Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Montáž dřevěných obkladů

Montáž dřevěných obkladů
Jsou dlouhé, bez suků, nekroutí se, neteče z nich pryskyřice a není třeba je povrchově upravovat. Věrně imitují nejpoužívanější druhy dřevin, jako jsou dub, buk, smrk nebo borovice. Stejně tak mramor nebo kámen.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Lisovanou dřevotřísku nebo MDF desku potaženou,
spojení systémem pero-drážka.

Obkladové panely můžeme použít k obložení dětského pokoje, kuchyně nebo předsíně. Lze jimi snížit strop nebo zakrýt nevzhledné stoupačky. Některé jde použít i do vlhčích prostor jako jsou koupelny. Snadno do nich vyvrtáme nebo vyřízneme otvor pro vložení zásuvky nebo pro zapuštění halogenového osvětlení. Zachází se s nimi stejně jako s palubkami, jenom s podkladním roštem je spojujeme a kotvíme k němu neviditelnými kovovými sponkami.

Postup

 1. K připevnění obkladových panelů na stěnu nebo strop budeme potřebovat kotvicí sponky o vhodné velikosti a malé hřebíčky. Velikost sponek musí odpovídat drážkám na obkladové lamele.

 2. Pro správné připevnění lamel na strop nebo stěnu musíme vyrobit podkladní rošt, na který se pak panely připevní. Jejich profil musí být takový, aby rohová dokončovací lišta dosedala přesně ke stěně. Rošt připevníme hmoždinkami a vruty na stěnu. Vzdálenost jednotlivých latí od sebe by měla být okolo 50 cm.

 3. Vodováhou na stěně přesně vyznačíme polohu jednotlivých lišt, do nichž nejprve předvrtáme otvory, přes předvrtané otvory pak označíme místo na stěně, kde budeme vrtat. Při měření kontrolujeme jak horizontální, tak vertikální rovinu obkladu nebo stěny, aby nám „nešmajdala“ žádným směrem.

 4. Vrtačkou s příklepem potom označená místa vyvrtáme. Při vrtání můžeme prach odsávat přímo hadicí vysavače přidrženou u vrtaného otvoru.

 5. Používáme takové hmoždinky, které budou v daném typu stěny dobře držet. Vhodné jsou tzv. „namotávací“ hmoždinky s límcem. Ty se do stěny „zakousnou“ a dotahováním se namotávají a zvětšují objem, takže ve většině stěn velmi dobře drží.

 6. Pro přišroubování použijeme akumulátorový šroubovák s nastavitelným momentem dotažení vrutu, hmoždinka ani vrut v ní se neprotočí a bude pevně držet. Hlavy šroubů dotahujeme tak, aby se zatáhly a zapustily, nebo pro ně zapouštěcí hvězdičkou vyrobíme zahloubení.

 7. Délku potřebné lamely nejprve přesně změříme, úhelníkem vyznačíme kolmici, podle které budeme lamelu krátit.

 8. Naměřenou lamelu přesně zkrátíme. Použít můžeme ostrou čepovací pilku s jemnými zuby, pilku přímočarou nebo pilu s pokosnicí.

 9. Rošt je připevněný a lamely přesně zkráceny. Můžeme začít s připevňováním lamel na rošt. Jedná-li se o stěnový obklad částečný nebo přes celou zeď, začínáme od země. V případě předsíňové stěny či jiného netypického obložení můžeme začínat i výš nad zemí: připravíme si vhodně vysoký odřezek nebo podložku, která nám poslouží jako výšková šablona k přesnému založení několika řad. Pak ji přesuneme a můžeme pokračovat dál.

 10. Připravíme si menší kladívko, jímž budeme postupně přitloukat upevňovací sponky. Použít můžeme i zatloukač který nám tuto činnost zjednoduší. Hřebíčky musí být o něco kratší, než je tloušťka podkladní latě.

 11. První řadu začínáme na hraně podkladní latě. Zde ještě není možnost využít kotvicí sponku, použijeme proto malé hřebíčky nebo šroubky, kterými první lamelu připevníme. Hřebíčky by měly být tak blízko kraje, aby je skryla rohová dokončovací lišta.

 12. Do drážky první připevněné lamely nasuneme kotvicí sponku, kterou zajistíme malými hřebíčky. Ty musí mít dostatečně širokou hlavu, aby neprošly otvorem ve sponce skrz.

