Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/nabytek/patro-1-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Návod - jak vyrobit spací patro - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Návod - jak vyrobit patro na spaní

Návod - jak vyrobit patro na spaní
Vestavné zvýšené patro pomůže snadno vyřešit místo pro postel, která by na zemi zabírala příliš mnoho místa. Prostor pod patrem pak může posloužit jako místo pro pracovnu, hrací koutek pro děti nebo posezení u konferenčního stolku.
reklama

Na stavbu patra jsme použili průběžnou spárovku tl. 28 mm. Tu není problém zakoupit ve většině hobby marketů nebo v prodejnách pro kutily. Základem je, aby materiál byl bez poškození, která mohou ohrozit jeho pevnost a soudržnost (hniloba, příliš mnoho suků a praskliny). Velikost ložné plochy patra volíme podle velikosti běžných prodávaných matrací nebo podle matrací, které už máme a chceme je na patro použít.

Postup

 1. Prázdný roh v místnosti je ohraničen pouze vstupními dveřmi a dveřmi do druhého pokoje. Vnitřní čtverec má přesně velikost dvoulůžka. Pro stavbu patra téměř ideální prostor.

 2. Rám tvořící kostru ložné plochy patra sešroubujeme jako bočnice na výšku. Použijeme smrkovou spárovku nebo prkna o profilu 12×2,8 cm. Otvory pro vruty si nejprve předvrtáme.

 3. Pro spojení použijeme dlouhé vruty do dřeva se šestihrannou hlavou. Otvory pro zapuštění hlavy vyvrtáme napřed sukovníkem o průměru 20 mm, nebo vrtákem odpovídajícím krytce hlavy vrutu nebo šroubu.

 4. Pomocí nástavce „oříšku“ z gola sady nebo trubkového klíče pak rám pevně sešroubujeme. Oříšek můžeme připevnit pomocí redukce do vrtačky. Použijeme dva vruty na každý spoj.

 5. Přesně vyměříme střed vnitřku rámu po směru matrací, aby byl vložený podpůrný hranolek po sestavení postele mezi nimi. Hranolek připevníme do rámu rovněž pomocí dlouhých vrutů.

 6. Profil hranolku je nižší než výška rámu. Postačí průřez 8×8 nebo 10×10 cm. Je však širší než prkno, aby se na něm mohly potkávat dvě desky tvořící ložnou plochu. Kostru pro lehací část patra tak máme připravenou.

 7. Dvěma stranami bude patro kotveno do stěn. Část zasahující do prostoru bude podepírat noha. Aby nepůsobila mohutně, odlehčíme ji tak, že ji vyrobíme jako otevřenou úzkou polici na drobnosti.

 8. Výška sloupu (podpůrné nohy) určuje výšku celého patra a místa pod ním. V horní části sloupu provedeme ze dvou stran pilkou vybrání tak, aby do něj rám pod matrace zapadl a zároveň jím byl podepírán.

 9. Do dvou částí rámu, které budou u stěny, předvrtáme v pravidelných (asi 20cm) rozestupech otvory pro vruty. Jimi pak na stěnu tužkou přesně označíme místa, kam vyvrtáme otvory pro hmoždinky.

 10. Použití kvalitních hmoždinek je základ, protože při zatížení patra ponesou velkou váhu a musí pevně držet. Stěna musí být pevná a nedrolivá. Ráčnou s nástavcem nebo pomocí vrtačky pak vruty pevně dotáhneme.

 11. Aby se rám nevylomil, podpírá jej při připevňování do stěny noha. K té rám pevně přišroubujeme. Použijeme stejné vruty se šestihrannou hlavou, které jsme používali ke spojení rámu samotného.

 12. Hrubou konstrukci patra, která stojí a je pevně kotvena do stěn, máme hotovou. Zbývá vyrobit výstup na patro, zábradlí a položit podlahu. Vše můžeme nyní ještě jednou přesněji doměřit a překontrolovat.

 13. Na podlahu patra použijeme pevné dřevoštěpkové OSB desky o tl. 20 mm. Použít můžeme i silnější dřevotřísku nebo MDF desku. Vhodné jsou i podlahové palubky. Položíme první desku.

 14. Desky musí být tak široké, aby končily v půlce podpůrného středového hranolku. Po položení desek podlahy patra označíme jejich přesahy tužkou. Přímočarou nebo ruční pilkou potom přesahy zařízneme.

 15. Přesně zakrácené desky pevně přišroubujeme ke konstrukci roštu. Použijeme vruty do dřeva se zápustnou křížovou hlavou. Zapuštění pro hlavy šroubů provedeme záhlubníkem.

Pepův tipPři stavbě patra nám bude důležitým pomocníkem vodováha. Kontrolujeme jak vodorovnost patra nad zemí, tak kolmost nohy patra k podlaze.
Autor: PePa (text a foto)

Související články

Vyhrajte v soutěži s BigMat 4  fotek

Vyhrajte v soutěži s BigMat

Stavba nebo rekonstrukce domu je finančně i časově náročná záležitost, zkuste se spojit s odborníkem. BigMat je síť stavebnin, která má v ČR 38 pro ...


Pánský salon - epizoda 1, simulátor běhu v lese

Když máš nápad a materiál, je možné téměř cokoliv. K tomu ještě prostor, kde se dá tvořit, zkoušet a vyrábět. Můžeš vytvořit třeba simulátor běhu v ...

Vyhrajte dárky pro pány i dámy od Proteco 6  fotek

Vyhrajte dárky pro pány i dámy od Proteco

Která žena by se nechtěla nechat hýčkat? A protože naše soutěže jsou zaměřené většinou na mužskou část populace, firma PROTECO nářadí s.r.o. tentok ...


Patro v bytě 26  fotek

Patro v bytě

Místo pro spaní, tedy postel a úložné prostory jako jsou skříně a ostatní nábytek, zabírají z plochy našich bytů tu největší část. Jsou největší jako ...


O závěsech čili pantech 9  fotek

O závěsech čili pantech

Co si asi představíte, když uslyšíte, že někdo zíral, jako by mu „vypadla huba“ ze závěsů? Nebo že jen nesnesitelně „mlel závěsem“? Nic. Někdy totiž v ...


Patro – 2. díl 15  fotek

Patro – 2. díl

Horní plocha patra je z jedné strany ohraničena příruční knihovničkou. Ta může sloužit jako odkládací polička na hrnek s čajem a zároveń zvýší intimi ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×