fotek

Jak vyřešit na půdě rozdílnou výšku mezi podlahami? Například schůdkem, který vybízí k posezení.

Nestejně vysoké úrovně dvou navazujících podlah nás mohou nepříjemně zaskočit, rozhodneme-li se zrekonstruovat k bydlení půdní prostor. Ve většině pří ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×