Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/maly-byt/patro-v garsonce-reseni-pro-maly-byt-1-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Patro v garsonce – řešení pro malý byt – 1. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Patro v garsonce – řešení pro malý byt – 1. díl

Patro v garsonce – řešení pro malý byt – 1. díl
Zabírá-li v malém jednopokojovém bytě velká postel skoro celou plochu bytu, je jedním z mála řešení zvednout ji pod strop. Nedostatek místa v menších bytech je možné řešit zbudováním úložného nebo spacího patra. Jde to i v obyčejné panelové garsonce s výškou stropů okolo 250 cm.
reklama

V garsonce je každý kousek místa důležitý. Pod stropem na vestavěném patře je prostoru spíše méně, ale na spaní to stačí a nejen na ně. Vešly se ještě dvě skříně na lůžkoviny a oblečení. Jedna velká s posuvnými dveřmi a jedna menší. A když ještě schody na patro poslouží nejenom jako praktické skříňky, ale i jako domácí pracovna, je to najednou s prostorem mnohem veselejší.

Kování na posuvné dveře i závěsy na dvířka dodává na trh např. firma Hettich ČR k.s.

Konstrukce patra je vyrobena z jaklu o čtvercovém profilu 50×50 mm a tloušťce stěny 3 mm, zakoupeném a zakráceném v prodejně Hutník. Tenký kovový profil ubere ze světlé výšky méně místa než při téže konstrukci ze dřeva. Ta by musela být mnohem mohutnější a při čtyřmetrovém rozpětí bychom se neobešli bez středové podpěry, která by v malém bytě uprostřed jenom překážela.

Kolik místa nechat na patře a pod ním je vždy kompromis. Spodní výška – tzv. podchodná – vyšší postavy donutí mírně sklonit hlavu. Nižší výška stropu je bohužel jediný rozměr, který nemůžeme v panelovém bytě změnit.

V představeném malém bytě však zůstaneme i příště. Není zde o nápady nouze, příště si proto ukážeme jak na patře vybudovat dvě skříně, pod patro posuvné dveře a stoleček na televizi. Stejně tak tady nalezneme jednoduchý konferenční stolek na kolečkách a jídelní stůl na jedné noze, který nezabírá moc místa, není těžké jej vyrobit a pro dva pohodlně stačí.

Postup

 1. Původní prostor a jedinou obytnou místnost malého bytu o rozměrech cca 4×5 m zabíralo z větší části dvojlůžko s úložným prostorem. Mimo něj se toho do bytu už moc nevešlo.

 2. Před rekonstrukcí prostoru bylo nutné odstranit starý koberec. Pak přišlo na řadu oškrábání a odstranění staré malby, zatmelení a oprava poškozených stěn a nové světlé vymalování celého bytu.

 3. Nejzásadnější změnou a největší úsporou místa je posunutí spaní pod strop na patro. Dvě jeho nosné části ve tvaru otočeného písmene U jsme si nechali svařit u zámečníka mimo byt.

 4. Na podpěry u stěn jsou položeny tři přesně zkrácené příčníky (cca 4 m dlouhé). Tím vlastně vyrobíme větší kovovou palandu. Přes podlahu nebo příčník ji pak přikotvíme malým úhelníkem ke stěně.

 5. Kovovou konstrukci jsme už mimo byt natřeli modrou základovou barvou na kov. Konečná povrchová úprava však bude bílá. Použijeme disperzní vodouředitelné barvy, se kterými se dobře pracuje a které rychle schnou.

 6. Na podlahu patra jsme použili MDF desku tl. 28 mm složenou kvůli snadnější manipulaci ze tří dílů. Po položení a připevnění ke konstrukci patra ji ze spodní strany také opatříme bílou barvou, která prostor optický zvětší a odlehčí.

 7. Všechny tři příčníky jsou ke kratší podpěře na stojnách připevněny přes podlahu patra dlouhými samořeznými šrouby do železa. Konce profilů zaslepíme po natření plastovými krytkami.

 8. Konstrukce patra je hotová. Začneme montovat schody. Na zem položíme místo soklu desku shodně hlubokou jako korpus skřínky bez dvířek, cca 50–60 cm. Na ni začneme postupně klást výškově odstupňovaně skříňky.

 9. Skřínky přes dno připevníme k podkladové desce, která bude tvořit nízký, 18 mm vysoký soklík. Hlavy vrutů zapustíme. Podkladní deska skříňky mírně přesahuje do stran, asi o 5 mm.

