Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/nabytek/prakticka-knihovna-do-zkoseneho-podkrovi-1-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Jak vyrobit knihovnu? - 1. díl. - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vyrobit knihovnu? - 1. díl.

Jak vyrobit knihovnu? - 1. díl.
Nevyužívaný prostor v podkroví dlouho čekal na své využití. Jelikož všichni rodinní příslušníci jsou milovníci knih a ty už se na ně valily a přetékaly ze všech možných koutů, volba padla právě na knihovnu.
reklama

Aby prostor v podkrovní chodbičce nepůsobil stísněně, je celková výška knihovny pouze 110 cm a je na ní malá galerie rodinných fotografií.

Knihovna je složena ze šesti stejných dílů. Opticky ji spojuje horní masivní dřevěná deska, a i když to zní neuvěřitelně, knihovna nabízí patnáct metrů polic a přitom je tak hluboká, že menší knížky je možné dávat i do dvou řad za sebou.

V první části si ukážeme výrobu korpusů a jednotlivých dílů knihovny.

Postup

 1. Takto vypadal nevyužívaný prostor v podkrovní chodbě před výrobou knihovničky. Své místo zde měly větší květiny z celého domku, pro které nebylo jinde vhodné místo.

 2. Knihovnička je vyrobena z borového lamina. Materiál je možné nakoupit a nechat si nařezat na míru ve větší dřevo prodejně nebo Baumarketu. Nejprve hrany dílů opatříme nažehlovací páskou.

 3. Přesah pásky ořízneme pomocí dlátka a začistíme smirkovým papírem na špalíčku. Dezén materiálu byl vybrán tak, aby následné zakrytí korpusů co nejvíce ladilo s masivním dřevem.

 4. Korpusy, tvořící základ knihovničky, jsou spojeny na dřevěné kolíčky. Přesně je vyvrtáme pomocí kolíkovací šablonky a vrtáku o průměru 8mm s hloubkovým dorazem.

 5. Do boků knihovničky si také vyvrtáme otvory pro podpěrky pod police. Úhelníkem je rozměříme a špičkou označíme na materiál. Pro snadné nastavení výšky polic vrtáme vždy tři otvory nad sebou.

 6. Do otvorů vyvrtaných v šablonce vlepíme dřevěné spojovací kolíčky. Pro lepení používáme disperzní lepidlo na dřevo. Kolíčky jsou vlepeny pouze do hran dna a půdy.

 7. Jednotlivé díly tak máme připraveny. Šířka jednotlivých polic nepřesahuje 90 cm, jinak by se mohly začít vahou knih prohýbat, výška je 100 cm + 10 cm vysoké plastové nožičky.

 8. Postupně můžeme z jednotlivých dílů začít skládat jednotlivé korpusy, ze kterých je knihovnička složena. Boky položíme na zem a vložíme do nich díl s vlepenými kolíčky.

 9. Pokud jsme se spojovací kolíkovací šablonkou pracovali a vrtali přesně, budou nám přední i zadní hrany spojovaných dílů přesně lícovat a nikde nebude žádná spára.

 10. Je-li vše v pořádku, začneme skládat z jednotlivých dílů skříňky celé sestavy. Dohromady jich je šest a jsou svými rozměry shodné. Lépe se tato práce bude dělat ve dvou.

 11. Do boku položeného na zemi vždy vložíme dno a půdu, v jejichž hranách jsou vlepeny dřevěné spojovací kolíčky. Díly si označíme na levé a pravé, abychom boky vzájemně nezaměnili.

 12. Díly nejsou vzájemně lepeny, k zajištění spoje jsou použity vruty s křížovou zápustnou hlavou 4 x 55 mm. Otvory pro ně předvrtáme menším vrtáčkem, zapuštění pro hlavy záhlubníkem.

 13. Skříňky položíme na zem, abychom je mohli opatřit zády. Na ta použijeme bílý sololit, který připevníme hřebíčky s širší hlavou. Před jejich připevněním změříme a zkontrolujeme pravoúhlost korpusu.

