Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/loznice/prebalovaci-stolek): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Přebalovací stolek - postup výroby - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Přebalovací stolek

Přebalovací stolek
Přebalovací stolek s úložnými policemi a navíc se zásuvkou je vedle postýlky jedním z nejdůležitějších kousků nábytku, který potřebujeme pro miminko. Šikovný tatínek jej zvládne vyrobit přesně na míru mamince, miminku i volnému místu v pokoji. Výšku stolku volte podle své potřeby tak, abyste se nemuseli sklánět, otočná kolečka, přední nejlépe s brzdou, usnadní manipulaci se stolkem.
reklama

Stolek v našem návodu je vyroben ze tří druhů materiálu: dvířka, čelo zásuvky a boky ohraničující přebalovací desku jsou z masivu. Pohledové stěny stolku a horní deska sloužící k přebalování jsou z dýhované dřevotřísky v dezénu odpovídajícím masivu. Vnitřní příčky a zásuvka jsou z bílého lamina. Přebalovací deska má ještě přední hranu dokončenu dřevěným nákližkem proto, aby bylo možno ji zfrézovat do kulata. Celý stolek je možné samozřejmě vyrobit jak z lamina, tak z masivu, budou se pak lišit cenové náklady.

Postup

 1. Stolek je vyroben z více druhů materiálu, proto si nejprve najednou nařežeme všechny díly z dýhovaných desek, lamina i z masivu. Pozor, při rozměřování materiálu musíme sledovat, aby léta na dýze navazovala.

 2. Díly z dýhované dřevotřísky opatříme nažehlovací páskou ve stejném dezénu, jako je dýha, přesahující hrany ořízneme ostrým dlátem nebo řezákem a začistíme smirkem.

 3. Úhelníkem vyměříme do boků otvory pro podpěrky pod vloženou středovou polici. Pro snadné nastavování vyvrtáme v pravidelném odstupu pět otvorů.

 4. Aby nikde nebyly vidět hlavy vrutů, spojíme celý korpus stolku na dřevěné kolíčky. Otvory vyvrtáme v šablonce vrtákem o průměru 8 mm. Nastavíme si správnou hloubku vrtání.

 5. Do boku vložíme bez lepidla spojovací lub skříňky. Těsně nad něj připevníme kolejničku pro pojezd zásuvky. Ta musí být přišroubována kolmo od přední hrany vruty 3 x 16 se zápustnou hlavou.

 6. Vyvrtané a připravené díly korpusu stolku můžeme slepit. Naneseme lepidlo do vyvrtaných děr a díly stáhneme truhlářskými svěrkami. Vytlačené lepidlo otřeme vlhkým hadříkem.

 7. Skříňku opatříme zády ze sololitu. Skříňku si nejprve srovnáme, aby rohy měly pravé úhly. Sololit přitlučeme malými hřebíčky po obvodu zad skříňky nebo jej můžeme přišroubovat.

 8. Z proužků bílého lamina opatřených nažehlovací páskou si vyrobíme zásuvku. Boky a záda zásuvky budou o něco nižší než čelo, které je vyrobeno z masivu se zaoblenými hranami.

 9. Dno zásuvky může tvořit opět sololit nebo lépe také bílé lamino přišroubované malými vruty. Zásuvku se dnem z lamina pak budeme moci více zatížit a dno se nevytrhne.

 10. Ze spodní strany šuplíčku našroubujeme protikusy pojezdových kolejniček. Na zásuvkových pojezdech rozhodně nešetříme, zásuvku budeme vysouvat několikrát denně.

 11. Na stolku by nikde neměly být ostré rohy. Ostrou přímočarou pilkou proto zakulatíme přední rohy horní desky a jejího lemu. Jako šablonka k zakulacení nám poslouží větší hrnek.

 12. Všechny přední hrany dvířek, zásuvkového čela a přední strany a lemu horní desky zkulatíme horní frézkou. Její správné nastavení si vyzkoušíme na odřezku stejně silného materiálu.

 13. Do dvířek cca 6 cm od kraje vyvrtáme otvory pro zapuštění pantů. Nejlépe je vyvrtáme ve stojanové vrtačce, která má hloubkový doraz. Při ručním vrtání musíme kontrolovat kolmost.

 14. Aby se dvířka nekroutila a šla dobře dovírat, opatříme je z vnitřní strany ještě dvěma příčnými laťkami, které vytvoří takzvané svlaky. Laťky přilepíme disperzním lepidlem a přišroubujeme.

 15. Na dvířka a čelo zásuvky připevníme pomocí vhodně dlouhých vrutů dřevěné úchyty. Otvory pro ně si pečlivě naměříme úhelníkem a předvrtáme malým vrtáčkem.

 16. Do vnitřních stěn skříňky připevníme protikusy pantů, nasadíme dvířka a srovnáme je tak, aby se správně zavírala. Dvířka nesmí bránit dovírání zásuvky a nesmí o ni ani drhnout.

 17. Nakonec na hotovou skříňku připevníme horní velkou přebalovací desku s ochranou ohrádkou. Připevníme ji z vnitřní strany skříňky přes příčné luby šesti vruty.

 18. Celý stolek povrchově upravíme bezbarvým lakem nebo barevnou lazurou, která nechá vyniknout dřevěnou kresbu. Vždy musíme použít lazuru vhodnou na úpravu hraček a nábytku pro děti.

Pepův tip

Při výrobě stolku si připravíme i alternativní horní desku – ta už nebude stolek svými rozměry přesahovat a nemusí mít ani zvednuté okraje.

Poté, co již nebudeme stolek potřebovat na přebalování, poslouží s menší horní deskou jako skříňka na hračky nebo na oblečení.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Koncovky na konzole pro děti 11  fotek

Koncovky na konzole pro děti

Chtějí se vaše ratolesti realizovat při výzdobě svého pokojíku a zrovna nevědí jak? Malým tipem, který je navíc rychle hotov, jsou třeba koncovky na z ...


Jak si pohodlně ustlat 11  fotek

Jak si pohodlně ustlat

Vybavujete domácnost, obnovujete některé zařizovací předměty nebo vás bolí záda ráno i večer a přemýšlíte o nové posteli? Určitě se také rozmýšlíte na ...


Skříňka na hračky v malém prostoru 21  fotek

Skříňka na hračky v malém prostoru

Dítě a pořádek, dvě slova, která většinou nejdou moc dohromady. Nejvhodnější pro dítě je jednoduchý plastový nebo dřevěný box či krabice, kam se vše p ...


Dětská zábrana - plůtek 15  fotek

Dětská zábrana - plůtek

Malé děti, které chvilku zapomeneme hlídat, se často zatoulají do kuchyně, kde právě vaříme, a mohou si způsobit nebezpečné úrazy s celoživotními nás ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
0
Odvlhčovač (klima) Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ondřej
0
Stavba palandy Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×