Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/nabytek/nabytkove-spojovaci-kovani-1-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Nábytkové spojovací kování – 1. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Nábytkové spojovací kování – 1. díl

Nábytkové spojovací kování – 1. díl
Za vizionáře, který začal ve velkém učit svět nábytek skládat a přepravovat „naplocho“, se dá považovat zakladatel IKEA Ingvar Kamprad. Vozit skříně rozložené a nevozit prázdný vzduch znamenalo ve své době revoluci a obrovský náskok před konkurencí. Tento praktický trend se u většiny nábytku drží dodnes. Především u objemnějších kusů je praktické je rozložit na několik menších částí, se kterými se lépe manipuluje. Nábytek balený naplocho v krabicích snadno přepravíme malým výtahem i osobním autem. Teprve doma pak nábytek „nafoukneme“ do skutečných rozměrů.
reklama

Systémů pro skladebný nábytek je mnoho. Výrobci se je snaží na nábytek umístit tak, aby byly co nejvíce skryté a zároveň k nim byl dobrý přístup. Většina těchto spojovacích systémů je vymyšlena tak, aby k nim byl při dotahování přístup z vnitřní strany nábytku. To je vhodné především do takových prostor, kdy je nábytek včleněn mezi dvě stěny nebo ostatní kusy nábytku tak, že není možné dostat se k nim pohodlně z vnější strany.
Použití těchto systémů šetří například v případě vícedílných skříní jednu boční stěnu, místo dvou samostatných dílů se skříň vyrobí s jednou společnou vnitřní stěnou a police se připevňují zevnitř.
Většina těchto mechanismů umožňuje spojení deskových materiálů nebo masivního dřeva jak v rohu do L, tak v ploše do T, nebo kříže u meziboků a polic v jedné rovině nebo u složitějších nábytkových sestav.

Tyto spoje se dobře hodí nejenom pro velkovýrobce nábytku, ale i pro všechny, kteří si chtějí svépomocí bez speciálního vybavení pouze s vrtačkou nějaký ten kousek nábytku vyrobit. Většinou stačí jen přesně měřit a vrtat. Například výrobky firmy Hettich mají v oblibě jak profesionální truhláři a výrobci nábytku, tak i kutilové.

Jednoduché spoje

Pro použití těchto nábytkových spojů nepotřebujeme nic jiného, než spojovací element, vhodně dlouhé šroubky a akumulátorový šroubovák. Šroubky je možné do většiny materiálů aplikovat bez předvrtání.

Plastové spojovací růžky

Nejjednodušším nábytkovým spojovacím prvkem jsou různé varianty plastových uzavíratelných úhelníků – růžků. Vyrábějí se na vstřikovacích lisech, jsou natolik pevné, že se při stažení dvou desek materiálu k sobě nezdeformují.

Pro jejich spojení se používají malé vruty do dřeva se zápustnou křížovou hlavou. Délka vrutů musí být vždy o něco menší, než je tloušťka spojovaného materiálu, aby vrut neprošel skrz.

Po zašroubování vrutů se růžek jednoduše uzavře krytkou nebo zaklopí. Růžky se vyrábějí v několika velikostech a barevných provedeních odpovídajících nejběžnějším odstínům dřeva.

Zámkový spojovací element

Jinou variantou stažení dvou nábytkových dílců je zámkový spojovací element. Je složený ze dvou dílů. Ze spodního skrytého, který je kotevní, a horního pohledového se zámkem.

Podkladní patka se připevní na dílec tak, že nejprve odečteme tloušťku materiálu, který bude navazovat, horní pohledový protikus se připevní na druhý díl materiálu přesně tak, aby do sebe po přiložení oba díly zapadly.

Po nasazení obou částí spojovacího elementu k sobě pootočíme pomocí šroubováku mechanismem v horním dílu, který se tak pevně zamkne s dílem prvním.

Jednoduchý spojovací prvek

Jednoduchý spojovací prvek. Používá se především pro připevnění horních desek stolů, zavětrovacích lubů, ale i při konstrukcích skříní. V přesně vymezené vzdálenosti od kraje vyvrtáme vrtákem o průměru 10 mm vhodně hluboký otvor.

Pomocí gumové paličky nebo kladívka element vklepneme do předvrtaného otvoru. Hmoždinkový trn do otvoru půjde pod větším tlakem, ale bude pevně držet.

Element slouží jako pouzdro pro obyčejný vrut do dřeva. Ten stáhne k sobě oba díly. Pro přesnost, a aby nevznikly spáry mezi jednotlivými deskami, je důležité, aby hrana spojovacího elementu byla přesně s hranou deskového materiálu.

Zápustné spojovací excentry

Pro zabudování tohoto typu kování budeme potřebovat vrtáky o průměru 20 mm a 5 mm. Úhelníkem přesně rozměříme vzdálenost vrtání od kraje materiálu. Ve stojanové vrtačce pak otvory přesně vyvrtáme.