 14. Skříňky, tvořící knihovnu, opatříme plastovými nožičkami, které jsou výškově nastavitelné. Připevníme je pomocí malých vrutů. Jejich délka musí být taková, aby neprošly materiálem skrz.

 15. Pomocí nastavitelných nožiček snadno srovnáme skříňky do přesné roviny i na nerovné podlaze. Rovinu kontrolujeme pomocí vodováhy, kterou položíme na horní díl skříňky.

 16. Nožičky musí být pod knihovnou umístěné tak, aby byl sokl po nasazení zasunut asi 2 cm pod knihovnou nebo byl zároveň s korpusem. Do hotového dílu nasadíme podpěrky a vložíme připravené police.

 17. V rohovém spojení je třeba zachovat kvůli otevírání dvířek rozestup. Vnitřní růžek cca 4 x 4 cm vyrobíme z tenkých proužků lamina a malými vruty pevně spojíme se skříňkami tvořícími roh.

 18. Knihovna je hluboká 40 cm, aby se do ní pohodlně vešly knihy, šanony i atlasy. Díly jsou pevně spojeny přes boky jeden s druhým nábytkovými spojovacími šrouby v jeden celek.

Pepův tipPřed tím, než začneme knihovnu skládat, měli bychom si ze stávajících zásuvek vyvést alespoň jednu prodlužovací šňůru (pokud tedy neměníme dispozici elektroinstalací), abychom si na knihovně mohli rozsvítit třeba lampičku
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Jak vyřešit na půdě rozdílnou výšku mezi podlahami? Například schůdkem, který vybízí k posezení. 13  fotek

Jak vyřešit na půdě rozdílnou výšku mezi podlahami? Například schůdkem, který vybízí k posezení.

Nestejně vysoké úrovně dvou navazujících podlah nás mohou nepříjemně zaskočit, rozhodneme-li se zrekonstruovat k bydlení půdní prostor. Ve většině pří ...


Soutěž o knihy z Grady 7  fotek

Soutěž o knihy z Grady

K dlouhým zimním večerům patří bezesporu dobrá knížka. Při čtení jednoho druhu literatury si můžete odpočinout, další kniha vás může vzdělat. Zálež ...


Zasoutěžte si o knihu Revoluce jednoho stébla slámy 2  fotek

Zasoutěžte si o knihu Revoluce jednoho stébla slámy

Co můžeme přestat dělat ještě dnes? Kniha o zemědělství, která není jenom o zemědělství. Celosvětový bestseller Revoluce jednoho stébla trávy, přel ...


Praktická knihovna do zkoseného podkroví - 2. díl 16  fotek

Praktická knihovna do zkoseného podkroví - 2. díl

Nová knihovna v podkroví je spojena s vyšší policí na dekorace a květiny, která zároveň tvoří vstupní bránu do ložnice. Ve druhé části knihovnu dokonč ...


ARISTON ANDRIS LUX ECO – tak kompaktní a tak úsporný 5  fotek

ARISTON ANDRIS LUX ECO – tak kompaktní a tak úsporný

Pokud uvažujete nad koupí nového ohřívače vody do svého rodinného domu či na chalupu, ale i kamkoli jinam a přejete si výrobek, který nezabere moc ...


Výherci nejnovější kuchařky Jíme zdravě po celý rok 2  fotek

Výherci nejnovější kuchařky Jíme zdravě po celý rok

Vánoční svátky a silvestrovské veselí je doba, kdy zpravidla naše životospráva dostává pěkně na frak. Dobré jídlo a pití k svátkům prostě patří. Na ...


Knihovna se stolkem 18  fotek

Knihovna se stolkem

Místo za dveřmi v panelovém bytě bylo ideální k vestavbě malé knihovny. Její hloubka je taková, aby se do ní pohodlně vešly nejen knihy, ale i veliké ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×