Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/maly-byt/patro-v garsonce-2-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Patro v garsonce – řešení pro malý byt – 2. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Patro v garsonce – řešení pro malý byt – 2. díl

Patro v garsonce – řešení pro malý byt – 2. díl
V minulém díle jsme v malé garsonce vybudovali patro na spaní a úložné schody, dnes budeme s řešením nevelkého prostoru pokračovat.
reklama

V malém bytě se hodí opravdu každý kousek místa a na patře je ho mimo matraci ještě hodně. Proto vznikl nápad vybudovat zde ještě dvě úložné skříně. Jednu s posuvnými dveřmi přímo vedle spaní a druhou proti výstupu na patro. Větší z nich ukrývá náhradní povlečení a peřiny a má funkci příručního peřiňáku, ve druhé je oblečení. V plánu je malá mělká polička na knížky a budík s lampičkou, která se připevní přímo na stěnu. A to není vše, pod patrem je jednoduchý rozkládací gauč pro příležitostné spaní návštěv a dva stolečky na kolečkách.

Klasické dveře v malém prostoru překážejí, je vhodné je vyměnit za dveře posuvné. Různé typy kování na posuvné dveře dodává například firma Hettich ČR k.s..

Postup

 1. Větší skříň na patře je vyrobena stejně jako schodové stupně, jen je širší a má střední příčku. Jinak by se široké police prověšovaly. Otvírací dveře by ubíraly prostor, zvolili jsme proto pro dveře kování posuvné.

 2. Pojezdové kování „Unipos“, které jsme použili, se skládá z vodících lišt, spodního pojížděcího kolečka a horního vodícího. Prodává se v barvě bílé, hnědé a černé. Vodící plastové kolejničky si změříme a pilkou na kov přesně zkrátíme.

 3. Nejdůležitější na celých dveřích jsou pojezdová kolečka. Ta přesně podle technického požadavku výrobce vyvrtáme a zapustíme do spodní hrany dveří. Pojezdy se zapouštějí do hrany materiálu vrtákem o průměru 30 mm.

 4. Při vrtání dbáme především na kolmost a vhodnou hloubku. Vrchní vodící díl udržuje dveře v horní drážce a vrtá se stejně jako spodní. Kolečka jsou excentrická a je tedy možné je pootáčením do stran výškově doladit a pak šrouby zajistit.

 5. Do dna a půdy skříňky ještě před jejím smontováním vyfrézujeme drážky pro vložení dvou vodících lišt. Nemáme-li k dispozici frézu, poslouží nám pila s možností nastavení hloubky řezu a bočním pravítkem. Je-li list pily úzký, provedeme více řezů vedle sebe.

 6. Po vyfrézování do drážek vklepneme plastové vodící lišty. Je-li drážka správně široká, budou držet samy. Mají-li vůli, použijeme k jejich přichycení lepidlo. Drážku si nejprve vyzkoušíme na odřezku. Celou skříňku po vložení lišt sešroubujeme a umístíme na patro.

 7. Skříň je hotová, zbývá připevnit úchyty. Nejprve si je přesně vyznačíme úhelníkem a metrem. Teprve potom předvrtáme vrtáčkem o vhodném průměru otvory pro šrouby úchytů. Šířka dveří musí být taková, aby se při zavření vždy asi o dva cm překrývaly.

 8. Připravené dveře nasazujeme nejprve do zadní drážky. A to tak, že horní vodící trn na pružince zamáčkneme. Potom vsadíme spodní část dveří do zadní drážky a pak horní. Nakonec uvolníme pružinku a trn vklouzne do horní drážky.

 9. Položíme matrace a do hrany podlahy patra připevníme zábradlí. To je 20 cm vysoké a pouze zakrývá a ohraničuje matrace. Vyšší zábradlí zde není nutné. Pouze by ztmavovalo a opticky zmenšovalo prostor na patře.

 10. Díky sníženému patru bylo nutné odstranit stávající dveře. Ty jsme nahradili dveřmi posuvnými. Mají nejmenší nároky na prostor a pohybují se pouze ve své ose. Jejich základem je kolejnička, kterou připevníme ke konstrukci patra malými šroubky.

 11. Kolejničku zkrátíme pilkou na kov. Otřepy strhneme jemným pilníkem. Změříme výšku a zkrátíme dveře. Teprve potom připevníme závěs se dvěma ložiskovými kolečky, která umožňují snadné otevírání i těžších dveří. Nakonec do lišty připevníme plastový koncový doraz.

 12. Je-li vše v pořádku a dveře nedrhnou (měla by pod nimi být vůle asi 5 mm), vyfrézujeme do spodní hrany úzkou drážku. Poslouží nám horní frézka nebo frézka na spojovací lamely. K podlaze pak připevníme trn, který je schován v drážce a zajišťuje dveře při zemi.

Autor: PePa, Pavel Zeman (text, foto, realizace)

Klíčová slova:


Související články

Stůl na jedné noze a další tip do garsonky 12  fotek

Stůl na jedné noze a další tip do garsonky

Malý prostor v garsonce se mladí lidé rozhodli vyřešit pomocí vestavěného patra. I další kousky nábytku přizpůsobili malému prostoru.


Patro v bytě 26  fotek

Patro v bytě

Místo pro spaní, tedy postel a úložné prostory jako jsou skříně a ostatní nábytek, zabírají z plochy našich bytů tu největší část. Jsou největší jako ...


Patro v garsonce – řešení pro malý byt – 1. díl 20  fotek

Patro v garsonce – řešení pro malý byt – 1. díl

Zabírá-li v malém jednopokojovém bytě velká postel skoro celou plochu bytu, je jedním z mála řešení zvednout ji pod strop. Nedostatek místa v menších ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
0
Odvlhčovač (klima) Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ondřej
0
Stavba palandy Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×