Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/nabytek/patro-2-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Návod - jak vyrobit schody na spací patro - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Návod - jak vyrobit schody na spací patro

Návod - jak vyrobit schody na spací patro
Horní plocha patra je z jedné strany ohraničena příruční knihovničkou. Ta může sloužit jako odkládací polička na hrnek s čajem a zároveń zvýší intimitu spáče na patře v průchozím pokoji.
reklama

Postup

 1. Na patro se musíme také nějak dostat. Protože není díky dveřím z obou stran dostatek místa na schody, vyrobíme jednoduchý ribstol. Základem jsou pevné smrkové kulatinky o průměru 50 mm.

 2. Do dvou připravených prken nebo spárovek vyvrtáme slepé otvory pro vložení kulatinek. Otvor musí být přesný, aby kulatinky neprokluzovaly. Vhodný je nastavitelný vrták, který vyzkoušíme na odřezku.

 3. Do stojny ribstolu vyřízneme zapuštění asi 3 cm, stejně jako u nohy patra. Ribstol nejprve přistavíme k patru a vyříznutí přesně obkreslíme. Teprve pak je přímočarou pilkou s ostrým plátkem vyřízneme.

 4. Ribstol je zapotřebí pevně přichytit. Stranu u stěny připevníme buď hmoždinkami, nebo k dřevěným dveřním zárubním delšími vruty. Kolmost ribstolu k zemi kontrolujeme vodováhou.

 5. Druhou část ribstolu, tedy nohu, která není u stěny, přichytíme malými úhelníčky k dřevěné parketové podlaze. Zamaskovat je můžeme rámečkem z ozdobných lišt okolo celé nohy ribstolu.

 6. Patro a přístup na něj máme hotové, můžeme se tedy pustit do výroby zábradlí a police na knížky. Police může být z materiálu o tloušťce 18 mm. U zábradlí zachováme kvůli bezpečnosti sílu materiálu 28 mm.

 7. Police na knihy bude tvořit zároveň delší stranu zábradlí a zvýší pocit intimity na patře v průchozím pokoji. Materiál si zkrátíme na přesné rozměry, vyvrtáme otvory a vlepíme spojovací kolíčky.

 8. Po vlepení kolíčků do kratších příček naneseme lepidlo do předvrtaných otvorů ve dně a půdě police. Vložíme boky a středovou příčku a celý korpus po dobu schnutí pevně stáhneme truhlářskými svěrkami.

 9. Hotovou polici opatříme zády. Použít můžeme sololit nebo tenkou překližku. Vhodný je i masiv (jako v našem případě). Polici přichytíme svěrkami přesně na delší stranu patra.

 10. Přes podlahu patra polici pevně přichytíme spojovacími nábytkovými šrouby. Otvory pro ně si předvrtáme vrtákem o průměru 8 mm. Pro pevné spojení použijeme na celou délku police čtyři šrouby.

 11. Připravíme si dvě prkna o síle 2,8 cm a šířce 10 cm. Z nich vyrobíme zábradlí na kratší stranu patra mezi polici a ribstol. Délku zábradlí přesně naměříme, přeneseme pomocí úhelníku na prkna, která zkrátíme.

 12. Z jedné strany bude zábradlí kotveno do prodloužené a zakulacené stojky ribstolu. Použijeme dlouhé vruty do dřeva 5×100 mm se zápustnou hlavou. Na každý díl zábradlí dva. Otvory pro ně předvrtáme.

 13. Na druhé straně připevníme zábradlí přes bok skřínky na knížky. Stejně, jako jsme skřínku připevňovali k podlaze patra, použijeme nyní na připevnění zábradlí shodné nábytkové spojovací šrouby o průměru 8 mm.

 14. Patro je hotové. Nakonec špunty nebo dřevěnými zátkami zakryjeme všechny otvory pro velké šrouby. Hlavy malých křížových šroubků sešroubujeme pomocí plastových krytek vhodné barvy.

Pepův tip

Nakonec celé patro povrchově upravíme. Použít můžeme barevně tónované lazurovací laky v přírodním nebo barevném odstínu, či bezbarvý lak, jimiž dáme vyniknout přirozené barvě dřeva.

Při vrtání záhlubní pro zapuštěné hlavy šroubů nebo vrutů myslíme nejen na průměr dřevěné zátky nebo ozdobné krytky, ale i na to, aby se trubkový šroubovací nástavec do otvoru vešel.

Pokud má patro sloužit na spaní dětem, je vhodné vyrobit zábrany k ribstolu a bočnice udělat dostatečně vysoké, aby děti v noci nespadly.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Patro – 1. díl 16  fotek

Patro – 1. díl

Vestavné zvýšené patro pomůže snadno vyřešit místo pro postel, která by na zemi zabírala příliš mnoho místa. Prostor pod patrem pak může posloužit jak ...


Patro v bytě 26  fotek

Patro v bytě

Místo pro spaní, tedy postel a úložné prostory jako jsou skříně a ostatní nábytek, zabírají z plochy našich bytů tu největší část. Jsou největší jako ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×