Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/maly-byt/postel-na-miru-pokoji-i-spacum): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Jak vyrobit zvýšenou postel? - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vyrobit zvýšenou postel?

Jak vyrobit zvýšenou postel?
Koupit postel do malého prostoru bývá problém. Buď byste museli spát v poloze skrčence, nebo se kolem čela postele plížit k oknu bokem jako ve špatné detektivce. Problémy s vhodnou velikostí postele a zároveň i s úložným prostorem může vyřešit zvýšená postel – patro – ode zdi ke zdi. K oknu se sice dostanete jen přes ložnou plochu, ale přibude vám dostatek úložného prostoru nejen na přikrývky.
reklama

Na výrobu takovéto postele budeme potřebovat 6 hranolků 10×10 cm o délce 40 cm, tři příčné hranoly 10×10 cm o délce 300 cm, dvě podpěrné dřevotřískové desky tl. 22–25 mm o délce 200 cm a šířce 50 cm. Dvě dřevotřískové desky tl. 22–25 mm o celkové ploše 200 cm × šířka pokoje (v našem případě 300 cm), smrkové spárovky na bočnici 20×250 cm tl. 20 mm, čelo – 3 ks o rozměru 180×12×2 cm a 2 ks velké 64×10 cm, tl. 20 mm. Na polici 2 ks 25×80 cm a 1 ks 25×25 cm o tl. 20 mm. Celou postel je vhodné povrchově upravit bezbarvým voděodolným lakem nebo barevnou lazurou.
Do zbylého prostoru v nohách postele umístíme úložný peřiňák, který tvoří např. velké papírové nebo dřevotřískové bedny, a zakryjeme jej dvířky ze smrkové spárovky na piánových pantech.
Pod zvýšenou postel se pohodlně vejdou úložné zásuvky, které můžeme vyrobit na míru, nebo přepravky a zavírací bedny na kolečkách. Vstup do úložného prostoru pod postel může zůstat volný, nebo jej zakryjeme roletkou či dekorační látkou zavěšenou na tenkou tyčku umístěnou pod bočnici postele.

Velkým pomocníkem pro snadné sestavení robustní konstrukce nám budou kovové úhelníky.

Postup

 1. Úzká dlouhá místnost je vhodná pro zvýšenou postel s úložným prostorem. Do místnosti široké 3 m se vejde postel dlouhá 2 m i s peřiňákem.

 2. Na konstrukci postele budeme potřebovat dvě desky s podpěrnými hranolky, které jsou umístěné u protilehlých stěn, 6 hranolků má délku 40 cm.

 3. Na pruh silnější dřevotřísky (22–25 mm) 50×200 cm si rozměříme, kde budou podpěrné hranolky připevněny. U posledního podpěrného hranolku musí být u stěny rezerva na topení – odstup cca 20–25 cm.

 4. Pruh dřevotřísky je o tloušťku budoucího příčného hranolku – tedy 10 cm – vyšší než podpěra. Hranolky s dřevotřískou si stáhneme svěrkou a spojíme třemi delšími vruty do dřeva, hlavy vrutů zapustíme.

 5. Po ustavení podpěr můžeme naměřit přesnou délku příčných trámů a zakrátit je.Profil podpěrných hranolků i příčných trámů je shodný – 10×10 cm. Tím je zajištěna dostatečná pevnost a stabilita konstrukce.

 6. Příčné trámy s podpěrami spojuje silnější a široký kovový úhelník, který má prolisy pro šrouby. Používáme šrouby s půlkulatou hlavou délky 35–40 mm, otvory pro ně si můžeme předvrtat menším vrtáčkem.

 7. Na plochu zvýšené postele použijeme dřevotřískovou desku stejné tl., jako na podpěry, tedy (22–25 mm). V ploše postele se musíme vyhnout radiátoru topení.

 8. Přesně jej změříme, přeneseme rozměr na desku a vyřízneme přímočarou pilkou.

 9. Kvůli snadnější manipulaci s materiálem tvoří ložnou plochu dvě desky, které jsou asi o 20 cm delší než matrace, které se potkávají v půlce prostředního příčníku. Zbylý prostor využijeme pro vestavěný peřiňák
  s odklopnými dvířky.

 10. Aby nám matrace z postele neujížděla, musíme postel opatřit bočnicí. Bočnice je ze silnější smrkové spárovky široké 20 cm, připevníme ji přes krajní příčný hranol pomocí dlouhých vratových šroubů.

 11. Ze stejného smrkového materiálu si vyrobíme jednoduchou odkládací poličku na kraj postele. Zároveň tím přikryjeme stojný hranolek. Přímočarou pilkou vyřízneme zaoblení, poličku s nohou spojíme zespodu kovovým úhelníkem, v místě spoje ji můžeme ještě z vnitřní strany postele zajistit vruty se zápustnou hlavou.

