
Internetový hobby receptář
reklama
V malém bytě se hodí opravdu každý kousek místa a na patře je ho mimo matraci ještě hodně. Proto vznikl nápad vybudovat zde ještě dvě úložné skříně. Jednu s posuvnými dveřmi přímo vedle spaní a druhou proti výstupu na patro. Větší z nich ukrývá náhradní povlečení a peřiny a má funkci příručního peřiňáku, ve druhé je oblečení. V plánu je malá mělká polička na knížky a budík s lampičkou, která se připevní přímo na stěnu. A to není vše, pod patrem je jednoduchý rozkládací gauč pro příležitostné spaní návštěv a dva stolečky na kolečkách.
Klasické dveře v malém prostoru překážejí, je vhodné je vyměnit za dveře posuvné. Různé typy kování na posuvné dveře dodává například firma Hettich ČR k.s..
Větší skříň na patře je vyrobena stejně jako schodové stupně, jen je širší a má střední příčku. Jinak by se široké police prověšovaly. Otvírací dveře by ubíraly prostor, zvolili jsme proto pro dveře kování posuvné.
Pojezdové kování „Unipos“, které jsme použili, se skládá z vodících lišt, spodního pojížděcího kolečka a horního vodícího. Prodává se v barvě bílé, hnědé a černé. Vodící plastové kolejničky si změříme a pilkou na kov přesně zkrátíme.
Nejdůležitější na celých dveřích jsou pojezdová kolečka. Ta přesně podle technického požadavku výrobce vyvrtáme a zapustíme do spodní hrany dveří. Pojezdy se zapouštějí do hrany materiálu vrtákem o průměru 30 mm.
Při vrtání dbáme především na kolmost a vhodnou hloubku. Vrchní vodící díl udržuje dveře v horní drážce a vrtá se stejně jako spodní. Kolečka jsou excentrická a je tedy možné je pootáčením do stran výškově doladit a pak šrouby zajistit.
Do dna a půdy skříňky ještě před jejím smontováním vyfrézujeme drážky pro vložení dvou vodících lišt. Nemáme-li k dispozici frézu, poslouží nám pila s možností nastavení hloubky řezu a bočním pravítkem. Je-li list pily úzký, provedeme více řezů vedle sebe.
Po vyfrézování do drážek vklepneme plastové vodící lišty. Je-li drážka správně široká, budou držet samy. Mají-li vůli, použijeme k jejich přichycení lepidlo. Drážku si nejprve vyzkoušíme na odřezku. Celou skříňku po vložení lišt sešroubujeme a umístíme na patro.
Skříň je hotová, zbývá připevnit úchyty. Nejprve si je přesně vyznačíme úhelníkem a metrem. Teprve potom předvrtáme vrtáčkem o vhodném průměru otvory pro šrouby úchytů. Šířka dveří musí být taková, aby se při zavření vždy asi o dva cm překrývaly.
Připravené dveře nasazujeme nejprve do zadní drážky. A to tak, že horní vodící trn na pružince zamáčkneme. Potom vsadíme spodní část dveří do zadní drážky a pak horní. Nakonec uvolníme pružinku a trn vklouzne do horní drážky.
Položíme matrace a do hrany podlahy patra připevníme zábradlí. To je 20 cm vysoké a pouze zakrývá a ohraničuje matrace. Vyšší zábradlí zde není nutné. Pouze by ztmavovalo a opticky zmenšovalo prostor na patře.
Díky sníženému patru bylo nutné odstranit stávající dveře. Ty jsme nahradili dveřmi posuvnými. Mají nejmenší nároky na prostor a pohybují se pouze ve své ose. Jejich základem je kolejnička, kterou připevníme ke konstrukci patra malými šroubky.
Kolejničku zkrátíme pilkou na kov. Otřepy strhneme jemným pilníkem. Změříme výšku a zkrátíme dveře. Teprve potom připevníme závěs se dvěma ložiskovými kolečky, která umožňují snadné otevírání i těžších dveří. Nakonec do lišty připevníme plastový koncový doraz.
Je-li vše v pořádku a dveře nedrhnou (měla by pod nimi být vůle asi 5 mm), vyfrézujeme do spodní hrany úzkou drážku. Poslouží nám horní frézka nebo frézka na spojovací lamely. K podlaze pak připevníme trn, který je schován v drážce a zajišťuje dveře při zemi.
Malý prostor v garsonce se mladí lidé rozhodli vyřešit pomocí vestavěného patra. I další kousky nábytku přizpůsobili malému prostoru.
Místo pro spaní, tedy postel a úložné prostory jako jsou skříně a ostatní nábytek, zabírají z plochy našich bytů tu největší část. Jsou největší jako ...
Zabírá-li v malém jednopokojovém bytě velká postel skoro celou plochu bytu, je jedním z mála řešení zvednout ji pod strop. Nedostatek místa v menších ...