Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/nabytek/kolecka-skatulata-hybejte-se): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Nábytková kolečka - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Nábytek na kolečkách

Nábytek na kolečkách
Moderní nábytek a interiér je plný koleček, ať už těch viditelných nebo skrytých za sokly lištami nebo pod nábytkem. Díky nim je možné nejen při úklidu snadno přestěhovat celý pokoj, nebo jenom odsunout gauč a křesílka od stěny. Hifi nábytek na kolečkách nám umožní snadno se dostat do spletí kabelů za věží, televizí nebo za stůl s počítačem. Kolečky jsou vybaveny celé stěny nebo jen zásuvkové kontejnery které díky nim snadno přemístíme.
reklama

Kolečka se nevyhýbají ani domácím spotřebičům a pomocníkům, bez koleček se neobejde většina vysavačů. Přední dvě kolečka bývají pro snadnou manipulaci u některých praček a ledniček. Praktický je i přebalovací pult na kolečkách.

Před koupí

Každé kolečko je však jiné, liší se únosností, použitým materiálem i účelem použití.
Kolečka jsou pevná, otočná a s brzdou nebo bez brzdy. Při koupi bychom měli znát, jakou zátěž kolečko nebo kolečka ponesou a podle toho také volit jejich únosnost. Na větších to bývá vyražené, u menších se budeme muset zeptat na způsob použití nebo nosnost v prodejně.

Připevnění

Stejně tak je důležité, aby bylo kolečko možné kvalitně připevnit. K materiálu nebo nábytku jde většinu koleček připevnit přes prolisy nebo výseky pro šroubky v jejich uchyceních a to jak pevných tak otočných. Ne každé kolečko však můžeme nebo potřebujeme připevnit přes plochou podstavu. Do úzkých nohou křesel nebo stolků se kolečka připevňují na vložené nebo pevné čepy, ty se nasunují nebo šroubují do vložených nebo závrtných pouzder.

Takto je možné doplnit kolečky i kovový nábytek z různých dutých profilů „jaklů“. Nejdříve se do profilů nasune přesná plastová nebo kovová ucpávka, v ní je pak většinou vybrání pro trn. V pouzdru může být i závit, nejčastěji do plastu zalitá kovová matička. Kolečko je tak možné pouze nasadit nebo našroubovat.

Kvalitní chod

Zlepšit chod koleček je možné jejich promazáním, vhodná je především vazelína. Záleží však na přístupu. Není-li možné se k ložiskům, kluzným pouzdrům nebo osám dobře dostat, pomůže nám olej ve spreji. Většinu koleček používaných v domácnostech na nábytku však není potřeba jakkoliv mazat nebo udržovat. Postačí mechanické očištění od prachu a špíny.

Kolečka a jejich kovové komponenty se vyrábějí v nereznoucí povrchové úpravě nebo z plastu. Tak většinou nehrozí, že by díky vzdušné vlhkosti nebo mokré podlaze začala reznout. Povrch koleček může být kovový, poplastován, gumový nebo jenom s povrchem z plastu nebo pryže.Výjimku tvoří kolečka celodřevěná.

Co za ně

Levnější kolečka plastová otočná a bez ložisek a brzdy, vhodná například pod zásuvkový kontejner, stojí okolo 30 korun. Cena dražších kovových s ložiskem se při vyšší únosnosti vyšplhá až na několik stokorun. Ta ale v běžné domácnosti příliš neupotřebíme.

Postup

  1. Dětské pokoje a nábytek našich nejmenších jde oživit barevnými kolečky. Ta mohou s nábytkem ladit nebo doplňovat jeho pestrobarevnost.

  2. Především v pracovních provozech a na místech, kde se převáží zboží nebo materiál, jsou kvalitní kolečka důležitá.

  3. Kolečka s tichým chodem, vyšší nosností, dlouhou životností a doplněná brzdou jsou požadována v nemocnicích u mobilních lůžek.

  4. Kvalitní zátěžová kolečka mívají i na sobě vyraženu únosnost a maximální vhodné zatížení. Pro snížení měrného tlaku při jejich zatížení se vyrábějí hodně široká.

  5. Při velikém požadavku na nosnost a zároveň snížení zátěže na podlahovou krytinu nebo povrch mohou být i zdvojená.

  6. U koleček pro velké zátěže je jejich snadné otáčení v ose dokola zajištěno dalším ložiskem nebo kluzným pouzdrem vloženým mezi úchyt kolečka a plochu, přes kterou se kolečko připevňuje k materiálu nebo vyčnívajícímu trnu.

  7. Do velmi namáhaných provozů nejen na zátěž, ale i například na teplo můžeme použít celokovová robustní kolečka.

  8. Pod nízké zásuvky se používají nízká plastová nebo gumová kolečka neotočná.

  9. Pro nábytek je možné použít i stylová dřevěná kolečka.

  10. Běžná plastová otočná kolečka nejvíce používaná na konferenční stolky nebo zásuvkové kontejnery.

Pepův tip

Široké komodě pod televizi pomůžeme, umístíme-li doprostřed dna další jedno nebo dvě středová kolečka, která pomohou lépe roznést váhu celého nábytku a zamezí prohýbání středové nepodložené části dna.

Dříve se hodně používala pod křesla kolečka vychýlená mimo osu kdy jeden prstenec polokoule klouzal po druhém. Při těžších kusech nábytku ale moc nefungovala. Nahradit je můžeme v případě potřeby kluzákem nebo otočným kovovým kolečkem s dostatečnou nosností. K váze nábytku nezapomeneme přidat také váhu nejtěžšího člena rodiny plus malou rezervu.

Široký sortiment kování a koleček je možné si vybrat u firmy Hettich

Za možnost fotografování a odbornou konzultaci děkujeme firmě EUROPLAST CZ s.r.o. Lanškroun.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Nábytková kolečka 5  fotek

Nábytková kolečka

Moderní nábytek bývá často opatřen kolečky, díky kterým s ním lze snadno manipulovat. Televizi na pojízdném stolku si odvezete tak, kam potřebujete - ...


Postup instalace mřížky 9  fotek

Postup instalace mřížky

Průvlaky a průchodky obdélníkové, čtvercové i kulaté najdeme jak na pracovních nebo kuchyňských stolech tak ve dveřích do koupelen, spíží i malých tec ...


Na okna: závěsy, rolety i žaluzie 9  fotek

Na okna: závěsy, rolety i žaluzie

Asi není pochyb o tom, že většina Čechů dává přednost oknům se záclonami. Klasické závěsy soupeří v novostavbách a moderně zařízených bytech se žal ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×