Otvor u hrany materiálu je vrtán tak, že je částečně otevřený. Do vyvrtaných otvorů pomocí gumové paličky naklepneme spojovací prvek. Tím je první část kování připravená.

Do druhé desky je zapotřebí připevnit závrtný čep. Místo vrtání přesně rozměříme a pomocí vrtáku o průměru 5 mm přesně vyvrtáme. Kování sesadíme do sebe a pootočením křížového šroubu v kování pevně přitáhneme desku s čepem k první desce.

Konfirmát – takzvaný IKEA šroub

Protože staré konické vruty většinou do deskových materiálů na bázi dřevotřísky působily spíše jako klín, který je roztrhával, byly navrženy a vyrobeny konfirmáty.
Tento spoj je možné několikrát bez problému rozebrat aniž by ztratil na své pevnosti.

Konfirmátový šroub do dřeva má vlastně tři rozdílné průměry a části, čemuž odpovídá i speciální vrták pro jeho předvrtání. Nemáme-li konfirmátový vrták, můžeme si vypomoci dvěma obyčejnými vrtáky o rozdílném průměru. Osazení hlavy šroubu se pak provede větším vrtákem nebo záhlubníkem.

První a nejužší je část se závitem, která je v hraně spojovaného materiálu. Druhá, širší, u které závit končí a která tvoří hlavu šroubu, prochází deskou, kterou k materiálu budeme přitahovat. Třetí, nejširší tvoří osazení a límec na konci. Zároveň konfirmát zadržuje, aby se nezapustil do materiálu hlouběji, než je zapotřebí.

Šroub lze snadno zašroubovat pomocí inbusového klíče. Některé konfirmáty mají i křížovou hlavu, postačí tedy křížový šroubovák. Práci se šrouby podstatně zrychlí použití vhodného nástavce a použití akumulátorového šroubováku s nastavitelným momentem dotažení.

Konfirmáty se vyrábějí v několika délkách a barevných kovových provedeních. Vybíráme si vždy podle tloušťky spojovaného materiálu.

Nekónické tělo většího průměru s ostrým a hlubokým vnějším závitem, který si do materiálu po prvním zašroubování vyřízne vlastní cestu, která slouží jako závit.

Hlavu šroubu lze schovat pomocí malé plastové krytky v barvě použitého materiálu, a to jak v úpravě pro křížový šroubovák, tak i pro inbus.

Pepův tip

Více o zajímavých technických řešeních a nábytkovém spojovacím kování se můžete dozvědět na stránkách našeho partnera Hettich ČR k.s. na www.hettich.cz.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Nábytková kolečka 5  fotek

Nábytková kolečka

Moderní nábytek bývá často opatřen kolečky, díky kterým s ním lze snadno manipulovat. Televizi na pojízdném stolku si odvezete tak, kam potřebujete - ...


Skříně svépomocí aneb truhlářem za víkend 34  fotek

Skříně svépomocí aneb truhlářem za víkend

Jsme-li zruční, zvládneme si skříň zrenovovat nebo vyrobit celou novou sami. Ve větších dřevoobchodech je možné nechat si nařezat materiál podle připr ...


Panty jako od truhláře 14  fotek

Panty jako od truhláře

Jsem v podstatě líný člověk, ale jen v míře rozumné. Nerad si přidělávám práci a když něco vyrábím nebo vytvářím, rád si udělám nějakou šablonku nebo ...


Kuchyň svépomocí – 2. díl 17  fotek

Kuchyň svépomocí – 2. díl

Přeměna průchozího dětského pokoje a kuchyně ve starším činžáku na větší kuchyň a malé soukromí pro dvanáctiletou slečnu nebyla hotova za jediný den, ...


Kuchyň svépomocí, 3. díl 15  fotek

Kuchyň svépomocí, 3. díl

Výměna funkcí dvou místností – kuchyně a dětského pokoje – vyřešila nejen potřebu soukromí dorůstající dcery ale i větší pracovní prostor pro paní dom ...


Chytrý spojovací materiál na nábytek 5  fotek

Chytrý spojovací materiál na nábytek

Při sestavování a montáži nábytku je samozřejmě nezbytné použít spojovací materiál, který umožní jednotlivé prvky udržet tak, aby dlouho sloužily s ...


Je dobré mít o kolečko víc 5  fotek

Je dobré mít o kolečko víc

A raději nejmíň o dvě. Konzervativní zařízení interiéru vyžaduje, aby v něm věci měly své místo – prostě solidní kusy, a to, pokud možno na věky věků. ...


Nábytkové spojovací kování - 2.díl 19  fotek

Nábytkové spojovací kování - 2.díl

Různé druhy spojovacích rozebíratelných kování se používají především pro ty nejobjemnější kusy nábytku, jako jsou pevné nebo vestavěné skříně, kuchyn ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×