 12. Abychom se neopírali pouze o stěnu, vyrobíme posteli jednoduché čelo.

 13. Na jeho výrobu použijeme tři smrkové spárovky 12×180 cm o tl. 2 cm. Spárovky připevníme zezadu kolmo na dvě stojky 65×10 cm pomocí vrutů do dřeva 4×35 mm.

 14. Příčné části čela připevníme na stojky
  v rozestupech 8 cm, 25 cm od kraje čela
  a 12 cm odspoda stojek. Kraje spojeného čela zakulatíme přímočarou pilkou.

 15. Aby bylo zakulacení čela na obou stranách stejné, můžeme si vyrobit šablonu z papíru. Zakulacení čela i ostatní dřevěné části načisto zabrousíme pomocí pásové brusky. Kam se pásovou bruskou nedostaneme, strhneme ostré hrany smirkovým papírem na špalíčku nebo brusnou houbičkou.

 16. Čelo postele můžeme připevnit ke stěně pomocí vrutů a hmoždinek nebo přímo
  k ložné ploše pomocí širokých úhelníků. Celou postel vhodně povrchově upravíme.

Pepův tipŠířku postele a tím i ložných desek z dřevotřísky určuje rozměr matrace + případná rezerva pro výřez na radiátor topení (v našem případě 180 cm matrace, 20 cm na výřez na topení).
Délka postele je stejná jako šířka prostoru, do kterého ji stavíme.Aby bok při usedání na postel netlačil, překrývá bočnice dřevotřísku jen o půlku výšky matrace. Výšku postele je možno zvolit individuálně vzhledem k výšce, ve které je umístěno okno a do které se nám bude pohodlně vstupovat. U vyšších postelí může pomoci malý stupínek před postel.
Čelo může být i z jednoho kusu spárovky, z více kusů a odsazené od stěny však působí vzdušněji, opřené polštáře větrají i ze spodní strany a na čelo je možné připevnit malou lampičku na čtení. Připevnění čela přímo na ložnou plochu postele bylo zvoleno kvůli drolící se zdi, do které se špatně připevňují hmoždinky se šrouby.
Autor: PePa (text a foto)

Související články

Jak správně pečovat o povlečení 9  fotek

Jak správně pečovat o povlečení

Koupili jste si po delší době nové bavlněné povlečení a nejste si jisti, jak o něj správně pečovat? Zde je několik praktických rad, které Vám rychl ...


Němý sluha 20  fotek

Němý sluha

Schází vám tichý společník, který nikdy neodmlouvá a pohlídá a podrží vám oblečení tak, aby bylo nezmuchlané a čisté? Vyrobte si tichého sluhu. Dřevěn ...


Čalouněné postele 3  fotek

Čalouněné postele

Čalouněné postele mají velké množství příznivců. Ty moderní bývají vyrobeny z kvalitních materiálů a s moderním designem. Uživatelé také oceňují, že m ...


Jak si vybrat manželskou postel 5  fotek

Jak si vybrat manželskou postel

V posteli člověk tráví třetinu svého života a to je důvod důkladně se věnovat výběru manželské postele. Neklidný spánek, kdy se často budíte, nebo ...


Výběr matrace 5  fotek

Výběr matrace

Fyzické i psychické síly člověka se regenerují a tělo čerpá energii pro další den spánkem, jehož kvalita závisí především na vhodném výběru matrace ...


Pódium na spaní i hraní 14  fotek

Pódium na spaní i hraní

Málokterý dětský pokoj je tak velký, aby se do něj ke spokojenosti ratolestí pohodlně vešla postel a další nábytek, a současně zbylo místo pro zába ...


Vrtací šroubováky Bosch pro práci bez námahy 6  fotek

Vrtací šroubováky Bosch pro práci bez námahy

Každý, kdo někdy šrouboval obyčejným šroubovákem třeba plaňky plotu kolem zahrady, stavěl patro nebo „jen“ montoval nábytkovou sestavu, si jistě vzpom ...


Inovované ruční okružní pily pro kutily 7  fotek

Inovované ruční okružní pily pro kutily

Na chatách, chalupách i kolem rodinných domků je neustále plno práce, nezáleží na tom, jestli je jaro, léto nebo zda mrzne až praští. Kutil má vždy co ...


Pracovní stanice Bosch pro přesné řezání 4  fotek

Pracovní stanice Bosch pro přesné řezání

Pokládali jste podlahu a potřebovali přiřezat parkety nebo laminát, ale najednou jste měli plné ruce práce s tím, abyste udělali přesný řez? Pak jistě ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×