Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/nabytek/knihovna-na-miru-s domaci-minipracovnou): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Knihovna na míru s minipracovnou, 1.díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Knihovna na míru s minipracovnou, 1.díl

Knihovna na míru s minipracovnou, 1.díl
Knihovnu najdeme v každém bytě, dnes vám ukážeme, jak vyrobit knihovnu přesně na míru do volné niky kolem dveří. Pojme spoustu knih, díky vloženému stolu plní i úlohu domácí pracovny a beze zbytku využije prostor niky, do které by se běžný nábytek těžko kupoval.
reklama

Knihovna je sestavena ze tří policových dílů a spojovacího dílu, který překlenuje prostor nade dveřmi a zároveň vytváří jakousi bránu, kterou vcházíme do místnosti. Pro své potřeby si můžeme šířky i počet jednotlivých dílů přizpůsobit přesně na míru, neměli bychom ale zapomínat, že délky jednotlivých polic by neměly přesáhnout 90 cm, delší police by se pod tíhou knih prohýbaly.

Hloubku polic volíme podle hloubky niky, podle toho, jestli chceme knihy ukládat v jedné nebo dvou řadách za sebou. Rastr otvorů, vyvrtaných na podpěrky pod police, nám usnadní využití knihovny a rozmístění polic variabilně podle výšky ukládaných knih. Pokud chceme mít knížky chráněné před prachem, můžeme knihovnu opatřit prosklenými dvířky, zvolíme buď klasická otvírací nebo jen posuvná skla. Knihovnu je také možné pomocí jednoduchých úhelníků kotvit ke stěně, nezřítí se nám na všetečné děti, které by si ji mohly splést se šplhadlem.

Spojovací materiál, podpěrky i úhelníky najdete např. v sortimentu našeho partnera, Hettich ČR k.s.

Postup

 1. Boky přesně připravené a nařezané na míru opatříme nažehlovací páskou. Stejně tak i připravené police a dna a půdy knihovny. Než začneme jednotlivé díly knihovny skládat, vyvrtáme si nejprve do jejich boků otvory na podpěrky pod poličky.

 2. Kovovým úhelníkem a ostrou tužkou si je nejprve vyznačíme. Vhodné jsou pravidelné, asi 5cm vzdálenosti po celé délce boku. Snadno pak výšky polic přestavíme na potřebnou velikost knih. Důlčíkem si otvory lehce orazíme. Vrták tak nebude po hladkém povrchu ujíždět.

 3. Aby byla knihovna dostatečně stabilní, vyrobíme její půdu ve tvaru L. Tím nám zároveň vytvoří i zavětrování a částečně tak pomůže sololitovým zádům. Zaručí nám také přesnou kolmost, rovnoběžnost dvou protilehlých boků knihovny a její stabilitu i při plném zatížení knihami.

 4. Dno knihovny rovnou tvoří malý soklík, který knihovnu opticky a poměrově vyváží a jakoby i uzemní. Nebude tak pod ni zapadat prach a nečistoty. Soklík je vepředu i vzadu o 2 cm méně hluboký než knihovna. Snadno za ním u stěny protáhneme prodlužovací šňůru pro počítač a tiskárnu.

 5. Knihovnu spojujeme takzvaně nasucho. Vlepíme dřevěné spojovací kolíčky do dna, střední police a půdy. Kolíčky pak zapadají do protiotvorů vyvrtaných v boku knihovny. Nyní již lepidlo nepoužíváme. Při dorážení dílů do boku si můžeme pomoci kladívkem nebo gumovou paličkou.

 6. Do jednoho boku vsadíme dno, půdu a střední pevnou polici, která zajišťuje úzkou vysokou knihovnu proti rozvírání uprostřed. Police by pak mohly mít při rozevření vůli a propadnout. I z druhého boku vyklepeme piliny od vrtání. Díly nasadíme.

 7. Sesazený korpus knihovny stáhneme vruty do dřevotřísky 4x55 mm. Otvory pro ně si nejprve předvrtáme malým vrtáčkem. Hlavy šroubů zapustíme zapouštěcí hvězdičkou nebo větším vrtákem. Celou velkou knihovnu je tak možné kdykoliv povolením vrutů rozebrat a snadno přestěhovat.

 8. Hotový korpus dílu knihovny je zapotřebí opatřit zády. Položíme jej na přední pohledovou stranu, abychom k zádům měli snadný přístup. Půda ve tvaru L knihovnu dostatečně srovnala. Můžeme však pro jistotu zkontrolovat její pravoúhlost porovnáním délek úhlopříček.

 9. Malými hřebíčky se širokou hlavou, která materiálem neprojde, pak připevníme sololitová záda. Hřebíčky připevňujeme v pravidelných asi 10cm vzdálenostech. Střední pevnou polici si odměříme a označíme úhelníkem a teprve potom ji připevníme.

 10. Před tím než začneme knihovnu skládat ke stěně, odstraníme tam, kde bude stát, podlahové lišty. Opatrně je starším dlátkem nebo širším šroubovákem vypáčíme tak, abychom je nepoškodili. Po dokončení knihovny je zkrátíme a připevníme zpět ke kraji knihovny.

 11. Hlavní část sestavy knihovny se skládá ze tří shodných dílů. Ty jsou asi o pět cm nižší než nika, do které jsou vsazeny. Je to rezerva počítající především ve starší zástavbě s nerovností podlah stěn a stropů. Po dokončení celé knihovny je možné ji dolištovat ke kraji niky.

 12. Hotové díly sestavy skládáme jeden vedle druhého, vzájemně je stáhneme nábytkovými spojovacími šrouby. Nejprve přesně zalícujeme jejich pohledové hrany. Pomocníkem nám budou svěrky, kterými k sobě vždy dva sousedící díly pevně stáhneme a pak provrtáme.

 13. První část výroby tak máme hotovou. Sestava tří knihoven spojených v jeden celek z pravé strany dveří a jeden širší díl z levé strany. Teprve nyní si můžeme přesně naměřit vložený nadedveřní díl, který spojí obě hotové části knihovny dohromady a vytvoří vstupní bránu do pokoje.

Pepův tip

Materiál vybíráme tak, aby ladil s ostatním zařízením pokoje, police mohou být buď ze stejného materiálu jako boky nebo skleněné.

V případě, že jako materiál použijeme masivní dřevo, nesmíme zapomenout na kvalitní povrchovou úpravu.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

S kováním Hettich sám sobě truhlářem 11  fotek

S kováním Hettich sám sobě truhlářem

Bez nábytku bydlet nejde. Ten určuje barevnost a vzhled interiéru nebo domu. Dává nám pocit domova a zabydlení. Zároveň poskytuje dostatek úložného ...


Pomůcky do domácí pracovny 5  fotek

Pomůcky do domácí pracovny

Každý, kdo tráví delší dobu u počítače, má dříve nebo později problémy s páteří, křečovými žilami, s klouby, vazivem, otoky nohou a pronásledovat h ...


Knihovna na míru s minipracovnou, 3.díl 15  fotek

Knihovna na míru s minipracovnou, 3.díl

V pokoji mělo vzniknout i pracovní místo na počítač. Aby byly potřebné knihy a dokumenty k práci vždy po ruce, vznikla minipracovna přímo jako součást ...


Knihovna na míru s minipracovnou, 2.díl 9  fotek

Knihovna na míru s minipracovnou, 2.díl

Volný prostor nade dveřmi mezi jednotlivými díly knihovny je škoda nevyužít. Spojovací díl může sloužit jako police na knihy, květiny nebo oblíbené de ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.



© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×