 13. Do připevněné sponky svázané s první lamelou nasuneme další díl obkladu. Perko následující lamely se do předchozí pevně „zakousne“ a zároveň schová kotvicí sponky.

 14. V místě připevnění poličky nebo věšáků může být podkladní rošt hustší. Dlouhými šroubky je pak možné snadno připevňovat na stěnu nebo obklad potřebné doplňky přes panely přímo do latí.

 15. Správně usazené obkladové lamely do sebe přesně pasují systémem pero drážka stejně jako klasické palubky. Spoj na kovové sponky v místě setkání dvou navazujících lamel je tak neviditelný.

 16. V klidu pak postupujeme po rovné ploše lamelu za lamelou. U krajů nebo v rozích přímočarou nebo ruční pilkou podle potřeby lamely zúžíme. Postupně, lamelu za lamelou, takto připevníme celou stěnu.

 17. K vybranému dekoru a celkovému ladění předsíně se dobře hodí patinované rustikální kování. Velký hák je na kabáty a těžší oblečení, menší dvojháčky jsou na lehčí oděvy.

 18. Podle vodováhy si slabě tužkou na lamely vyznačíme středy podkladních lišt tvořících stěnový rošt. To nám pomůže pevně přímo do lišt připevnit háčky.

 19. Přiložíme si háčky a označíme jejich místo na pomocných ryskách vyznačujících podkladní latě. Malými vrtáčky si otvory pro šroubky předvrtáme a ručním šroubovákem je dotáhneme.

 20. Nakonec začátek a konec obložení, stejně jako vnitřní nebo vnější rohy, které to potřebují, dokončíme rohovými nebo rovnými dokončovacími lištami nebo profily.

 21. Kolmo nebo pod pravým uhlem zkrátíme dokončovací či rohové lišty v dřevěné nebo kovové pokosnici. Pro přesný řez bez otřepů použijeme jemnou čepovací pilku nebo plátek pilky na kov.

 22. Přesný rohový spoj nám sedí a nikde se neotvírá nebo nesvírá. Drobné nepřesnosti můžeme srovnat pásovou bruskou nebo jemnějším smirkovým papírem na špalíčku.

 23. Spoje a hrany jednotlivých lamel lze použít originální ve stejném barevném odstínu, případně jiné běžně prodávané, které si barevně nebo povrchově upravíme.

 24. Připevnění lamel na rošt umožňuje dýchat stěně jako neviditelně táhnout instalaci.

Pepův tip

Práci je třeba promyslet, abychom co nejlépe využily lamely v ploše a co nejméně je krátily po délce tak, abychom si neodřízli drážku nebo perko, které budeme pro další pokračovaní lamel v řadě nebo v rohu potřebovat. Také je třeba dobře si spočítat, kde a kolik budeme potřebovat rohových a zakončovacích lišt. Ty můžeme barevně namořit nebo upravit tak, aby ladily, nebo naopak obložení nebo podhled zvýraznily.

Lamely můžeme čistit a ošetřovat všemi běžnými čistícími prostředky vyjma prostředků s abrazivy.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

KVK - Lepidla na každou stavbu 7  fotek

KVK - Lepidla na každou stavbu

Společnost Krkonošské vápenky Kunčice, a.s., není jen výrobcem stavebních hmot a materiálů, ale také kvalitních a všestranných lepidel. Jednou z hl ...


Nechte promluvit dekorativní panely… 3  fotek

Nechte promluvit dekorativní panely…

Z obyčejného interiéru lze udělat neobyčejný jako mávnutím kouzelného proutku. Jak to provést? Velmi jednoduše - použijte k tomu atraktivní dekorativn ...


CETRIS vás zve na stavební veletrh IBF 3  fotek

CETRIS vás zve na stavební veletrh IBF

Rádi bychom vás tímto pozvali k návštěvě expozice společnosti Cidem Hranice, a.s., divize CETRIS, na 16. mezinárodním stavebním veletrhu IBF, který se ...


Palubky 32  fotek

Palubky

Palubky a obklady z nich se hodí nejenom do chat a chalup, kde jsou v mnoha ohledech nepostradatelné. Jsou vhodné i pro přírodně zařízené interiéry do ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×