 10. Nejvyšší skřínka je nejširší. Bude v ní schován počítač a monitor s klávesnicí. Rozměry skříňky jsou proto určeny velikostí monitoru a klávesnice. Dobré je vždy připočíst i malou rezervu na proudění vzduchu.

 11. Sousední skřínky vzájemně pevně stáhneme pomocí spojovacích nábytkových šroubů se širší hlavou. Otvory pro ně si předvrtáme vrtákem o průměru 8 mm. Při vrtání si srovnané skřínky zajistíme svěrkami.

 12. Do půdy každé skřínky vyvrtáme menším vrtáčkem vždy čtyři otvory pro vruty. Z vnitřní strany skříněk provedeme zahloubení pro hlavy šroubů. Ty přesně zapadnou a nebudou přečnívat.

 13. K sešroubované sestavě připevníme přes předvrtané otvory nášlapy. Ty na dvou stranách přesahují o 2 cm. Jednou stranou nad budoucí dvířka a jednou nad spodní schod.

 14. Skřínky tak poslouží nejenom jako schody ale i jako domácí pracovna a úložný prostor. Rozdílnou výšku skříněk a tedy i strmost schodů volíme podle potřeby nebo podle prostorové dispozice.

 15. Sestava skříněk tvořících schody je pevně spojena v jeden celek a zbývá ji opatřit dvířky. Použijeme naložené panty, které skřínky překrývají zvenku. Šroubovákem dvířka po připevnění seřídíme.

 16. Na dvířka připevníme jednoduché úchytky v moderním kovovém stylu. Otvory pro ně si nejprve pečlivě rozměříme. Menším vrtáčkem pak dvířka provrtáme a úchyty připevníme.

 17. Skřínku máme kompletně hotovou. Do zadní části police, na které stojí monitor, vyvrtáme větším vrtákem nebo vykružovací pilkou průvlak pro kabely mezi monitorem a počítačem.

Pepův tip

Rozměr patra odpovídá novým zakoupený matracím, nezapomeneme si proto před stavbou tento rozměr přesně zjistit, u dvoulůžka je to obvykle 200× 160–190 cm.

Korpusy skříněk jsou konstruovány tak, že mezi delší boky je vloženo dno a půda.

Schody je možné v případě používání patra dětmi doplnit o zábradlí připevněné ke stěně.

Na výsuvu podvěšené klávesnice nešetříme. Kvalitní kuličkový plnovýsuv je sice dražší, ale odvděčí se nám bezchybnou funkčností a dlouhou životností.

Kovové profily před natřením základní barvou na kov nutné kvalitně odmastíme a očistíme.

Dlouhé příčníky, které by se nevešly do výtahu nebo chodby, je možné pevně uvázat a vytáhnout do bytu na laně.

Autor: PePa, Pavel Zeman (text, foto, realizace)

Klíčová slova:


Související články

Patro do malého pokoje 17  fotek

Patro do malého pokoje

Úzká dlouhá místnost, která kdysi sloužila jako pokojík pro služku, se po zbudování sníženého patra proměnila v dětský pokoj s vyvýšenou postelí a šat ...


Tip od čtenářky - skřínky v podkroví 12  fotek

Tip od čtenářky - skřínky v podkroví

Bydlíte v podkroví, máte podkrovní pokojík v domku nebo na chalupě a hodil by se vám kousek úložného prostoru? Podívejte se na tip od naší čtenářky, t ...


Patro v garsonce – řešení pro malý byt – 2. díl 15  fotek

Patro v garsonce – řešení pro malý byt – 2. díl

V minulém díle jsme v malé garsonce vybudovali patro na spaní a úložné schody, dnes budeme s řešením nevelkého prostoru pokračovat.


Tv a hifi stolek 20  fotek

Tv a hifi stolek

Širokoúhlé televize, DVD přehrávače, videa, satelity a domácí kina se zabydlují v našich bytech čím dál více. Sehnat na ně pěknou skříňku, která by la ...


Stůl na jedné noze a další tip do garsonky 12  fotek

Stůl na jedné noze a další tip do garsonky

Malý prostor v garsonce se mladí lidé rozhodli vyřešit pomocí vestavěného patra. I další kousky nábytku přizpůsobili malému prostoru.


Patro v bytě 26  fotek

Patro v bytě

Místo pro spaní, tedy postel a úložné prostory jako jsou skříně a ostatní nábytek, zabírají z plochy našich bytů tu největší část. Jsou největší jako ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×